Jump to content

consum foarte mare 318D, 2002 facelift


alin12345

Recommended Posts

salutare!

e normal sa am consum de 9,94% la 100 km de la plin la plin?

am facut plinul pana in buza, am mers 100km (dintre care vreo 40 in afara orasului) am mers la pompa si cand am vazut ca imi ia 9,94 Litri, am crezut ca inebunesc!!!!! :)

asta in cazul in care, cu masina merge sotia, deci mai batraneste!

o singura problema am avut cu masina cand am adus-o din germania si anume ca imi dadea aer pa la un injector, problema care a fost rezolvata prin schimbarea unei garnituri la injectorul cu pricina.

masina e ok din toate puctele de vedere.

trebuie sa-i fac revizia la 20.000 de km, dar nu cred ca din cauza filtrelor sa consume asa de mult!

Link to comment
Share on other sites

Fa-i revizia mai repede, adica pe la 10.000 km, nu vrei sa vezi cum arata filtru de aer dupa 7-8000 km...

Din ce oras esti ? oricum consumul asta nu este foarte mare... Nu stiu ce asteptari ai avut tu de la masina, referitor la consum, dar ai motor de 2000 turbo diesel... atata ca e gatuit din soft..

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Fa-i revizia mai repede, adica pe la 10.000 km, nu vrei sa vezi cum arata filtru de aer dupa 7-8000 km...

Din ce oras esti ? oricum consumul asta nu este foarte mare... Nu stiu ce asteptari ai avut tu de la masina, referitor la consum, dar ai motor de 2000 turbo diesel... atata ca e gatuit din soft..

din ramnicu valcea sunt!

pai mai am 2.700 de km de facut (imi afiseaza pe bord)

schimbul trecut a fost facut in germania cand am luat masina, si a fost setata la 20.000KM pt urmatoarea revizie.

a trecut un an si o luna de cand am adus masina, deci am facut 17.300KM intr-un an!

 

 

Daca esti din Bucuresti e ceva normal asa consum, eu mi-am facut ieri calculele si am scos consum de 8,7% in ultimele 2 sapt ... la un 318d e46

sunt din ramnicu valcea dar de la 8,7% la 9,9% e ceva distanta!

in ramnic inca se merge cu masina si la orele de varf!

Link to comment
Share on other sites

Fa reviziile mai des (la 10 mii de Km, sau daca mergi putin, cam la 1 an).

Doar pt ca o conduce sotia nu inseamna ca o face in cel mai economic mod.

Si cred ca poti spune consum un pic mai mare, nu foarte mare....

 

Daca iti arata ca mai ai 2700Km de facut nu inseamna neaparat ca ai facut 17300 Km, pt ca aia 20K sunt doar orientativi si pot fi mai putini daca mergi agresiv cu masina (de exemplu, daca o scoti pe autostrada si mergi 100Km cu 200Km/ora, ai sa vezi ca de la 2700 ajungi pe la 2200).

Link to comment
Share on other sites

daca un 320 D ia 10,5 -11 ..la pompa in Bucuresti ..tu ai consum normal ..Nu mai crede povesti cu consumuri de 7-8 ^% in oras ...acum s-a si racit .......te poti astepta la mai mult chiar ..Nu-ti fa griji ..e diesel ..faci economie ..SFAT ...NU o tine mult :)
Link to comment
Share on other sites

daca un 320 D ia 10,5 -11 ..la pompa in Bucuresti ..tu ai consum normal ..Nu mai crede povesti cu consumuri de 7-8 ^% in oras ...acum s-a si racit .......te poti astepta la mai mult chiar ..Nu-ti fa griji ..e diesel ..faci economie ..SFAT ...NU o tine mult :)

pai asa zic niste amici care au si ei tot e46 consum maxim 8,5%

sincer, n-am inteles ce ai vrut sa zici cu "...NU o tine mult "

sa o vand?sau....

Link to comment
Share on other sites

Consum de 10l/100 km e mult, in conditiile in care aproape jumatate din distanta a fost facuta in afara si omul a spus ca nu e din bucuresti, unde consumul e atipic. Ultimul consum mixt facut de mine de la plin la plin, la pompa, a fost de 6,9 cu 320d. E posibil sa scada consumul dupa schimbarea filtrelor. Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

Sigur are ceva la masina, e destul de mare consumul pentru el , eu in Bucuresti cu aceeasi masina nu sar de 10l % cat ar fi de naspa traficul. Pai primul lucru care ar trebui sa-l faci e sa iti schimbi filtrele special cel de aer(al meu dupa 2000km e negru, ce 7mii sau 10mii) iar al 2-lea ar fi sa iti iei un injector pentru ca ala care a pierdut presiune pe langa el nu mai e in parametri lui (a fost supus la temperaturi mai mari decat in mod normal) sau macar verifica-l la un service de injectoare. Cauzele pot fi mai multe, fa-i totusi si o diagnoza, cu toate ca sigur o sa-ti iasa totul ok, ma rog incearca.Mie imi tremura la relanti si nu am gasit pe nimeni pana acum sa-mi zica exact ce are masina.Diagnoza ok, tampoane ok, injectoare schimbate, filtre schimbate,role intinzatoare schimbate,fulie vibrochen schimbata,filtru epurator.....si masina e la fel ....tremura!!! Mai am volanta...cu asta e mai greu...........BAFTA!!!! Edited by lucian75ro
Link to comment
Share on other sites

daca nevasta-ta schimba vitezele la 1500 rpm, este perfect normal sa scoti consum, si repet consumu ala nu e mare, 8% in oras sunt basme, sau minciuni.. depinde ce varianta alergi,

 

 

nu-s basme ma..... are consum mare si cu asta basta....ceva tre sa faca la masina...nicidecum sa mearga 20 de mi de km cu alecasiuleis i filtre...aia e o porcarie, normal, dar ceva nu e in regula....probabil dupa schimburi va vedea ce si cum si daca nu se rezolva e de pe la admisie ceva...nu a spus omu cum trage masina...la fel sau mai naspa???

 

Sigur are ceva la masina, e destul de mare consumul pentru el , eu in Bucuresti cu aceeasi masina nu sar de 10l % cat ar fi de naspa traficul. Pai primul lucru care ar trebui sa-l faci e sa iti schimbi filtrele special cel de aer(al meu dupa 2000km e negru, ce 7mii sau 10mii) iar al 2-lea ar fi sa iti iei un injector pentru ca ala care a pierdut presiune pe langa el nu mai e in parametri lui (a fost supus la temperaturi mai mari decat in mod normal) sau macar verifica-l la un service de injectoare. Cauzele pot fi mai multe, fa-i totusi si o diagnoza, cu toate ca sigur o sa-ti iasa totul ok, ma rog incearca.Mie imi tremura la relanti si nu am gasit pe nimeni pana acum sa-mi zica exact ce are masina.Diagnoza ok, tampoane ok, injectoare schimbate, filtre schimbate,role intinzatoare schimbate,fulie vibrochen schimbata,filtru epurator.....si masina e la fel ....tremura!!! Mai am volanta...cu asta e mai greu...........BAFTA!!!!

 

 

mie mio zis unu ca tampoanele is pe vacuum controlate...no inf ine,,,,,daca zici ca tot tremura nu ar fi ceva de la pompa de vacuum daca zici ca ai schimbat cam tot restu???

Link to comment
Share on other sites

Hai frate incetati cu consumul de 10 ca e mare ..... e ceva ce nu e in regula ! Asta e o prostie ! 320d in zilele de vara cu clima sau iarna cand creste nitel consumul , daca mergi cu el in Bucuresti si iti consuma 10 ii multumesti lui Dumnezeu.....

 

Repet intrebarea : in ce oras mergi cu masina ?

Link to comment
Share on other sites

mie mio zis unu ca tampoanele is pe vacuum controlate...no inf ine,,,,,daca zici ca tot tremura nu ar fi ceva de la pompa de vacuum daca zici ca ai schimbat cam tot restu???

Nu sunt pe vacuum , ma rog la a mea nu e, alea cu vacuum sunt la M sau motoare mari in 6 cilindri, la mine cel mai probabil e volanta descentrata ca nu-mi explic altceva.

Link to comment
Share on other sites

Hai frate incetati cu consumul de 10 ca e mare ..... e ceva ce nu e in regula ! Asta e o prostie ! 320d in zilele de vara cu clima sau iarna cand creste nitel consumul , daca mergi cu el in Bucuresti si iti consuma 10 ii multumesti lui Dumnezeu.....

 

Repet intrebarea : in ce oras mergi cu masina ?

in ramnicu valcea.

 

am sa ma duc sa-i fac schimbul +toate filtrele in afara de filtrul epurator.

apoi ma duc la o diagnoza, desi sunt sigur ca nu o sa iasa nimik....in fine....

ii fac un consum....sa vedem cum se comporta

multumesc tuturor care au raspuns la intrebarea mea!

Link to comment
Share on other sites

Pt rezultate cat mai bune, sa verifici consumul dupa ce mergi 500-1000 Km.

Nu stiu cum e la motorina, dar eu cu 20 de litri de benzina de la petrom merg cu mult mai mult decat cu 20 de litri de la petromV...cel putin prin Bucuresti....la drum intins e mai mica diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Hai frate incetati cu consumul de 10 ca e mare ..... e ceva ce nu e in regula ! Asta e o prostie ! 320d in zilele de vara cu clima sau iarna cand creste nitel consumul , daca mergi cu el in Bucuresti si iti consuma 10 ii multumesti lui Dumnezeu.....

 

Repet intrebarea : in ce oras mergi cu masina ?

in ramnicu valcea.

 

am sa ma duc sa-i fac schimbul +toate filtrele in afara de filtrul epurator.

apoi ma duc la o diagnoza, desi sunt sigur ca nu o sa iasa nimik....in fine....

ii fac un consum....sa vedem cum se comporta

multumesc tuturor care au raspuns la intrebarea mea!

 

Si Valcea e aglomerata . In Bucuresti un 318d/320d consuma pe vremea asta 11-12 ..... nu e exclus sa consume a ta 10 si sa fie perfect normala !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.