Jump to content

probleme volanta si temperatura bmw 318 d 2004


Recommended Posts

salut, am si eu 2 probleme: una mai mica si una mare mare. Sa incepem cu cea mai simpla "cand sa plec si eu dimineatza bag cheia in contact imi apare cati km mai sunt pana la urmatorul schimb ulei si imi apare in BC + 1.5 grade celsius urmat de un semnal acustic ca si cum ar fi o eroare, precizez ca nu numai la acea temperatura pt ca s-a mai intamplat in mers la + 3.- grade celsius, s-a mai lovit cineva cu aceata problema , daca da va rog sa imi spuneti. A doua este mai complicata si vreau un sfat de la voi: am primit verdictul ca nu mai tine mult ambreajul si ca este stricata volanta (problema este cand opresc motorul trepideaza un pic urmat de un mic zgomot dar nu foarte tare) . Daca schimb doar ambreajul care ar fi urmarile neschimbarii volantei (nu am atati banuti la pusculitza inca). Este vorba despre un bmw 318d dec 2004 96000 km. Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

este normal sa te avertizeze in legatura cu temperatura de afara de la +3 grade C in jos.de la +3 grade C in jos exista posibilitatea formarii poleiului si din cauza asta esti avertizat. cauta ca s-a discutat mult pe tema asta.

in legatura cu volanta, iti tremura masina la plecare?

daca nu schimbi si volanta, ea fiind ovalizata(descentrata) iti poate afecta noul kit de ambreiaj.

Link to comment
Share on other sites

la prima problema; verifica densitatea antigelului, si la a doua problema, nu astea sunt simtomele la un ambreiaj care te lasa, masina nu mai tragea, daca era volanta tremura tot timpul, eu cred ca iti trebuies tampoane motor.

incearca prima data sa schimbi aceste tampoane,te costa cam 300lei pe lemforder + manopera

Link to comment
Share on other sites

Masina a fost dusa AB baneasa si mi s-au schimbat tampoanele de la motor si altele si fiind avertizat ca tb schimbate ambreajul si volanta dar am inteles ca la ei nu conteaza care eset sctricata ti le schimba pe amandoua, dar daca este asa cum spui tu ca daca nu schimb si volanta exista posibilitatea sa mi se strice si ambreajul pe care vroiam sa il pun asta normal ca nu la AB. Bine nu am incercat si in alta parte dar cred ca tot 3000 ron este si 1600 kit-ul ambreaj, stiti voi in alta parte mai ieftin .Am inteles ca daca duc piesele vechi primesc un discount ceva. Stiti unde as putea sa ma duc?
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost dusa AB baneasa si mi s-au schimbat tampoanele de la motor si altele si fiind avertizat ca tb schimbate ambreajul si volanta dar am inteles ca la ei nu conteaza care eset sctricata ti le schimba pe amandoua, dar daca este asa cum spui tu ca daca nu schimb si volanta exista posibilitatea sa mi se strice si ambreajul pe care vroiam sa il pun asta normal ca nu la AB. Bine nu am incercat si in alta parte dar cred ca tot 3000 ron este si 1600 kit-ul ambreaj, stiti voi in alta parte mai ieftin .Am inteles ca daca duc piesele vechi primesc un discount ceva. Stiti unde as putea sa ma duc?

eu stiu ca grozadan are piese ceva mai ieftine decat la reprezentanta. te poti uita aici si eventual sa si intrebi.

cat despre piesele vechi si primitul discount-ului eu nu stiu nimic.

Link to comment
Share on other sites

sa va enumar cam ce nu imi convine deocamdata la masina si ma cam macina. In principiu as stii cam ce ar fi dar nu strica si niste pareri ale voastre:

- cand bag intra-I-a trmnura un pic in alte viteze nu tremura

- cand vreau sa plec dupa loc masina abia se trage zici ca este o baba si in celelate viteze tot la fel

- in trafig aglomerat nu am incotro de nevoie stau mai mult cu picorul pe ambreaj si imi da senzatia ca vrea sa se opreasca motorul

- tot cand plec un pic dupa loc se aude un zgomot in spate dar numai cand o zmucesc

- mi se balanseaza masina cand dau intr=o groapa

- in viraje masina este instabila ( schimbat bascule cu tot cu busci, bielete antiruliu, bucsa bara stabilizatoare) ce sa mai schimb ? ( am fost la nenumerate service-uri si Ab nu domne masina este tzeapana , sa am eu pitici pe creiee:d .

-cand opresc motorul si se aude un zgomot ca si cum sar opri motorul brusc si trepideaza ar fi voloanta din cate am inteles

Link to comment
Share on other sites

din ce spui tu si eu am avut unele probleme ca si tine, pe unele le-am rezolvat adica stabilitatea masinii, cind am cumparat-o mi s-a parut instabila asa ca am dus-o direct la service-ul meu (unul mic) dar cu un mecanic priceput care a lucrat pt bmw o perioada lunga de timp si dupa ce a tras de ea a venit verdictul bucsi basculla, schimbat si dupa ce a dat el o tura cu ea mi-a apus ca nu bate nimic la ea , e bine, dar tot e instabila si ca imi trebuiesc amortizoare, am cumparat unele sport(BOGE TURBO) si masina acum are o stabilitate de invidiat,

Referitor ca nu trage si simtomele pe care le-ai descris cu siguranta iti trebuie KIT ambreiaj si volanta.

Bataia de pe spate o am si eu, nu am reusit sa detectez pina acum ce este, mecanicul meu banuieste ca este vreo bucsa(ceva cu contra balansarea), dar cum nici mie si nici mecanicului meu nu-ne place sa desfacem si sa facem ca sa avem mereu de lucru,mi-a facut o programare la reprezentanta la un bun amic de-al lui sa o puna pe banc si sa ne spuna ce are, cum aflu te anunt si pe tine.

Sper ca te ajuta cele apuse de mine.

Link to comment
Share on other sites

din ce spui tu si eu am avut unele probleme ca si tine, pe unele le-am rezolvat adica stabilitatea masinii, cind am cumparat-o mi s-a parut instabila asa ca am dus-o direct la service-ul meu (unul mic) dar cu un mecanic priceput care a lucrat pt bmw o perioada lunga de timp si dupa ce a tras de ea a venit verdictul bucsi basculla, schimbat si dupa ce a dat el o tura cu ea mi-a apus ca nu bate nimic la ea , e bine, dar tot e instabila si ca imi trebuiesc amortizoare, am cumparat unele sport(BOGE TURBO) si masina acum are o stabilitate de invidiat,

Referitor ca nu trage si simtomele pe care le-ai descris cu siguranta iti trebuie KIT ambreiaj si volanta.

Bataia de pe spate o am si eu, nu am reusit sa detectez pina acum ce este, mecanicul meu banuieste ca este vreo bucsa(ceva cu contra balansarea), dar cum nici mie si nici mecanicului meu nu-ne place sa desfacem si sa facem ca sa avem mereu de lucru,mi-a facut o programare la reprezentanta la un bun amic de-al lui sa o puna pe banc si sa ne spuna ce are, cum aflu te anunt si pe tine.

Sper ca te ajuta cele apuse de mine.

 

 

 

pai am schimbat basculele cu tot cu bucsi , echilibrare roti, indreptare jante , geometrie bla bla. Astept si eu sa vad ce iti spune.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

nu este adevarat , e o masina formidabila dar ii trebuie micii atentii, Bucsii bascula(doar astea cad cind dau de buc ca sunt hidraulice dar pui unle pe lemforder si ai terminat povestea articulatiilor)

Amortizoare sport cu arcuri originale(iti face masina stabila dar nu foarte rigida)

Kit ambreiaj ca doar o iei cu un nr mare de km.

Un soft de 150 CP

Si un radiator marit interculer. (la ultimele doua lucrez acum) si obtii un BMW pe care o sa-l iubesti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.