Jump to content

Problema motor 320D


bobelu25

Recommended Posts

uite si eu pe aici cu mici probleme din cand in cand! :) ...salutare la toata lumea!

 

am remarcat zilele trecute ca daca dezactivez DSC si ii dau talpa(5000 rotatii ), int-un interval de 1-2 minute incepe sa miroase a motorina in toata masina...e vorba de un 320D din 2002...aveti idee ce ar fii? consumul e ok..sunetul ok...fara martori aprinsi pe la bord...pur si simplu miroase a motorina, dar rau! :)

 

m-am uitat si la motor si nu se vad urme de motorina

 

pana ma duc la tester cu ea,sunt plecat din tara momentan, ar fii bine venite orice sfaturi !

 

 

danke!

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceiasi problema la e46-le meu. Verifica fixarea injectoarelor, la mine scapa putina motorina la injectorul 2 in regim de turatie. L-am strans si s-a rezolvat problema. Nici la mine nu se vedeau urme de motorina intrucat datorita temperaturii motorina se ardea iar la relanti nu curgea pe langa injector. Dar totusi....diesel la 5000!? Pacat de motor. Edited by Ender
Link to comment
Share on other sites

uite si eu pe aici cu mici probleme din cand in cand! :) ...salutare la toata lumea!

 

am remarcat zilele trecute ca daca dezactivez DSC si ii dau talpa(5000 rotatii ), int-un interval de 1-2 minute incepe sa miroase a motorina in toata masina...e vorba de un 320D din 2002...aveti idee ce ar fii? consumul e ok..sunetul ok...fara martori aprinsi pe la bord...pur si simplu miroase a motorina, dar rau! :)

 

m-am uitat si la motor si nu se vad urme de motorina

 

pana ma duc la tester cu ea,sunt plecat din tara momentan, ar fii bine venite orice sfaturi !

 

 

 

 

 

 

ai verificat racordu flexibil ..ca daca schimbi cum zici tu la 4000-5000 de ture sar putea sa se fi rupt racordu flexibil si sa ai scapari de gaze ..ca motorina nu prea vad pe unde ar putea sa iti iasa la motor sau in alta parte ca ai simti imediat scaderea de putere ...

Link to comment
Share on other sites

Mersi pt. raspunsuri!

 

Sa nu ma intelegeti gresit...Nu sunt genul de a fortza masina pana imi taie gazolina :), de obicei schimb la 2500 - 3000 RPM...doar e a mea...Problema asta am remarcato cand am facut o liniuta cu un prieten...1-a - 4500 rpm , a 2-a la fel si a 3-a pana aproape de 4000(prima si ultima liniuta :))...am lasat-o moale si a inceput sa miroase a motorina! asta e tot :)

 

 

Sa fie de la injectoare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.