Jump to content

Huruit spate incepand cu 70km/h


Recommended Posts

o problema mare ar fi sa se blocheze rulmentul si sa-ti faca uzura pe ax si atunci se ingroasa gluma

şi dacă s-ar ĂŽntâmpla asta Doamne fereşte! nu se simţea ĂŽn comportamentul maşinii, gen să tragă mai greu, să vină un miros persistent de ĂŽncins etc.? totuşi nu cred că am ajuns aici. dar este o variantă de luat ĂŽn calcul. dar dacă se bloca rulmetul ĂŽn mers era nasol rău.

 

la fel este si la mine...dupa 40 km incepe sa huruie...la inceput nu huruia asa tare...dar acum huruie chiar calumea....mie mi-a zis mecanicul ca este din diferential mai ales daca este un huruit mai gros...bafta

a zis asta din presupuneri sau testat? la mine este subţire huruitul.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

o problema mare ar fi sa se blocheze rulmentul si sa-ti faca uzura pe ax si atunci se ingroasa gluma

ºi dacã s-ar Întâmpla asta Doamne fereºte! nu se simÞea În comportamentul maºinii, gen sã tragã mai greu, sã vinã un miros persistent de Încins etc.? totuºi nu cred cã am ajuns aici. dar este o variantã de luat În calcul. dar dacã se bloca rulmetul În mers era nasol rãu.

 

la fel este si la mine...dupa 40 km incepe sa huruie...la inceput nu huruia asa tare...dar acum huruie chiar calumea....mie mi-a zis mecanicul ca este din diferential mai ales daca este un huruit mai gros...bafta

a zis asta din presupuneri sau testat? la mine este subĂžire huruitul.

 

la mine a mers cu ea...a ridicato...a invartit de roti nu huruiau deloc...acum trebuie sa ma duc sa il desfaca ca sa imi zica exact ce piese sunt stricate

Link to comment
Share on other sites

daca se blocheaza rulmentul ,iarna pe gheata ,te invarti misto cu masina... :)

 

p.s. mei voi ati fost la service...?! mie cand mi se auzea o huruiala ,dupa 50km incolo,am fost la mecanic ,mi-a ridicat fiecare roata si a zis,rulment roata fata drp. praf...altu...ai grija sa nu iesi cu masina din oras...schimbat si rezolvat

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am fost Âşi a ajuns la concluzia cĂŁ este rulmentul de la roata dreapta spate. vreau sĂŁ-l comand, ĂŽnsĂŁ m-am lovit de urmĂŁtoarea problemĂŁ.

am de ales ĂŽntre un rulment de 75mm Âşi unul de 85mm(cred cĂŁ la diametru se referĂŁ). eu aÂş miza pe cel de 75mm, la cel de 85mm vĂŁd cĂŁ precizeazĂŁ FOR VEHICLES WITH

CHASSIS, OFFICIALS UTILITY VEHICLE

S102A=YES

ANGULAR CONTACT BALL BEARING,RADIAL

 

aÂştept Âşi pĂŁrerile voastre sĂŁ nu mĂŁ pĂŁcĂŁlesc sĂŁ dau comanda de alt rulment.

Link to comment
Share on other sites

am fost Âşi a ajuns la concluzia cĂŁ este rulmentul de la roata dreapta spate. vreau sĂŁ-l comand, ĂŽnsĂŁ m-am lovit de urmĂŁtoarea problemĂŁ.

am de ales ĂŽntre un rulment de 75mm Âşi unul de 85mm(cred cĂŁ la diametru se referĂŁ). eu aÂş miza pe cel de 75mm, la cel de 85mm vĂŁd cĂŁ precizeazĂŁ FOR VEHICLES WITH

CHASSIS, OFFICIALS UTILITY VEHICLE

S102A=YES

ANGULAR CONTACT BALL BEARING,RADIAL

 

aÂştept Âşi pĂŁrerile voastre sĂŁ nu mĂŁ pĂŁcĂŁlesc sĂŁ dau comanda de alt rulment.

 

imi dai seria pe PM si iti dau maine un pret la el ...daca te intereseaza logic. :)

Link to comment
Share on other sites

am aflat la reprezentanta, este rulmentul de 75.

 

 

123 ron bucata in magazin in 2 ore din momentul comenzii...

Febi Bilstein (Germania)

 

vad ca esti din Constanta...mai platesti Fan Curier 25 ron taxa transport si il ai a doua zi ,fata de ziua in care l-ai comandat

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ma duc peste o ora cu ea sa se uite mecanicul, si daca zice rulmentul, intr-o sapt sper sa-l schimb(depinde cat de repede vine rulmentul pe comanda). nu mai ies din oras decat cu alta masina:)

bafta, sa nu schimbi ceva degeaba dupa zine si noua

l-am schimbat azi, era problema la rulmentul de la roata stanga spate. acum parca am alta masina, nu mai am impresia condusului unui autobuz :) n-am mai mers demult cu peste 100km/h din cauza zgomotului si a fricii :) acum mai aud si eu motorul, ca inainte numai huruitul il auzeam.

 

si eu am acasta problema cu rulmentul stanga spate. stiti cumva cam cat dureaza schimbatul lui si gradul de dificultate al manoperei, ca eu nu prea am timp liber si vreau totusi sa fiu de fata cand il schimba mecanicii...

la mine a durat de la 8.40 dimineata pana la 11.20, deci 2h40min. am stat tot timpul langa baiat. operatiunea este complexa din cauza multiplelor articulatii care trebuie desfacute pentru a demonta fuzeta+discuri frana+etrier+piulita de la planetara.

la mine cand a scos butucul din interiorul fuzetei au sarit bilele de la rulment :) , asa de uzat era. la o masina de 3 ani si 123.000km mi se pare cam aiurea sa pice asa repede un rulment, dar in fine. ori masina mea are mai multi km, ori a fost forjata la maxim(nu de catre mine, ci de catre primul proprietar) ori fiabilitatea rulmentului pune semne de intrebare.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

ma duc peste o ora cu ea sa se uite mecanicul, si daca zice rulmentul, intr-o sapt sper sa-l schimb(depinde cat de repede vine rulmentul pe comanda). nu mai ies din oras decat cu alta masina:)

bafta, sa nu schimbi ceva degeaba dupa zine si noua

l-am schimbat azi, era problema la rulmentul de la roata stanga spate. acum parca am alta masina, nu mai am impresia condusului unui autobuz :) n-am mai mers demult cu peste 100km/h din cauza zgomotului si a fricii :) acum mai aud si eu motorul, ca inainte numai huruitul il auzeam.

 

si eu am acasta problema cu rulmentul stanga spate. stiti cumva cam cat dureaza schimbatul lui si gradul de dificultate al manoperei, ca eu nu prea am timp liber si vreau totusi sa fiu de fata cand il schimba mecanicii...

la mine a durat de la 8.40 dimineata pana la 11.20, deci 2h40min. am stat tot timpul langa baiat. operatiunea este complexa din cauza multiplelor articulatii care trebuie desfacute pentru a demonta fuzeta+discuri frana+etrier+piulita de la planetara.

la mine cand a scos butucul din interiorul fuzetei au sarit bilele de la rulment :) , asa de uzat era. la o masina de 3 ani si 123.000km mi se pare cam aiurea sa pice asa repede un rulment, dar in fine. ori masina mea are mai multi km, ori a fost forjata la maxim(nu de catre mine, ci de catre primul proprietar) ori fiabilitatea rulmentului pune semne de intrebare.

poti sa zici un pret la manopera?mersi

Link to comment
Share on other sites

ma duc peste o ora cu ea sa se uite mecanicul, si daca zice rulmentul, intr-o sapt sper sa-l schimb(depinde cat de repede vine rulmentul pe comanda). nu mai ies din oras decat cu alta masina:)

bafta, sa nu schimbi ceva degeaba dupa zine si noua

l-am schimbat azi, era problema la rulmentul de la roata stanga spate. acum parca am alta masina, nu mai am impresia condusului unui autobuz :) n-am mai mers demult cu peste 100km/h din cauza zgomotului si a fricii :) acum mai aud si eu motorul, ca inainte numai huruitul il auzeam.

 

si eu am acasta problema cu rulmentul stanga spate. stiti cumva cam cat dureaza schimbatul lui si gradul de dificultate al manoperei, ca eu nu prea am timp liber si vreau totusi sa fiu de fata cand il schimba mecanicii...

la mine a durat de la 8.40 dimineata pana la 11.20, deci 2h40min. am stat tot timpul langa baiat. operatiunea este complexa din cauza multiplelor articulatii care trebuie desfacute pentru a demonta fuzeta+discuri frana+etrier+piulita de la planetara.

la mine cand a scos butucul din interiorul fuzetei au sarit bilele de la rulment :) , asa de uzat era. la o masina de 3 ani si 123.000km mi se pare cam aiurea sa pice asa repede un rulment, dar in fine. ori masina mea are mai multi km, ori a fost forjata la maxim(nu de catre mine, ci de catre primul proprietar) ori fiabilitatea rulmentului pune semne de intrebare.

la E46 am schimbat rulment spate la 62 mii km ,nu picase complet dar se auzea din cand in cand probabil ca mai puteam merge cu el,asa ca e bine la tine 123 mii km :)

Link to comment
Share on other sites

ori masina mea are mai multi km,

100.000km/an la nemti pt un diesel este un mizilic... :)

sunt cazuri ºi cazuri. sunt ºi la ei maºini alergate, dar asta nu Înseamnã cã trebuie sã generalizãm. nu de alta, dar viitorii potenÞiali cumpãrãtori ai maºinilor din Germania s-ar putea sã fie puºi pe gânduri dacã te cred pe cuvânt.

 

poti sa zici un pret la manopera?mersi

150 ron standard+20ron bacºiº patronului(cunoºtinÞã)+30ron mecanicului care s-a ocupat direct+20ron altui mecanic care l-a ajutat=220ron.

rulmentul original m-a costat 160lei, deci cheltuieli totale 380lei :)

 

la E46 am schimbat rulment spate la 62 mii km ,nu picase complet dar se auzea din cand in cand probabil ca mai puteam merge cu el,asa ca e bine la tine 123 mii km :)

da, e bine cĂŁ mai aud Âşi alte opinii pe aceeaÂşi problemĂŁ :)

Link to comment
Share on other sites

ori masina mea are mai multi km,

100.000km/an la nemti pt un diesel este un mizilic... :)

sunt cazuri ºi cazuri. sunt ºi la ei maºini alergate, dar asta nu Înseamnã cã trebuie sã generalizãm. nu de alta, dar viitorii potenÞiali cumpãrãtori ai maºinilor din Germania s-ar putea sã fie puºi pe gânduri dacã te cred pe cuvânt.

 

poti sa zici un pret la manopera?mersi

150 ron standard+20ron bacºiº patronului(cunoºtinÞã)+30ron mecanicului care s-a ocupat direct+20ron altui mecanic care l-a ajutat=220ron.

rulmentul original m-a costat 160lei, deci cheltuieli totale 380lei :)

 

la E46 am schimbat rulment spate la 62 mii km ,nu picase complet dar se auzea din cand in cand probabil ca mai puteam merge cu el,asa ca e bine la tine 123 mii km :)

da, e bine cĂŁ mai aud Âşi alte opinii pe aceeaÂşi problemĂŁ :)

autotransilvania CLUJ cere 690 ron doar manopera pentru ambele parti spate ca sa vezi. mersi tre sa schimb si eu pe dreapta de aia am intrebat .Sarbatori Fericite si LA MULTI ANI

Link to comment
Share on other sites

rulmentul original m-a costat 160lei, deci cheltuieli totale 380lei :)

 

 

scump

daca zici tu... am schimbat si la o SuperNova tot pe spate si rulmentul era undeva pe la 140lei acum un an. doar ca la o masina cu tractiune pe fata si tamburi pe spate e mai usor sa schimbi un rulment. plus ca unde am schimbat la BMW-ul pe care il am acum am dat un telefon si m-a rezolvat a doua zi.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.