Jump to content

Dura Lube-merita sau nu


alex230ro

Folositi/recomandati un aditiv de ulei?  

419 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ceau, scuza-ma, dar ce parere ai fata de aditivii pt benzina? de curatat injectoarele mai ales? isi au rostul? pt un motor 325i cu 125.00km ?? ajuta cu ceva? sau pot dauna cu ceva?aveam 300ml de la liquil moly si ma gandeam sa il bag:D

De ce vrei sa faci asta?

 

 

Ceau , pai uite la rece imi oscila , ii scadea brusc turatia in primele secunde, si atunci l-am luat aditivul pt curatat injectoare, dar intre timp si-a revenit, nu imi explic cum ...., am schimbat bateria defapt, ca era un pic obosita,si de atunci nu a mai facut asa ... nu stiu ce sa zic, daca are legatura... . Deci de aia am vrut sa il pun aditivul in benzina .

 

Ceau, scuza-ma, dar ce parere ai fata de aditivii pt benzina? de curatat injectoarele mai ales? isi au rostul? pt un motor 325i cu 125.00km ?? ajuta cu ceva? sau pot dauna cu ceva?aveam 300ml de la liquil moly si ma gandeam sa il bag:D

 

Ce aditiv este mai exact? Un link ceva?

 

Uite aici e linkul , cu aditivul care ziceam : http://www.oilmag.ro/uleimotor/aditiv-cura...e-p-431857.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 352
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am pus de curiozitate X1-R ceva tratament pt ulei, aditiv dezvolatat de NASA, cel mai bun si mai frumos din lume :)

In combinatie cu EDGE sport 10w 60 si vechimea masinii, am vazut cu ochiul liber cum incepe sa imi curga ulei pe la toate garniturile => am inceput sa schimb garnituri :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu vad ce legatura exista intre Dura Lube si problema in chestiune!

Tocmai asta e problema, ca acest topic se refera la un aditiv de ulei - "Dura Lube-merita sau nu" si nu are nicio legatura cu Liqui Moale sau cu germanica!

 

Asa ca, domnu' user, lasa te rog vrajeala si ironiile ieftine de genul succesuri si invata sa postezi ON TOPIC. Ai prins ideea?

Link to comment
Share on other sites

Apropos, as dori sa renunt la contul de pe forum

Poate ma veti ajuta in acest sens!

 

Eu nu am coborat nivelul discutiei pana la "vrajeala si ironii ieftine" si nici nu m-am dedat la "nici o"(varianta corecta in limba romana)

Drum bun, cale batuta, nu este absolut nicio problema. E suficient sa nu mai intri, nu te osteni sa ne anunti intentiile tale.

 

Insa, inainte de a pleca, iti mai vand un pont. In conformitate cu DicĂžionarului ortografic, ortoepic Âşi morfologic, varianta corecta in limba romana este nicio :) . Indemnul la studiu ramane valabil. Asta ca tot iti place sa faci pe interesantul si sa te dedai la ironii ieftine ...

Link to comment
Share on other sites

eu am postat o intrebare a carui subiect stiu ca nu era On Topic, dar sau nu m-am uitat eu destul de bine sau chiar nu e un topic cu Aditivi pt benzina, si asa ca am adresat o intrebare ca o mica paranteza, oricum, subiectul fiind relativ asemanator :)
Link to comment
Share on other sites

eu tot folosesc la 2 plinuri cate o solutie pt. curatat injectoare, sau pt intregul sistem. acum pe loc nu poti sa iti dai seama de diferente, pt. ca la e60 oricum este cuplul destul de puternic. singura chestie ar fi sa pui masina inainte pe tester, sa vezi ce parametri au injectoarele, apoi dupa ce consumi un plin cu solutie pt injectoare sa pui din nou sa vezi daca s-au imbunatatit situatia lor.

in schimb, am pus pe un renault megane, de 1.6 o solutie pt. curatat injectoarele si dupa 100-200 km facut simteam ca motorul a inceput sa traga mai bine, nu era atat de zgomotos si schimbul de viteze era mai... lejer

Link to comment
Share on other sites

am folosit de la Wynns Injector Cleaner, si de la OMV cand alimentez este o sticluta neagra cu niste flacari desenate pe ea, pe care scrie tot injector clean sau diesel system cleaner, sunt 2 variante, in jur de 20 lei bucata.

da, 2 e cam mult, am inteles ca la 3 deja nu mai pulverizeaza. ai putea face un test, faci 2 plinuri in care sa folosesti solutie apoi sa pui pe tester sa vezi daca s-a imbunatatit, cu toate ca majoritatea spun ca aceste solutii sunt folosite drept preventive pt. a nu se depune nimic pe injector, si nu curata atat de mult, incat sa ajunga de la 2 la 1 sau mai jos

dar mai este o varianta, legata de curatarea injectorului pe stand, ai incercat ?

Link to comment
Share on other sites

Ok te voi tine:) Azi pe la 11-12 voi merge sa vad exact cat costa demontat injector, verificat, montat la loc, si incerc sa fac o programare.

 

Eu cumpar injector nou la 180 de EURO. Daca suma totala la cele insiruite mai sus este aproape de 180, voi cumpara unul nou.

Link to comment
Share on other sites

aleartasv :) vin cu vesti proaspete :lol:

 

Am gasit o firma in tm, care are stand tot. Pretul pentru demontat + montat galerie admisie 150 de RON.

30 De ron / injector - verificarea + curatarea efectiva a injectorul dupa aceea care este alt cost, nu-l stiu acum.

 

Cel de la service mi-a zis ca ar fi bine sa-mi verifice toate injectoarele de pe masina, sa stiu sigur o treaba, nu ca dupa ce e totul montat, sa-mi faca figuri altul.

 

Ele nu se curata cu ultrasunete, mi-a zis ca le desfac bucati, si asa le curata...

 

Cam atat deocamdata, ma voi hotara ce voi face in viitorul apropiat...

 

EL zice chiar daca am valorea 2 pe el e mai mult ca posibil sa se remedieze situatia.

 

Cat despre solutiile de curatat, alea se pun "preventiv" nu dupa ce injectorul e pe duca :)

Link to comment
Share on other sites

hm.. mi se pare cam exagerat 150lei pt. demontat si montat galeria de admisie, si apoi si mai exagerat verificat fiecare injector in parte, deoarece verificatul se poate face si pe tester. ma rog.. poate era vorba de verificat sa vada unde este infundat sau ce alte simptome mai are. nu stiu ce sa zic, o verificare la service-ul la care ai fost tu ajunge.. 150 + 180 = 330 lei, asta doar verificat, si apoi cine stie cat mai vor pe reparat...

ai hotarat ce ai de gand sa faci ?

 

hm.. mi se pare cam exagerat 150lei pt. demontat si montat galeria de admisie, si apoi si mai exagerat verificat fiecare injector in parte, deoarece verificatul se poate face si pe tester. ma rog.. poate era vorba de verificat sa vada unde este infundat sau ce alte simptome mai are. nu stiu ce sa zic, o verificare la service-ul la care ai fost tu ajunge.. 150 + 180 = 330 lei, asta doar verificat, si apoi cine stie cat mai vor pe reparat...

ai hotarat ce ai de gand sa faci ?

Link to comment
Share on other sites

faza e ca pe tester daca le verifici, ele compenseaza intre ele. acolo pe stand, vezi fiecare la ce valore e.

cand am schimbat alt injector am platit 250 de ron doar manopera de galerie de admisie :) astea sunt preturile...

 

Voi mai merge sapt asta odata sa vad cam care va fi pretul final. Daca mi se va parea rezonabil voi merge...

Link to comment
Share on other sites

Motorina? Doar OMV Sprint Diesel + Rompetrol ALTO.

Lumea zice ca din cauza motorinei, eu ce sa zic? Unul l-am schimbat, ca era la valorea 3-4, era varza. Acum dupa 1 luna ce am schimbat injectorul 3 sa pice si 6-le...Nu stiu ce sa zic... Mi-a zis un mecanic, ce are propriul lui service, ca daca pica unu, incet incet, vor urma toate... O fi o vorba aruncata in vant, sau chiar asa e, nu stiu ce sa iti zic.

Totusi injectorul care imi face probleme acuma e la valorea 2, deci mai rezista :)

 

ca si concluzie, nu stiu din ce cauza se strica/duc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.