Jump to content

Probleme Seria 1 118d


Recommended Posts

Sa incep cu inceputul.

 

Mers normal de oras, la un moment dat cand vreau sa bag in tr. 1-a nu vrea sa intre , trebuie de cele mai multe ori sa mai calc inca odata ambreiajul si sa caut sa o bag intr-a 1-a cum faceam la Dacia lu' tata.Mi s-a mai intamplat de cateva ori , la plecare de pe loc, sa de-a in nas , ca si cum s-ar opune ceva la roata cand vreau sa plec.

A mai patit cineva asa ceva , sau unde ma sfatuiti sa ma duc cu ea. De mentionat ca am venit de la service acum cu ea de la revizie , la un service mai micut , dar unde am reparat masini multe si baietii sunt foarte priceputi . Ei mi-au zis ca ar fii din cutie problema , si ca la seria 1 la cv manuala se foloseste o presa care nici cei de la AB nu o au.Deci m-au lasat cu ochii in soare la problema asta. Astept parerile voastre despre problema.

Mentionez ca o sa ma duc si la AB sa vad ce zic si ei , dar la ei dureaza cu lunile programarea.

 

 

 

 

Problema 2 este : stice cineva un loc unde se polisheaza farurile , mai exact unde loveste jetul de la spalatorul de faruri s-a matuit geanul , si vreau sa il slefuiesc sa nu se mai vada asa urat.

 

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

same here! 118d 2006 45.000km. Dar mie mi se pare ca ii mai evident cand ii rece motorul si intra greu din N in 1. Deobicei daca o bag in a doua si dupa in 1a (fara sa iau picioru de pe ambreiaj) intra usor. Nu cred ca ii un bug, ci un feature :)))

 

Oricum, nu cred ca merita sa mergi la service pt asta.

Link to comment
Share on other sites

am 118d din 2004 si 140000km si am aceeashi prb...si in ultimele zile m-a suparat si am inceput sa o consider o prb...de aceea intru pe forum...cu sperante mici ca o sa gasesc vreo explicatie...si ce sa vad?...ca suntem mai multi in situatia asta... eu atunci nu as mai considera-o o prb asa grava cum o consideram...
Link to comment
Share on other sites

Mie chiar mi se pare ca tine f mult de cat de rece ii motorul. Probabil ca nu ii incalzit uleiul din cutie sau ceva. La polo-ul care il aveam inainte, nu intra greu cand era rece, dar uneori nu intra deloc. Ii normal la masini asa cred. Deobicei ideea era ca o lasi in N, si o acceleerzi odata in gol, dupa intra (nush de ce) :)
Link to comment
Share on other sites

Sincer la mine avand in vedere ca este masina de serviciu , nici nu ma prea consum , dar e deranjanta cateodata problema. Sincer acum parca am invatat-o si o gandil putin si intra in viteza , dar mai face mici figuri. Cred ca , cu problema asta o sa o duc la service la AB cand o sa pice cutia detot.

 

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu zic ca nu este o problema mecanica, ci doar un mod de protectie motor si cutie viteza.

 

 

se intimpla la stat pe loc!!!!la stop la etc...ce protectie???o fi o protectie nu zic dar nu cred...cred ca e altceva..se stie de ea dar nu e protectie 100%

asu cine stie..poate e protecite din cauza la un bug de al lor :)))

Link to comment
Share on other sites

se intimpla la stat pe loc!!!!la stop la etc...ce protectie???o fi o protectie nu zic dar nu cred...cred ca e altceva..se stie de ea dar nu e protectie 100%

asu cine stie..poate e protecite din cauza la un bug de al lor :)))

 

 

Am acceasi problema si m-am interesat, problema asta o au multe masini nu numai BMW si este din cauza ca viteza intai si marsarier nu au sincron, tot din aceasta cauza(neavand sincron) nu poti trece din treapta 2 in 1 la mai mult de 15-20 km/h. Nu este o problema grava dar din pacate este stresanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O asa-zisa "rezolvare" testata de mine este urmatoarea: cand apare problema, stand pe loc si incercand sa introducem in a 1-a, dc se da un spritz (gaz, acceleratie) pana la aprox. 1500-2000rot/min (evident cu ambreiajul calcat) in momentul introducerii in a 1-a, veti constata ca va intra fara probleme...pe scaderea turatiei...

 

Acum ma gandesc ca se poate sa fie o hiba a ambreiajului (ca si cum nu ar decupla suficient) si nu a cutiei de viteze, tinand cond ca folosint metoda de mai sus, la o turatie adecvata se poate introduce si scoate din viteza fara folosirea ambreiajului...dc ar fi o problema a cutiei nu ar fi sporadica...astept si parerile voastre.

 

Ma intreb dc aerisirea ambreiajului ar putea rezolva problema?

 

numai bine...

Link to comment
Share on other sites

Am mai studiat problema...si am ajuns la concluzia ca vinovata pentru problema noastra este o valva de intarziere a ambreiajului (CDV-clutch delay valve)...montata de altfel de producator pentru a ne proteja masinile...are rolul de a prevenii si anihila eventualele socuri transmise motorului si altor agregate produse de o utilizare incorecta a ambreiajului...aceasta valva nu este altceva decat o obturare a circuitului hidraulic al ambreiajului...care produce o intarziere a momentului decuplarii cutiei de viteze fata de momentul apasarii propriu-zise a pedalei de ambreiaj...asa ca noi apasam pedala apoi imediat incercam sa introducem in treapta 1 si nu intra...asta deoarece inca nu era decuplata cutia de viteze...ce solutii avem?

 

1. Invatam sa conducem "bmw 1er style": vom mentine mai mult apasata pedala de ambreiaj inainte de introducerea in treapta 1 (testat de mine si merge, doar ca asta va genera mai multa uzura discului si placii);

 

2. Facem un service schimb lichid frana si aerisim si ambreiajul si speram sa se rezolve problema...punand-o pe seama degradarii lichidului de frana in timp (inca netestat, dar e urmatorul pas pe care o sa il fac, oricum e indicat din 2 in 2 ani)

 

3. Inlocuim CDV-ul cu unul considerat de tunning...si anume cu unul care produce o intarziere mai mica avand orificiul intern mai mare (inca netestat, inca nu il consider benefic pentru ca ii vom elimina rolul gandit de producator)

 

Aditional recomand si verificarea nivelului de ulei din cutia de viteze!

 

cu bine! :)

Link to comment
Share on other sites

deci e o problemã mai des Întâlnitã. ºi la E90-ul meu 320d face la fel. uneori când vreau sã plec de la semafor refuzã sã intre În treapta 1. dar mie Îmi mai agaÞã ºi În a 2a deseori. se mai confruntã cineva cu problema asta? cu restul treptelor nu am probleme.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.