Jump to content

filtru de aer


Recommended Posts

Schema? E foarte simplu. Deschizi capota, il localizezi: cum privesti masina, este in partea dreapta (langa farul stang) o cutie destul de mare, de plastic. Are 4-5 cleme pe care le desfaci si ridici capacul (partea de sus). Scoti filtrul si il pui pe cel nou in aceeasi pozitie. Mai cureti si tu p-acolo daca e mizerie si gata. Pui capacul, prinzi clemele si gata.

 

Asa e la mine, dar cred ca si la motorul tau e la fel.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Schema? E foarte simplu. Deschizi capota, il localizezi: cum privesti masina, este in partea dreapta (langa farul stang) o cutie destul de mare, de plastic. Are 4-5 cleme pe care le desfaci si ridici capacul (partea de sus). Scoti filtrul si il pui pe cel nou in aceeasi pozitie. Mai cureti si tu p-acolo daca e mizerie si gata. Pui capacul, prinzi clemele si gata.

 

Asa e la mine, dar cred ca si la motorul tau e la fel.

ce ai scris tu e valabil la motoarele cu benzina. la diesel e mai complicat

Link to comment
Share on other sites

Am un e46 320d facelift. Ridici capota, dai jos plasticaraia de pe motor cu inbus de 5, filtrul este localizat in stanga motorului si e pus usor aiurea, respectiv trebuie sa dai jos inca o plasticaraie care iti blocheaza accesul in stanga spate (ai grija la surubul din spate pentru ca nu este chiar la vedere si am vazut cateva bm-uri cu suportul de fixare rupt). Ca sa ai acces bun, trebuie sa dai jos si tavita de la filtrul de polen, cu un drum o poti curata. Sa nu bagi aer de la compresor pe filtru pentru ca largesti porii din filtru si nu mai ii bun de nimic. Daca cureti tavita de la polen cu apa, sa ai mare grija sa fie perfect uscata cand o pui la loc pentru ca daca iti trage apa pe instalatie ramane pe conducte si iti va mirosi urat in masina. Sunt niste canale ciudate din care apa nici nu iasa nici nu se evapora (explicatie data de AB la problema unui prieten). Daca mai ai rabdare pana pe joi-vineri, o sa pun pozne la toata miscarea cu toate filtrele pt. ca imi fac revizia.
Link to comment
Share on other sites

Am un e46 320d facelift. Ridici capota, dai jos plasticaraia de pe motor cu inbus de 5, filtrul este localizat in stanga motorului si e pus usor aiurea, respectiv trebuie sa dai jos inca o plasticaraie care iti blocheaza accesul in stanga spate (ai grija la surubul din spate pentru ca nu este chiar la vedere si am vazut cateva bm-uri cu suportul de fixare rupt). Ca sa ai acces bun, trebuie sa dai jos si tavita de la filtrul de polen, cu un drum o poti curata. Sa nu bagi aer de la compresor pe filtru pentru ca largesti porii din filtru si nu mai ii bun de nimic. Daca cureti tavita de la polen cu apa, sa ai mare grija sa fie perfect uscata cand o pui la loc pentru ca daca iti trage apa pe instalatie ramane pe conducte si iti va mirosi urat in masina. Sunt niste canale ciudate din care apa nici nu iasa nici nu se evapora (explicatie data de AB la problema unui prieten). Daca mai ai rabdare pana pe joi-vineri, o sa pun pozne la toata miscarea cu toate filtrele pt. ca imi fac revizia.

exact asa e

capac motor demontat - imbus de 5

carcasa filtru habitaclu - surubelnita 5 colturi

carcasa filtru de aer - reiterez - atentie la suruburile din spate ( sunt mai ascunse)

atentie si la montajul carcasei filtrului de aer sa fie pe ghidaj

bafta la operatiune

Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=13&fg=20

 

piesa 10 ii filtru

 

si ai 4 suruburi de desfacut pt a ridica capacul 11

 

si cum la seria 3 e mai mare inghesuiala probabil mai ai de desfacut si plasticaraie de sub parbriz :)

 

spor ...

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

succes la demontat ...ai ce demonta ..oricum sunt convins ca daca te vei apuca singur ,o sa ai la nervei cand ai sa incerci sa pui capacu peste filtru din cauza ultimului surub din spate(spre parbriz) care fie numai vrea sa pice pe gaura, fie nu se insurubeaza......de nu o sa mai vrei si data viitoare sa il schimbi tu :) Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

....o sa ai la nervei cand ai sa incerci sa pui capacu peste filtru din cauza ultimului surub din spate(spre parbriz) care fie numai vrea sa pice pe gaura, fie nu se insurubeaza......de nu o sa mai vrei si data viitoare sa il schimbi tu :)

 

Neaparat surubelnita cu cap magnetizat, am uitat sa mentionez. Nu de alta dar nu merita nervii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.