Jump to content

Oglinzi din tabla


Recommended Posts

Continutul acestui topic se regaseste ca reply la sablarea oglinzilor, mi-a picat fisa dupa aceea ca poate intereseaza pe mai multa lume subiectul, ca atare daca este nevoie rog pe un admin sa sterga interventia anterioara.

 

Pentru ca ne-au furat destul, vin cu o alternativa la sablarea/gravarea oglinzilor.

 

Primul pas este confectionarea unui sablon din tabla dupa dimensiunea oglinzilor. Sablonul l-am fixat in locul oglinzii, iar pe spatele oglinzii am lipit folie magnetica (la fel cu cea pe care o folosesc taximetristii pentru abtisurile lor). Muchia lateral dreapta am intarit-o pentru a avea un punct de care sa apuc cand vreau sa le dau jos (nu este neaparat necesar). Rezultatul este foarte bun, nu se vede ca este modificata oglinda, arata ca una normala. Ca sa evit eventuale nedumeriri, incalzirea merge in continuare (usor mai incet la inceput dar nesemnificativ pentru ca tabla se incalzeste usor), iar de picat nu pica, eu le am de 6 luni. Cand parchezi masina, dai jos oglinzile, le pui frumos in masina si iti vezi de drum.

Cam asta este solutia alternativa.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

daca nu o poate scoate atunci probabil ca au sa o sparga, de nervi

 

Nu au ce sa mai scoata, le scoti tu cand lasi masina peste noapte! E magnetic!

super tare faza.... dar acus o sa ne dam in parcare jos din masina si o sa luam oglinzile, emblemele, lucasurile, eleroanele, capacele de la roti si de la valve....o sa umplem portbagajul, iar dimineata o sa ne trezim cu o ora mai repede ca sa le montam la loc!

Link to comment
Share on other sites

Bataia de cap e chiar neglijabila , mai ales ca e un remediu home-made. In max 2 ore ai terminat munca. In plus am senzatia ca baietii care sableaza, creaza nevoia pe piata pentru acest serviciu. Iti dai seama ca daca nu se mai fura oglinzi le pica toata afacerea. Iar sablatul e o mare prastie, daca vreti ne adunam masinile la o intalnire si vi le fac eu moca ca e o nimica toata. Faceam aceiasi chestie in facultate la o firma de productie publicitara, cu singura diferenta ca scriam tot felul de tampenii pe sticle de sampanie. Faceti o lista cu numere de inmatriculare, le potrivim toate pe o coala de autocolant care pun pariu ca nu va costa mai mult de 20 ron cu tot cu taierea la plotter, iar pasta decapanta costa cam 100 ron si faci cu ea o caruta de oglinzi. Procedeul e o nimica toata: lipesti autocolantul pe oglinda, dai cu pasta peste sablon, lasi intre 30 sec si 2 min in functie de pasta, speli cu apa si deazlipesti autocolantul. Am uitat ca mai trebuie o folie de transfer, care iarasi costa ceva maruntis. Aste e tot. Cost total 120 ron cu care facem cel putin 20 de masini. Asa-i ca iasa toata operatia pe la 6 ron/ masina? Hai 10 ron daca mai pui folia de transfer. Manopera, faceti cinste cu o bere. Fara alcool! :)
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca se fura oricum... cel mai practic e sa nu faci nimic.. daca le fura iei noi 70 lei bucata si aia e.. nu or fi electrocromate, da asta este..

scuze de off topic...de unde sti care-s electrocromate si care nu?...eu mi-am luat de pe forum acu o juma de an si sincer nu stiu daca-s ieftinituri sau nu!!!...par ok:)

Link to comment
Share on other sites

Heliomate sunt oglinzile cu sticla "albastra" cele Electrocrome, sunt cele cu sticla "alba" dar isi schimba culoarea exact oglinda retrovizoare. astea sunt legate toate 3 impreuna la senzoru "antiorbire"...

deci ale mele sunt electrocrome??? sunt cam albastrui...iar retrovizoarea e alba :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Continutul acestui topic se regaseste ca reply la sablarea oglinzilor, mi-a picat fisa dupa aceea ca poate intereseaza pe mai multa lume subiectul, ca atare daca este nevoie rog pe un admin sa sterga interventia anterioara.

 

Pentru ca ne-au furat destul, vin cu o alternativa la sablarea/gravarea oglinzilor.

 

Primul pas este confectionarea unui sablon din tabla dupa dimensiunea oglinzilor. Sablonul l-am fixat in locul oglinzii, iar pe spatele oglinzii am lipit folie magnetica (la fel cu cea pe care o folosesc taximetristii pentru abtisurile lor). Muchia lateral dreapta am intarit-o pentru a avea un punct de care sa apuc cand vreau sa le dau jos (nu este neaparat necesar). Rezultatul este foarte bun, nu se vede ca este modificata oglinda, arata ca una normala. Ca sa evit eventuale nedumeriri, incalzirea merge in continuare (usor mai incet la inceput dar nesemnificativ pentru ca tabla se incalzeste usor), iar de picat nu pica, eu le am de 6 luni. Cand parchezi masina, dai jos oglinzile, le pui frumos in masina si iti vezi de drum.

Cam asta este solutia alternativa.

 

Numai bine.

 

 

salut,

 

mi se pare mai mult decat interesanta ideea ta. presupun ca daca le sablezi, findca le fura noaptea nu vad inscriptionarea si tot le iau. Cu spite puse, cred ca tot or sa traga de ele si in final (de nervi sau din prostie) or sa le rupa cu totul. Ar putea totusi sa fure sablonul ala din tabla, in acelasi mod, nu? am citit postul asta astazi si nu stiu daca ai postat poze pe undeva pentru a ne face o idee mai clara despre cum am putea sa ne confectionam aceste sabloane si cum pot fi prinse.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.