Jump to content

INTREBARI, SFATURI bmw din germania


raulbzr

Recommended Posts

buna ziua ...vreau sa salut in primu rand fanii bmw ...am si eu o intrebare ....as vrea sa imi achizitionez un bmw din germania undeva in jur anului '95 ...am disponibil in jur de 2500-3000 de euro ....vreau seria 3 ....as vrea sa imi spuneti o motorizare potrivita daca se poate ...diesel sau benzina....adica sa nu consume mult,sa fie cat de cat ...adica sa nu ma faca loganu :)) ,si sa fie taxa mica de prima inmatriculare....va rog cei in masura adica posesori sa ma ajute si pe mine.... va multumesc astept raspuns :)
Link to comment
Share on other sites

buna ziua ...vreau sa salut in primu rand fanii bmw ...am si eu o intrebare ....as vrea sa imi achizitionez un bmw din germania undeva in jur anului '95 ...am disponibil in jur de 2500-3000 de euro ....vreau seria 3 ....as vrea sa imi spuneti o motorizare potrivita daca se poate ...diesel sau benzina....adica sa nu consume mult,sa fie cat de cat ...adica sa nu ma faca loganu :)) ,si sa fie taxa mica de prima inmatriculare....va rog cei in masura adica posesori sa ma ajute si pe mine.... va multumesc astept raspuns :)

Si te-ai gandit tu sa dezgropi acuma topicul cu cheile omului...

Sa nu il faca loganu' auzi... Poti sa iti iei linistit ce model vrei. Nu o sa te faca.

Pentru partea cu consumul... hmm ... vezi ca au facut astia in 95 un model de consuma 2 litri la suta. Facea si loganu si cam tot ce misca la ora aia prin aglomeratia din Bucale...

Si taxa mica.. Mai dar tu le vrei pe toate mici. Numa' motorul vreun V12 daca se poate...

 

Succese.

 

LE: vad ca ti-a fost mutat topicul ...

Acuma ce am spus eu pare cam dur. Propun sa ti-l mute inapoi...

Edited by tore
Link to comment
Share on other sites

Acum mai vii d-acasa. Deja oferi niste variante, iar noi te ajutam sa alegi intre ele: 320i daca simti nevoia de putere, plecari fortoase de la semafor, depasiri sigure (atat cat se poate in limita banilor) si daca crezi ca iti permiti un consum un pic mai mare. 318i ca un echilibru (consum bun, putere decenta, as spune suficienta pentru oras). 316i alegi doar daca vrei performante mai mici la acelasi consum ca 318i.
Link to comment
Share on other sites

Tu pentru ca esti (de ceva timp, probabil) la 320i. Dar cand esti la primul bmw cred ca e suficient 318i pentru o vreme. Sa nu uitam ca el vrea o masina de pana-n 3000 EUR. La banii astia, cu cat creste puterea, cu atat scade calitatea (starea tehnica) a masinii, sau scade anul. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere motoarele pe benzina in 4 cilindrii sunt slabutze rau...in schimb am auzit de 318is de bine, dar nu am condus...sunt si destul de rare.

 

318 tds il consider un motor diesel de generatie veche, nu as lua...mai cauta pareri, eu sunt subiectiv recunosc.

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

acuma am primit parerile care mi le doream :) pe mine ma intereseaza mai mult consumul mixt ...dar daca stiu ca e vb de 1-2 litri diferenta nu ma intereseaza ......despre 318 tds ce parere aveti ???

 

Sincer, nu.

Incearca un 316i sau un 318.

 

Si ceva destul de important.....dotari....macar sa fie dotat.

 

o clima, o trapa, scaune sport, o incalzire in scaune.....macar cateva din astea, asa mai uiti de motorizare. :)

Link to comment
Share on other sites

dupa parerile adunate de la voi ma gandesc la un 318i ...cred ca este cel mai bun pt ce vreau eu...adica daca imi vine damblauaq vreodata sa ma pun cu vreunu la semafor sa nu ma fac de rushine....cand merg normal prin oras sa consume acceptabil....si sa fie o taxa potrivita :) ..am uitat sa mentionez ca e prima mea masina :) mersi ...ce ziceti ? am decis bine ?
Link to comment
Share on other sites

acuma am primit parerile care mi le doream :) pe mine ma intereseaza mai mult consumul mixt ...dar daca stiu ca e vb de 1-2 litri diferenta nu ma intereseaza ......despre 318 tds ce parere aveti ???

slabut..

325 td e mai acceptabil, dar nu o sa ajunga nici la performantele unui 318, si taxa la motorul de 2,5 e maricica.

318is cel mai bun motor S-4 (140 cp), norma euro2 aproape garantata, taxa mica si consum decent.

Link to comment
Share on other sites

Eu am e46, 318i si sunt multumit. Vorba ta, sa nu te faci de rusine la vreun semafor, dar sa ai si consum bun. Iti dau un sfat: ia-te de suv-uri :)

 

 

Aici fortezi putin nota.... :)

 

Faza cu suv-urile? Serios. Poate a fost la mine coincidenta, de fiecare data. Dar a fost misto :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.