Jump to content

problema mica e36


Recommended Posts

salut

am un e36 din '94 si de cateva zile am observat ca atunci cand incui masina nu mi se mai incuie si capacul de la rezervor (nu mai sare tamburusul acela)

stie cineva care ar putea fi cauza si cum anume este actionat el?? ca sa stiu unde trebuie sa ma uit si ce sa verific

ar trebui sa dai la o parte aparatoarea de noroi si sa il desfaci de acolo verifici daca vine tensiune pe mufa si apoi verifici sa nu fie blocat "tamburusul " acela

Link to comment
Share on other sites

Salut si eu am un e36 din '95 si la deschidere nu-mi debloca usa stanga spate(singura explicatie care o gasesc ii frigul) pentru ca numai pe timp de frig mi s-o intamplat. Te-ai gandit la varianta asta?

 

Iti dai seama ca e gandita sa mearga si pe temperaturi mai scazute.

Daca ar fi frigul de vina nu ar mai merge inchiderea la nici o usa..

Link to comment
Share on other sites

Salut si eu am un e36 din '95 si la deschidere nu-mi debloca usa stanga spate(singura explicatie care o gasesc ii frigul) pentru ca numai pe timp de frig mi s-o intamplat. Te-ai gandit la varianta asta?

 

Iti dai seama ca e gandita sa mearga si pe temperaturi mai scazute.

Daca ar fi frigul de vina nu ar mai merge inchiderea la nici o usa..

ma gandesc la faza ca trebuie uns ceva acolo ca numai atunci cu frigurile alea de 0 grade o facut figuri, acuma nu face

Link to comment
Share on other sites

Salut si eu am un e36 din '95 si la deschidere nu-mi debloca usa stanga spate(singura explicatie care o gasesc ii frigul) pentru ca numai pe timp de frig mi s-o intamplat. Te-ai gandit la varianta asta?

 

Si eu am aceeasi problema dar la usa spate dreapta, deocamdata o las asa ca nu face tot timpul.... dar a mai aparut una..blochez usile din telecomanda, le inchide apoi le deschide...dupa 10 sec le blochez din nou si raman blocate, noroc ca nu face asa tot timpul... Stie careva ce se intampla?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

intr-adevar frigul este o mare problema cel putin pt e36

de 2 zile am descoperit k nu se mai incuie portbagajul odata cu usile, de abia de abia reusesc sa-l inchid si pe el cu cheia separat.........si este cu siguranta de la frigul foarte mare

 

cat despre "tamburusul" de la rezervor, am demontat ieri suportul cu totul de pe interiorul aripii,din spatele mochetei, si acum urmeaza sa verific tensiunea de la mufa; eventual sa il demontez si sa vad in interiorul lui ce se intampla..

Link to comment
Share on other sites

si eu cred ca frigul da batai de cap deoarece si la e21 al meu am observat dimineata ca nu am mai putut deschide din telecomanda si nici inchide, chiar si cu cheia mergea foarte foarte greu de imi dadea impresia ca o sa se rupa cheia. Am bagat putin ulei si a mers pana a doua zi cand iar asa facea. deci cred ca din cauza frigului.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema dar la usa spate dreapta, deocamdata o las asa ca nu face tot timpul.... dar a mai aparut una..blochez usile din telecomanda, le inchide apoi le deschide...dupa 10 sec le blochez din nou si raman blocate, noroc ca nu face asa tot timpul... Stie careva ce se intampla?

 

un intrerupator ramane deschis, si astfel detecteaza o usa deschisa si descuie imediat dupa incuiere. se intampla la fel daca lasi o usa deschisa intentionat.

verifica intrerupatorii aceia, pe spate se pot inlocui usor, sunt universali. desi poate tot de la frig electrica nu functioneaza perfect.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ca sa nu mai aveti probleme pe frig va recomand sa desfaceti toate usile, fetele de la usi si sa gresati bine sistemul de inchidere, vaselina sau mai bine spray de contact, exista si spray special antiinghet, si eu am avut astfel de probleme si aku , cel putin iarna asta nu am mai avut probleme(e36)

 

bagati spray si in gaura cheii....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.