Jump to content

Bmw E34(520i) vs. Bmw e36


DTM

Recommended Posts

Salutare la toti impatimitii de bmw!

Dupa cum vedeti sunt proaspat in clubul bmw.De mult am visat la un bmw si nu am avut okazia sa-l iau pana in ziua de azi.

Problema e ca as avea nevoie de ajutorul vostru in luarea unei decizii bune.

Spre care latura ar trebui sa ma duc:BMW E36 sau BMW e34?(benzinare)

Pe de o parte ador caroseria lui e36,dar pe de alta parte imi place mult luxul si comfortul ce-l ai in classicul 5.

V-as ruga sa postati parerile voastre personale,sau ce ati face daca ati fi in locul meu. :blink:

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa sa stiu daca piesele la un 525i din 90-92 sunt mai scumpe ca la un 520i acelasi an,adica intretinerea masinii.

Si nu in ultimul rand care din cele doua motoare e mai performant,dpdv al durabilitatii.

Am auzit ca seria 3 e plin de plastic eftin inauntru,sa ma contrazica cine stie mai bine.

Am auzit diferite pareri:''ia-ti 3 er,ia-ti 5-ar ca-s mai bune;as vrea sa aud sfatul unui profesionist,banuiesc ca sunt aici asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

pai ziceai de unu cat mai dotat;uite cred ca am gasit unul,e vorba de un 525i 24v cu motor-cica-recarosat;actele am intrebat daca le-a schimbat,si mi-a zis ca nu;Mi-a zis ca daca pe masina era acelasi capacitate de motor nu mai e problema la I.R.A?voi ce spuneti.

Bmw e din 89,iar motorul e din 93(160.000 km) declarati,si are urmatoarele dotari:adica full option cu piele si cu clima,proiectoare,geamuri+trapa+oglinzi electrice,etc.

 

Astept parerea voastra!

Salut!

post-1189-1138988912_thumb.jpg

post-1189-1138988931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Mi-a zis ca daca pe masina era acelasi capacitate de motor nu mai e problema la I.R.A?voi ce spuneti.

"

eu am avut un 520 cu motor de 525.

trebuie ca masina sa fi avut din fabrica motorizarea aia. Modelul in sine...

 

Si se merge la rar si se trece in acte. cam asa ceva. Eu cand l-am luat era deja trecut in acte, dar am inteles de la fostul proprietar ca nu a fost mare bataie de cap. Nu-l vad acum online sa-i cer detalii (mi-e prieten). L-as fi intrebat ce acte a avut de la motor. Cred ca-ti trebuie hartii ale motorului....

 

In alta ordine de ide: arata frumos 5-aru asta! :) Ce dor mi-e si mie de un 5... Si era aceeasi culoare :blink:(

Link to comment
Share on other sites

salutare la toti!

se pare ca weekendul asta a mi-a adus un e 34;si sigur nu-mi pare deloc rau pt optiunea care am ales-o.E super! :blink:

Am citit pe topicurile trecute de stopuri rosii si am si eu o intrebare:cum pot vopsii,astfel incat semnalizatoarele sa fie rosii?Trebuie vopsit tot stopul sau doar semnalizatoarele?

Vizavi de semnalizatoarele pe faruri,ce pot face ca ele sa fie albe?

Ce imi recomandati voi?

Si cum fiecare masina noua aduce un skimb la piesele de uzura,va rog sa mi recomandati un ulei bun(adica unul performant),de regula skimb viteza pe la max3500 ture).Motorul e un 520i la ~130cp.

Link to comment
Share on other sites

nu e asta 5 aru care l-am luat,dar tot unul argintiu mi-am luat cu roti de e39.

asta era din bucuresti,si era prea mare distanta.Al meu e din 90 si pot spune ca arata la fel de bine,sunt foarte satisfacut de alegerea asta.va multumesc. :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu e asta 5 aru care l-am luat,dar tot unul argintiu mi-am luat cu roti de e39.

asta era din bucuresti,si era prea mare distanta.Al meu e din 90 si pot spune ca arata la fel de bine,sunt foarte satisfacut de alegerea asta.va multumesc. :blink:

67533[/snapback]

s-o stapanesti sanatos!!!

poti face o sedinta foto la galerie sa ne minunam si noi :)

Link to comment
Share on other sites

salutare la toti!

se pare ca weekendul asta a mi-a adus un e 34;si sigur nu-mi pare deloc rau pt optiunea care am ales-o.E super! :blink:

Am citit pe topicurile trecute de stopuri rosii si am si eu o intrebare:cum pot vopsii,astfel incat semnalizatoarele sa fie rosii?Trebuie vopsit tot stopul sau doar semnalizatoarele?

Vizavi de semnalizatoarele pe faruri,ce pot face ca ele sa fie albe?

Ce imi recomandati voi?

Si cum fiecare masina noua aduce un skimb la piesele de uzura,va rog sa mi recomandati un ulei bun(adica unul performant),de regula skimb viteza pe la max3500 ture).Motorul e un 520i la ~130cp.

67368[/snapback]

Inainte sa-ti faci semnale spate rosii, si sa cumperi semnale fata albe, schimba toate consumabilele, de la filtru de aer la ulei in diferential.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

salutare!

multumesc mult de tot!apreciez.

o sa fac o ''sedinta foto'' dar tre sa-i trag niste poze mai klumea mai intai;din pacate acu seara am avut un incident cu un bezmetic cu o dacie(ca mai bine nu-i pot zice)care mi-a fisurat putin sppoilerul din spate.

 

ce sfaturi imi dati de intretinere si putin tuning.

conduceti incet si cu grija!!!

Link to comment
Share on other sites

apropo am gasit spray aditivat pt semnale,a fost doar 160 mii,iar semnale intradevar am gasit la 350 mii/bucata.

 

am schimbat toate filtrele si uleiul in motor (castrol magnatec) si uleiul in cutie (castrol ep80),in diferential mi-a zis mecanicul ca e curat ca lacrima(l-am pus sa verifice :blink: );in schimb filtrul de aer nu l-am pus nou ci l-am spalat in masina de spalat,asa m-a indrumat mecanicul,ca cica e acelasi lucru :)

Link to comment
Share on other sites

ca si culoare arata bine,acu nu m-am uitat sa vad exact masina,pt ca sincer nu ma intereseazaprea tare,si nici nu stau sa ma gandesc daca a lui arata mai bine ca a mea.M-am uitat la linia lui,atat.

 

Pe mine ma intereseaza 5 er meu! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.