Jump to content

stop ceata


Recommended Posts

Salut,becul de ceata la e36 coupe unde vine?in ce parte a lampii?si banuiesc ca se aprinde de la butonul cu proiectoarele,si daca poate sa imi spuna cineva de cat e becul sa iau unul,am un e36 de o luna si ceva de zile si inca nu le stiu asa pe toate,eram obisnuit cu e30,salut.
Link to comment
Share on other sites

Cand sta cu pozitia aprinsa are cate 2 becuri in fiecare parte. Becurile din exterior au cate 2 filamente iar cand apesi butonul de ceata se aprinde si filamentul nr 2 care luminaza mult mai puternic. Ca putere cand e ceata aprinsa de vad aproape ca stopurile de frana. Probabil ca un filament e de 5w si celalat de 21W. Mai bine scoti becul (dureaza 15 secunde pana il dai afara) si cauti la magazin. Se gasesc peste tot.

Si in bord sunt doua butoane ... cel de sus pt proiectoarele de ceata si cel de jos pt stopurile de ceata, daca sunt apasate si ai curent in instalatie ar trebui sa ai in bord beculetul aprins pt fiecare in parte.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Salut,bun deci daca becurile de pozitii spate au 2 filamente inseamna ca daca nu se aprind prima data ma duce gandul ca ar fi becul dar problema ca nu se aprinde nici unul din cele 2 de ceata sa fie arse amandoua...?ar fi.....,sau ma gandesc ca cel din germania care a avut masina a schimbat becurile si ia pus bec normal cu un singur filament,uite o sa ma uit sa vad ce si cum.....
Link to comment
Share on other sites

ti-a explicat si ziemenz in postul nr2.. becurile din exterior au 2 filamente.

Daca nu se aprinde niciunul (pe bord se aprinde beculetul?) verifica sigurantele si apoi becurile.

http://www.bmwe36blog.com/image-viewer.php...e-box-layout-02

 

Multzam de link, la mine e in germana... acum pot sa verific linistit!

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu becurile de cheata ca ma tot stresa "tail light error" afisat pe OBC.

Atentie cand cumperi Becuri .... cauti doar 21W/4W ... SA NU CUMVA SA IEI 21W/5W pt ca are altfel de ghidaje si n-o sa-ti stea infipt in soclu.

Se gasesc in Carrefour Philips la 7 ron perechea.

 

1. Lumina de ceata merge doar cand e faza lunga aprinsa, pe pozitie sta stinsa.

2. Verifica si siguranta sa nu fie arsa.

3. Daca siguranta e buna si becurile de asemea sunt ok poti sa verifici si butonul de ceata din bord ... la mine se oxidase si nu mai facea contact cum trebuia.

I-am dat cu putin glasspaper pe pastilele de contact si gata problema.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Bun atunci solutia este urmatoarea,eu mai am o solenza(de care sunt foarte,foarte multumit),cand e ceata circul cu solenza ca are bec de ceata.....,cand nu e ceata circul cu....masina fara stop de ceata,asta iubesc eu la bmwurile vechi,sunt pline de surprize.......... :)
Link to comment
Share on other sites

Pai da mai Fane dar cum ati explici ca erau arse becurile daca mai sus cineva spunea ca becul de ceata si cel de pozitie e acelasi,inseamna ca nu ati mergea nici pozitia spate,dar la mine merge pozitia spate,si de ce nu merge ceata.

bec cu doua filamente :) man

Link to comment
Share on other sites

la mine asa era. pe langa astea eu nici nu stiam care trebuie sa se aprinda, in ce loc, mai ales ca se aprinde pe ambele parti. pana am descfacut si am vazut becurile cu 2 filamente si le-am schimbat. sper sa fie si la tine la fel, altceva ar putea fi sigurantele, butonul nu am auzit sa se strice dar cine stie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.