Jump to content

5000 rpm


Recommended Posts

Eu consider ca in 2009...sa ai 75cai pe soselele din Ro,este sinucidere curata...in afara orasului,mai nimeni nu merge mai jos de 100...iar sa faci o depasire cu 75 de cai dupa 100-110,in conditiile actuale,e foarte greu...

 

sinucigasi, mai numesc si soferii care au avut 200+ de cai si trec la masini de 75-90cai,pt consum... :)

 

p.s. e36 316i consider ca face fata ,inca...

Chiar nici nu vreau sa-mi imaginez o depasire la 75 de cai sa zicem la 120, moarte curata, cred ca o vei intinde pe 2 km minim depasirea.

:)

Uite una e sa ai diesel la 75 de cai si una benzina la 70-75.

Uite am mers cu clio, masina e a lu mama prietenei mele, motorul de 1.5dci, de logan, 75 de cai, pana la 130-140 merge foarte bine, poti intra in depasire la 100 destul de ok inca,

Insa am o fiesta 1.3 benzina 2005, 70 cai, la 100, cand accelerezi nici ca simti diferenta, poti da blana, nu simti cum se duce, e muult mai putoroasa ca dieselul la aceasi viteza...

Insa ambele sunt masini de oras, nu mai gasesti masini de afara sub 100 cai...cred eu

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

consum acceptabil undeva la 6.5-7 in afara si 10-11 in oras

norocosule... azi am alimentat... iar la ultimele doau alimentari am pus in total 100 litri. si am mers 1030 km. si merg cam 40% oras, si 60% europeana.

nu prea inteleg de ce, dar unii zic ca la 320i au foarte putin in plus la suta de kilometri.

Link to comment
Share on other sites

consum acceptabil undeva la 6.5-7 in afara si 10-11 in oras

norocosule... azi am alimentat... iar la ultimele doau alimentari am pus in total 100 litri. si am mers 1030 km. si merg cam 40% oras, si 60% europeana.

nu prea inteleg de ce, dar unii zic ca la 320i au foarte putin in plus la suta de kilometri.

Iti ia prea mult, cam 10 media,

Pai asa imi ia mie daca merg 60 afara si 40 oras

chiar 10 in cap, 11 daca merg coxat.

12-13 numa oras.

tu cam ai cunsum de 2.0

Link to comment
Share on other sites

nu stiu, nu am condus una identica, si nici nu cred ca vreau sa conduc alta marca :)

 

ideea e ca daca as fi avut motor de 2000 cred ca acelasi consum era :)

daca stiam imi luam din prima un 2.0... nu mai stateam cu gandul sa schimb motorul in viitor...

nu consider ca merg prea sportiv, poate uneori si m-am obisnuit eu :|

Link to comment
Share on other sites

Da, este e46 touring 2.0 common rail. Acuma sa nu crezi ca incep sa fac apologia consumului pe forum. Doar mai sunt si altii cu motor ca al meu si in mod cert masina mea nu este diferita de alor, deci consumul poate fi confirmat. BTW, in oras schimb la 2500 max 3000. Am facut si un drum de bucuresti-cluj cu sotia la volan, care a mers foooarte domol si a scos 4.6 consumul! Deci se poate. Comparativ, mecanicul meu are acelasi model, tot touring dar fara facelift (fara common rail) si ii consuma in oras 7-8. Edited by Ender
Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca in 2009...sa ai 75cai pe soselele din Ro,este sinucidere curata...in afara orasului,mai nimeni nu merge mai jos de 100...iar sa faci o depasire cu 75 de cai dupa 100-110,in conditiile actuale,e foarte greu...

 

sinucigasi, mai numesc si soferii care au avut 200+ de cai si trec la masini de 75-90cai,pt consum... :)

 

p.s. e36 316i consider ca face fata ,inca...

Chiar nici nu vreau sa-mi imaginez o depasire la 75 de cai sa zicem la 120, moarte curata, cred ca o vei intinde pe 2 km minim depasirea.

:)

Uite una e sa ai diesel la 75 de cai si una benzina la 70-75.

Uite am mers cu clio, masina e a lu mama prietenei mele, motorul de 1.5dci, de logan, 75 de cai, pana la 130-140 merge foarte bine, poti intra in depasire la 100 destul de ok inca,

Insa am o fiesta 1.3 benzina 2005, 70 cai, la 100, cand accelerezi nici ca simti diferenta, poti da blana, nu simti cum se duce, e muult mai putoroasa ca dieselul la aceasi viteza...

Insa ambele sunt masini de oras, nu mai gasesti masini de afara sub 100 cai...cred eu

 

Normal ca la 1.5 dci sa se simta altfel cand o calci pt ca ai cuplu max 160Nm disponibil de la 1700 ture

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

:) sa stii ca nu e chiar asa de greu sa faci depasire cu 75 de cai, chiar si la 120km/h, dar trebuie avant. am avut si un vw jetta care avea 75 de cai dar avea 900kg, ceea ce compenseaza putin. am in familie si un golf de 75 de cai, acum e al mamei mele care nu cred ca a depasit 120 cu el si merge 90% in oras, deci e bun pt ea. cu golful am fost si la mare, 4 oameni cu bagaj, m-am intins pana la 170 dar parca vedeam eu acul ala de la rezervor cum se duce spre rosu si eram pe la 5000-5300 de ture, deci nu e masina de drum lung. alea ca alea dar dacia 1300, la 54 de ponei pe acte, ca numai cai nu se numeau aia dupa 33 de ani...daca incepi tare, cu cai multi, greu mai gasesti ceva ce sa te multumeasca, dar asa o iau treptat, am toata viata inainte sa le robez pe toate, nu sunt genul de sofer care sa risc in depasiri poate de aceea mi-au ajuns poneii care i-am avut. :) se spune ca totdeauna trebuie sa aspiri spre mai mult :)
Link to comment
Share on other sites

Da, este e46 touring 2.0 common rail. Acuma sa nu crezi ca incep sa fac apologia consumului pe forum. Doar mai sunt si altii cu motor ca al meu si in mod cert masina mea nu este diferita de alor, deci consumul poate fi confirmat. BTW, in oras schimb la 2500 max 3000. Am facut si un drum de bucuresti-cluj cu sotia la volan, care a mers foooarte domol si a scos 4.6 consumul! Deci se poate. Comparativ, mecanicul meu are acelasi model, tot touring dar fara facelift (fara common rail) si ii consuma in oras 7-8.

Inteleg, cea mai buna afacere o ai cu 320d, putere (150 cai sunt superbi) 6 trepte, si consum de 2 lei. :)

cu un cip il duci la 200 cai si ala esti :)

Sau si fara e bine.

Dar deviem de la topic, de parca nu am deviat destul...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.