Jump to content

Se pot repara sau trebuie inlocuite ?


Recommended Posts

O piatra a sarit de la roata unui E46, si a dracu' piatra a cam facut pagube masinii : la capota, aripa, stalp, si oglinda (la oglinda a cazut carcasa si sticla, a ramas doar dispozitivul)..

 

Se poate repara, sau trebuie schimbate piesele, fiind de aluminiu ? Va iesi ca noua ? Cam cat costa, cu tot cu vopsit ?

Multumesc.

post-6879-1229182567_thumb.jpg

post-6879-1229182592_thumb.jpg

post-6879-1229182698_thumb.jpg

post-6879-1229182714_thumb.jpg

post-6879-1229182727_thumb.jpg

post-6879-1229182762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cred ca a vrut sa spuna "faci" Casco.

 

Nu prea inteleg la ce te referi....exprima-te mai clar...

 

Pana la urma chestiile astea nu sunt pentru un copil. Proprietarul nu isi rezolva problema singur?

 

De ce nu ar fi pentru un copil ? Ce intelegi tu "printr-un copil" ? Si le rezolva si cu ajutorul meu...:)

 

 

Inca ceva, WLF, daca stii ca nu poti ajuta cu nimic, abtine-te de la comentariile aiurea, cel putin pe topicurile mele, te rog.

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu incepeti iar.

 

Andrei92, astea n-o sa se repare pe forum. Du-te la un tinichigiu si vei obtine raspunsuri avizate la toate intrebarile tale.

 

Bineinteles ca nu se repara pe forum...dar numai luni se poate merge la tinichigiu...si ma gandeam ca poate stie cineva ceva pe-aici...vroiam sa-mi fac o idee, ca doar pentru asta e forumul.

In principiu ma intereseaza daca se poate chitui aluminiul, la fel ca fierul sau tabla...

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Sper ca nu incepeti iar.

 

Andrei92, astea n-o sa se repare pe forum. Du-te la un tinichigiu si vei obtine raspunsuri avizate la toate intrebarile tale.

 

Bineinteles ca nu se repara pe forum...dar numai luni se poate merge la tinichigiu...si ma gandeam ca poate stie cineva ceva pe-aici...vroiam sa-mi fac o idee, ca doar pentru asta e forumul.

In principiu ma intereseaza daca se poate chitui aluminiul, la fel ca fierul sau tabla...

 

 

E simpla treaba...

De tinichigiu nu-ti bate capul... e minora treaba...

De vopsea nu trebuie sa-ti faci griji... iei codul vopselei si cumperi vopsea de calitate si nu ar trebui sa ai probleme.

Apoi trebuie sa vezi daca vopsesti toata piesa ori preferi doar local... recomand vopsirea piesei in intregime pt ca s-ar putea sa se vada pete daca o faci local... s-ar putea sa fie oricum nevoie de un polish la masina deoarece ar putea sa fie mici diferente de luciu fata de restul masinii - chiar daca vopseaua e identica.

Vopsitul e aprox. 4-5 mil pt capota si 1-2 mil stalpul.

Pt oglinda iti recomand sa cauti si second-hand (chiar pe forum ai putea gasi) ca nu e nici o diferenta si e mult mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Andrei, astea sunt urmele "meteoritului" ?

 

Buna,

 

Masina este a subsemnatului.

Nu stiu ce obiect a fost ! dar oricum reparatia se va face pe RCA masinii celui de la care a sarit obiectul repectiv fiind un prejudiciu produs prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului incadrandu-se in riscurile acoperite de asigurarea RCA.Precizez ca deja am fost la asigurator si se va despagubi.

Oricum concluzia este ca pacat de masiniile acestea deoarece la drumurile care le avem si ce se afla pe ele (gropi, pietris-"bolovani" imprastiati pe sosea de cei de la dezapezire, si cine stie ce resturi necuratate de la ce stii ce accident), nu prea merita sa-ti iei o masina prea buna.

Vreau sa-i multumesc lui Andrei si celui care a fost cu masina in fata mea si de la care a sarit obiectul ca a recunoscut (MS-86-PIN auto BMW seria3).

 

Florin

Edited by Florinell
Link to comment
Share on other sites

daca o faci pe RCA inseamna ca o faci in service, numai sa ai grija pe care-l alegi, ca e pacat sa-ti greseasca ceva.

 

 

Si eu m-am gandit, greu de ales dar inca nu am mers la vreun service tocmai din aceasta cauza.

M-am gandit sa mai intreb si eu pe unul altul si sa merg maine-poimaine la service sa nu ma grabesc.

 

Ce zice-ti de Maxi Paint sau Contempo?

Edited by Florinell
Link to comment
Share on other sites

prima data trebuie sa vezi ce service-uri au contract cu compania de asigurari la care are Iuli RCA, pt ca altfel ori platesti de la tine si astepti banii de la aia, ori sta masina in service pana primesc ei banii de la asig. oricum, contempo nu l-as lua in calcul (intreaba-l pe idx de ce).
Link to comment
Share on other sites

bai, sincer mai bine o face la seat. baietii aia se misca mult mai repede, fac treaba la fel, daca nu mai bine si la 70 % din pret. in plus nu au nici 10% din figurile celor de la contempo. de asemenea la subaru am mai auzit pe multi ca-si fac masinile si ca e super dtpdv.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.