Jump to content

diferenta intre x si x-drive?


vladsando

Recommended Posts

nu e adevarat. tehnologia x-drive este complet diferita de x-ul clasic de pana acum. puterea se distribuie automat pana la 100% intre puntea fata si spate, in functie de necesitate. chiar stau bine rau pe drum masinutele cu x-drive...le-am testat la limite :)
Link to comment
Share on other sites

Chiar si x-ul clasic e foarte misto. Conduc de o vreme alternativ un 330xi si un 325i si pe drumul spre casa fac cu amandoua cam aceleasi experimente, 325-ul fuge de fund in orice curba, 330xi-ul te bruscheaza de ajungi sa derapezi tu in scaun, dar masina sa stea ferm pe traiectorie. :)

 

Cred ca o diferenta importanta intre xi si xdrive este ca xi-ul e mai lent ca un i pe timpul de 0-100 pe cand xdrive e mai rapid ca i-ul. Probabil xdrive-ul transfera pe spate puterea pentru o mai buna propulsie.

 

Din 2006 xdrive este pe seria 3 si 5, am gasit pe wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat. tehnologia x-drive este complet diferita de x-ul clasic de pana acum. puterea se distribuie automat pana la 100% intre puntea fata si spate, in functie de necesitate. chiar stau bine rau pe drum masinutele cu x-drive...le-am testat la limite :)

 

Cincis , jud. Hunedoara? acolo le-ai testat?

Link to comment
Share on other sites

Sistemul Xdrive inseamna distribuirea sau transferul de putere la roata in functie de necesitate , este declarat ca fiind chiar mai bun ca cel de la Audi quatro, acest sistem este activ la BMW incepand din anul 2007,

parerea mea este ca face toti banii si o spun din expeienta pentru ca am un 330 xd E 90 si este cu mult peste quatro.

Link to comment
Share on other sites

Sistemul Xdrive inseamna distribuirea sau transferul de putere la roata in functie de necesitate , este declarat ca fiind chiar mai bun ca cel de la Audi quatro, acest sistem este activ la BMW incepand din anul 2007,

parerea mea este ca face toti banii si o spun din expeienta pentru ca am un 330 xd E 90 si este cu mult peste quatro.

 

 

evident. quattro distribuie puterea pe punti 25% - 75%

 

este chiar mai bun decat 4matic de la mercedes: care distribuie 32% - 68%

Link to comment
Share on other sites

Toate distribuie variabil in functie de necesitati, daca nu derapeaza xdrive merge 40:60 fata/spate.

 

Audi are diferential central Torsen si parca LSD. Trage mai mult pe fata in mod normal pe uscat. Subaru are sigur si LSD, nu bag mana in foc poentru Audi. Astea doua se bazeaza mai mult pe mecanica.

 

BMW merge numai pe electronica avand motorase controlate de computer etc...

 

Am studiat porblema pentru o eventuala achizitie.

 

Electronica a triumfat de pare, dar fiabilitatea e mai buna la sisteme mecanice.

Link to comment
Share on other sites

da, dar limitele in care se incadreaza sunt cele spuse de mine mai sus.

asadar x-drive-ul triumfeaza cu 0%-100% :).

masinile japoneze in general au un sistem integral destul de prost. am vazut un filmulet acum ceva timp in care se demonstra inferioritatea sistemelor japoneze 4x4. un EVO era dat ca exemplu daca imi amintesc bine :).

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, al meu (330xd 2003) are puterea proportionata 30% fata si 70% spate.

Deci, nu ca sistemul Xdrive nou (din pacate pentru mine).

Poate sunt eu prea subiectiv, dar weekendul asta la Bran am rupt in doua 330xd ul nou si nu am simtit o mare diferenta, inafara de cea de putere(27 cai), care este din fabrica.

Probabil pe teren alunecos se simte un control mai bun al tractiunii.

Link to comment
Share on other sites

that's my dream car :) cum sa neglijez vreun aspect? :) dar mai astept vreun an doi ca momentan nu mi-o permit.

 

m-a impresionat maxim sistemul x-drive de pe noul seria 3, numai serpentine, pe jos era pe alocuri pietris si totusi masina statea de ziceai ca-i pe sine de tren. si nu prea s-a mers incet cu masina aia :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.