Jump to content

O problema electrica ....


oSerX

Recommended Posts

Deoarece nu am mai folosit de vreo 2-3 luni seria 3 e46 si maine vine sa o cumpere cineva care a vazut'o in prealabil.. am rugat un amic de a cumparat o baterie noua, am schimbat'o si din greseala a pus'o invers ..... + la - si invers .....

 

ca avarii imediate ...stopurile de frana au ramas aprinse ... s'au ars sigurantele la geamuri ... cd playerul a ramas blocat pe phone ...

 

acum a plecat sa verifice toate sigurantele ..... credeti ca s'au bulit mai multe ???

 

multumesc frumos ....

Link to comment
Share on other sites

Imi pare tare rau de cele intamplate la tine.Sper sa ma insel dar de obicei se intampla mai multe lucruri neplacute.Trebuie sa verifici toate sistemele masinii sa vezi daca nu au fost avariate.Sincer sper sa fie numai ce ai spus tu acolo sus dar cel mai bine este sa verifici totul la un electrician sau pe tester daca ai posibilitatea.Daca nu ma insel mai este cineva pe aici care a facut aceeasi prostioara.Vezi poate gasesti topicul celuilalt ,nefericit,si afli mai multe

 

multa bafta iti doresc

Link to comment
Share on other sites

Neplacuta situatie . Sorry .... .

 

Cred ca trebuie luata amanuntit pas cu pas si verificat cu atentie unde si ce sa putut intampla , gandeste-te ca pot fi cabluri topite , cablaje care sunt gata sa cedeze si foarte multe "nimicuri" de care trebuie sa ai grija .

 

Doamne fereste de un incendiu din pricina asta !!! :)

 

Da , zilele trecute citisem un post / tot aici la seria 3 care patise aceeasi problema si efectele au fost mult mai grave .

Link to comment
Share on other sites

Deoarece nu am mai folosit de vreo 2-3 luni seria 3 e46 si maine vine sa o cumpere cineva care a vazut'o in prealabil.. am rugat un amic de a cumparat o baterie noua, am schimbat'o si din greseala a pus'o invers ..... + la - si invers .....

 

ca avarii imediate ...stopurile de frana au ramas aprinse ... s'au ars sigurantele la geamuri ... cd playerul a ramas blocat pe phone ...

 

acum a plecat sa verifice toate sigurantele ..... credeti ca s'au bulit mai multe ???

 

multumesc frumos ....

 

 

avarile sunt direct proportionale cu timpul in care a stat bateria conectata prost. cam cat de mult timp a fost conectata bateria la modul asta?

in principiu ar cam trebui verificata toata electrica masinii.

acum depinde de noroc.... . pentru cabluri topite te-a ajutat vremea rece de afara. daca bateria a stat putin timp conecata este putin probabil sa gasesti cabluri topite.

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat toate problemele prin schimbarea sigurantelor ... ma rog aproape toate .... cd playerul e blocat pe phone ....

 

si cea mai grava problema e ca .... alternatorul nu mai incarca ..... cineva mi'a zis ca a patit'o si el .... i s'au ars diodele ....

 

maine o duc la doctor dimineata .... asta e ...

 

bateria a stat asa cam ..... 10 secunde .... 15 max ....

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

normal, trebuia sa existe o protectie pentru asa ceva

majoritatea montajelor electronice au montata o dioda (si o siguranta) cu anodul pe minus si catodul pe plus, care la o tensiune inversa pusca siguranta sau dioda...

alte masini de generatie veche aveauasa ceva...

la cd player probabil a fost scimbata siguranta originala cu alta necalibrata corespunzator

alternatorul se repara relativ usor, nu sunt scumpe diodele

Link to comment
Share on other sites

maine dimineata il duc la reparat ..... chestia e daca diodele se pot desprinde usor de pe punte ??

 

aparent nu sunt alte erori in masina acum ..... bine ca nu au bubuit airbagurile sau alte tampenii :) ..... cand a pus bateria invers .... s'au inchis usile automat si au inceput sa mearga stropitorile si sa stearga geamurile ....fara contact :) .... e posibil sa se fi dus si alte tampenii ?? sa se fi ars siguranta de pe cd player ??? cd playerul nu cred pentru ca .... eu cu mana mea l'am cumparat din austria acum un an juma sau ceva de genu ..... si l'am montat eu ..... chestia e ca unui amic i'am dat cheile sa se uite la nu stiu ce mufe in spate ..... acum nu cred sa fi umblat aiurea sau altele similare ......

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

se poate, dar daca ardea siguranta de pe cd player nu se mai aprindea deloc...

diodele de pe alternator se dau jos, prinderea este conceputa sa se poata schimba

uite asa ceva se monteaza ca si protectie, am ales o varianta simpla de tot, sa iti faci o idee...

 

Edited by dydysoft
Link to comment
Share on other sites

pe viitor, iti recomand sa schimbi sigurantele doar cu unele de calitate si calibrate exact. daca pui altele mai mari, patesti ca in cazul de fata

daca pui sigurante ieftine, no-name, eexista riscul ca ele sa nu fie in parametrii scrisi pe ele si la fel patesti

Bafta maine la electrician

Link to comment
Share on other sites

se schimba puntea cu totul sau diodele pe punte ?? ai idee ??

 

 

puntea de care vorbesti tu, este alcatuita din 4 diode

la amperaj mic, se foloseste puntea compacta(acea piesa neagra de plastic cu 4 picioruse)

la alternatoarele auto si nu numai, datorita curentului foarte mare, se folosesc diode pe masura, adica 4 bucati

ai sanse sa fie arse doar doua dintre ele sau doar modulul releului de incarcare(si acolo sunt diode), depinde de mai multi factori...

 

la bmw, protectia masinii se face prin capsa detonatoare, care intrerupe alimentarea cu tensiune in caz de accident...

alte masini au un sistem care intrerupe alimentarea cu tensiune si in caz de scurtcircuit...

ciudat totusi, ca bmw nu a prevazut si un atfel de sistem, sunt multe accidente ca cel ce l-ai patit tu, iar bagubele pot fi foarte costisitoare...

maine vei afla verdictul, acum poti doar sa dormi linistit, ce a fost a fost...

Link to comment
Share on other sites

pe viitor, iti recomand sa schimbi sigurantele doar cu unele de calitate si calibrate exact. daca pui altele mai mari, patesti ca in cazul de fata

daca pui sigurante ieftine, no-name, eexista riscul ca ele sa nu fie in parametrii scrisi pe ele si la fel patesti

Bafta maine la electrician

 

ce sigurante de calitate recomanzi...nu stiam ca depinde de ce firma sunt facute..vreau sa iau un set de rezerva sa fie in masina.

Link to comment
Share on other sites

pe viitor, iti recomand sa schimbi sigurantele doar cu unele de calitate si calibrate exact. daca pui altele mai mari, patesti ca in cazul de fata

daca pui sigurante ieftine, no-name, eexista riscul ca ele sa nu fie in parametrii scrisi pe ele si la fel patesti

Bafta maine la electrician

 

ce sigurante de calitate recomanzi...nu stiam ca depinde de ce firma sunt facute..vreau sa iau un set de rezerva sa fie in masina.

 

 

cred ca se refera sa nu pui de 15 A cand de fapt ai nevoie de 5 A ....am vazut multi care nu tin cont de A cand monteaza o siguranta ..pun aiurea acolo ..

Link to comment
Share on other sites

eu dupa ce am montat 2din la cateva zile mi s-a ars siguranta, normal ca una e sa ia cd stock si alta e dvd-ul ala...ideea e ca am schimbat-o cu una putin mai mare si merge asa de vreo jumate de an ...cred ca trebuia de 20 si am pus 30... e de rau? ma gandesc ca daca pun iar de 20 se arde
Link to comment
Share on other sites

siguranta originala sau cea omologata de bmw, sigur va avea valoarea care este inscriptionata pe ea

siguranta facuta pe vapor(no-name), va avea valoarea apropiata de dea inscrisa pe ea, ceea ce nu este tocmai bine pentru o instalatie electrica, indiferent care ar fi ea.

daca valoarea sigurantei este mai mica decat cea originala, la caderi mici de tensiune, se va arde, deci se vor schimba mai des.

o siguranta mai mare decat cea originala, de la caz la caz, va topi efectiv cablurile electrice(in cel mai rau caz).

concluzie: nu va recomand sa cumparati sigurante auto din targ, doar pentru ca este foarte ieftin setul acolo.

 

@armin, daca traseul sigurantei schimbate, alimenteaza doar 2din-ul, nu este nici o problema(consuma cu 300-500 mA mai mult decat cel original al masinii), dar daca acel traseu unde s-a montat siguranta, alimenteaza si altceva, in cazul unui defect pe partea de alimentare, scurtcircuit, supraalimentare, etc, risti sa arzi unele componente care sunt alimentate pe acel traseu sau pur si simplu sa topesti firele, incendiu, etc...(nu este obligatoriu sa se intample asa, dar exista riscul), iti recomand sa alimentezi separat 2din-ul cu siguranta separata de alti consumatori si cu o siguranta adecvata(nu mai mare decat consuma 2din-ul).

Bafta

 

L.E. sigurantele de slaba calitate sunt acelea de plastic transparent-colorat, la care de multe ori se topeste corpul lor inainte sa isi faca treaba(sa puste in caz de scurtcircuit)

sigurantele de clasa medie, sunt acelea din plastic dur-opac, costa de 10 ori cat una no-name, adica 1-3 lei bucata, sunt folosite de cei ce se respecta.

mai sunt sigurante de precizie, din ceramica, foarte scumpe si mai greu de procurat din Romania, costa intre 5-20 lei bucata. ex: dacia nova foloseste primul tip de sigurante, nici nu are nevoie de altceva :) , pe cand bmw foloseste al 2-lea tip de sigurante, mai sigure si mai precise, iar in formula 1 se foloseste tipul 3 de sigurante(ceramice), unde este nevoie de precizie, multe dispozitive electronice fine, etc.

Edited by dydysoft
Link to comment
Share on other sites

la mine siguranta 7= 5A si siguranta 41= 30A sunt responsabile de radio. nu mai au treaba cu altceva, deci nu am alt risc...cred ca s-a ars cea de 30, nu mai stiu exact...o sa verific maine.

 

consulta manualul 2din-ului, vezi ce consum are, si pune o siguranta adecvata.

daca pui mai mare, risti sa arzi 2din-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.