Jump to content

Comenzi pe volan


b10sct

Recommended Posts

Cu toate ca nu mi se aprinde EML pe bord, azi avand masina in service, am intrebat, si mi-au garantat ca masina are acceleratie electronica si nu cablu de acceleratie.

 

Asa ca luni imi comand comenzile + cablu :) abia astept. Va tin la curent.

 

Salut,

 

De unde comanzi comenzile si cat te costa?

 

Merci mult,

Mircea

Link to comment
Share on other sites

reprezentanta/service autorizat...

 

sau daca te pricepi, poti sa le faci tu, insa nu merita osteneala, crede-ma...

 

 

Cum sa nu merite osteneala?

E si usor, e si distractiv, pana te duci sa le explici la berbeci ce vrei, ai facut tu. Dureaza 1 ora cu bibilit cu tot si ai si satisfactia ca ai lucrat la masina :)

Link to comment
Share on other sites

e cineva care are comenzi pe volan si are si un 2din montat....intrebarea e mai sunt de compatibile comenzile sau

cel putin se pot adapta

 

 

ps oftopic.... b50xxl la tine as veni sa imi montezi cablu pt comenzi *contacost bineinteles*dar e distanta prea mare intre noi

Link to comment
Share on other sites

Azi mi-au venit comenzile si cablul etc, in weekend ma apuc de montaj, nu pare a fi mare chestie din ce am citit pe manualul de instalare. Sunt tare curios sa vad daca imi va merge pilotul automat. Mentionez ca nu imi apare EML dar masina are 100% acceleratie electronica (confirmata de Bavaria, Filaret si dl. Alex) :) sa vedem ce iese, va tin la curent.
Link to comment
Share on other sites

Am citit pdf-ul de vreo 4 ori, doc-urile de vreo 3 si sunt in ceata... in pdf scrie ca am cablul cu mufa in capat care se mufeaza pe comenzi. In doc-urile respective am vazut ca este o mufa/cablu "home-made" pe care as putea sa o fac si eu, doar ca nu stiu ce si cum sa leg anume din 4 sau 5 pin pe mufa de pe comenzi unde si cum si de ce ma leg.... sunt pierdut sau doar obosit..... vrun sfat ? Edited by zagato
Link to comment
Share on other sites

Am citit pdf-ul de vreo 4 ori, doc-urile de vreo 3 si sunt in ceata... in pdf scrie ca am cablul cu mufa in capat care se mufeaza pe comenzi. In doc-urile respective am vazut ca este o mufa/cablu "home-made" pe care as putea sa o fac si eu, doar ca nu stiu ce si cum sa leg anume din 4 sau 5 pin pe mufa de pe comenzi unde si cum si de ce ma leg.... sunt pierdut sau doar obosit..... vrun sfat ?

daca ai cumparat comenzile separat trebuia sa cumperi si cablul din interiorul volanului care merge de la comenzi pana la mufa de la spira ax volan(iti pun si poza)dar acel cablu poti sa il faci si singur asta in cazul in care nu vrei sa mai astepti sa il cumperi...in rest totul merge struna ,,multumita lui b50xxl eu am reusit,, merge tot mai putin telef. care nu il am --oare orice car kit aftermarket merge adaptat la comenzile de la volan (a facut cineva)?

Link to comment
Share on other sites

Pin la pin(sunt 4). Vezi ca sunt niste mufe asemanatoare la sursa de calculator. Trebuie putin ajustata cu "cutitu" :) Nu are rost sa dai 70 lei pe cablul ala, fa-l tu.

 

vlad studiaza tema si la mufa de la navigatia 16:9 poate gasesti una de calculator sa se potriveasca :)) asa nu mai da lumea 170 de euro cat costa la bmw un cablu,

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca sa ii adaug intonatie ironica sau nu mesajului tau :)

 

Raspuns daca nu e ironica: as studia dar nu am unde sa vad mufele. Daca nu are ceva forma ciudata si ceva cutii pe cablu, deci numai pini la pini, tind sa cred ca i se gaseste rezolvare.

 

Raspuns daca e ironica: pai daca lumea e fraiera :)

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.