Jump to content

Bataie la motor


alexR

Recommended Posts

Bataia de la lant seamana cu zgomotul produs de tacheti? Intreb asta, pentru ca am si eu problema asemanatoare, la cald. Si am fost la un mecanic, mi-a zis sa schimb tachetii, i-am cumparat, sper sa nu fi dat banii degeaba.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca bataia era la rece era normal sa fie asa datorita faptului ca dureaza cateva secunde pana ajunde uleiul din baie la distributie care e pe lant si in general nu se schimba.

 

Dute si tu la un service autorizat BMW ca sa nu ai surprize.

 

 

Dupa cum am scris mai sus, asa imi facea si mie, la rece mergea excelent, cand se incalzea incepea bataia, 90% din cei din service iti vor spune ca bat tachetii, 10% ca bate lantul, ca sa nu arunci bani pe tacheti, strange intinzatorul de la lant prima data, nu te costa nimic, sau marog, mergi la un service sa-l faca, scuze trebuia sa-l scriu un pic mai sus, sper sa citeasca colegul nostru PYU.

Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am scris mai sus, asa imi facea si mie, la rece mergea excelent, cand se incalzea incepea bataia, 90% din cei din service iti vor spune ca bat tachetii, 10% ca bate lantul, ca sa nu arunci bani pe tacheti, strange intinzatorul de la lant prima data, nu te costa nimic, sau marog, mergi la un service sa-l faca, scuze trebuia sa-l scriu un pic mai sus, sper sa citeasca colegul nostru PYU.

Ups, am luat odata 6 tacheti (numai atati erau pe stoc), si restul urma sa-i cumpar si sa-i schimb dupa sarbatori. Nu m-au ajuns prea mult (150 ron/6 buc). Acuma ce o fi o fi. Intrebare: unde este intinzatorul la lant?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca ai pus 15w40, problema motorului nu este rezolvata. Acolo iti trebuie lant nou, patina, contrapatina, lantul axelor cu came si patina intinzatoare a acestora. Daca se aude lantul, inseamna ca motorul are undeva la 400-500k km. pentru ca dupa manualul de service, atunci se schimba distributia pe lant la un BMW.
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca ai pus 15w40, problema motorului nu este rezolvata. Acolo iti trebuie lant nou, patina, contrapatina, lantul axelor cu came si patina intinzatoare a acestora. Daca se aude lantul, inseamna ca motorul are undeva la 400-500k km. pentru ca dupa manualul de service, atunci se schimba distributia pe lant la un BMW.

 

Lantul la BMW se schimba incepand cu 250.000.. dar depinde de cum a fost intretinuta masina. Am fost cu a mea la tester acum ceva vreme si are km reali (vreo 239.000 acum). Problema e rezolvata din moment ce nu mai bate lantul, nu-si facea ungerea bine cu ulei 5w-40. Cand va incepe iar sa bata atunci imi voi pune problema schimbarii lantului si a celorlalte piese, dar mai mult ca sigur ca nu voi astepta sa inceapa sa bata si la vara il voi schimba (preventiv)... probabil atunci cand o voi imbraca in piele. Oricum, motorul merge ceas. Am pus un pahar cu apa pe motor si dupa cateva secunde apa s-a linistit. Zilele trcute a vrut unul sa-mi dea 4000 pe el...nu am vrut :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu a mea la tester acum ceva vreme si are km reali (vreo 239.000 acum).

 

Nu ai cum sĂŁ afli km reali cu ajutorul tester-ului.

Dar se poate cumva la e36 sa vezi cati km reali are?

Link to comment
Share on other sites

daca esti multumit de cat ai in bord atunci atat ai. :) eu asa gandesc, daca masina merge bine de ce sa ma zbat.

pai daca ar fi asa, orice om ar putea fi multumit ca pe bord ii arata 50 000 de km efectuati si masina arata bine, dar dupa cateva luni, masinii ii crapa motorul pt ca ara 500 000 km efectuati.

 

Eu consider ca la achizitionarea masinii, un test este obligatoriu, sa stii cum stai. Asta daca vrei sa sti ce cumperi ...

Link to comment
Share on other sites

sunt curios cat costa tachetii sa ii cumpar noi.. si ce ulei e recomandat pt 2.5 24v al meu ? eu de la toata lumea am auzit ca ar fi foarte bun 10.60 cand e alergata..

10w60 este bun pentru motorul tau, mai ales daca ii dai forja.

Este posibill sa ai si joc in cuzineti de la ture multe in regim rece al motorului si de la km multi.

Din cauza asta stinge si becul mai greu.

Daca mai folosesti asa electromotorul sa te pregatesti de reparatie.

Edited by Sher
Link to comment
Share on other sites

precizez.. ca becul se stinge f repede.. isi face presiune doar ca ajunge mai greu sus .. cred.. dupa 6 secunde numarate incepe sa nu mai se auda bataia.. dar dupa ce se icnalzeste.. se aud tachetii sau niste zgomote gen tacheti.. cand e motoru cald.. si il turez usor

o sa incerc cu alt ulei.. 10.40 .. o sa vad cum se comporta.. daca nu o sa schimb tachetii si lantul si toate alea.. motorul nu scoate gram de fum.. si chiar merge f bine.. si trage

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.