Jump to content

problema iluminat bord


Recommended Posts

salutare

 

am o problema cu iluminatul la disp. de aprins farurile ( pozitii/faza scurta ) nu se mai aprind deloc , restul bordului se aprinde ok si cele 2 de la intensitatea luminoasa si reglajul farurilor se aprind , numai acolo e problema...ma poate ajuta cineva va rog ? trebuie desfacut bordul pt un led ? multumesc

Link to comment
Share on other sites

nu, trebuie desfacut doar panelul care contine blocul de lumini... se scoate trimul de deasupra si astfel ajungi la cele 2 suruburi care il tin fixat.

 

asta daca am inteles eu bine problema ta... probabil ca te referi la asta...

 

 

ahh...am uitat sa mentionez ca eu am E 36 si arata cam asa...se poate sa desfac numai panoul ala mic ?? ms

post-20539-1229620724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da, e ft usor de schimbat :) la majoritatea e36 se arde becul ala des :)

e un sigur surub de desfacut, in partea de jos,tragi de panelul ala pana iese cu tot cu gura de ventilatie, desfaci mufa si ai ajuns la beculetz...

becul pt iluminat bord e usor de gasit, la magazine de piese auta si cred ca sunt universale :)

Link to comment
Share on other sites

la E36, ca si la mine, ai un singur surub sub rotita, nu se vede e sub rotita, daca pui mana il simti, e un surub in cruce. dupa ce il desfaci se scot butoanele cu tot cu grila de aerisire, sunt dintr-o bucata. in varful aerisirii ai o clema, trebuie sa tragi un pic in jos de toata piesa ca sa o scoti din bord. Edited by Fane_05
Link to comment
Share on other sites

La e36 E un singur bec acolo, e la 12V 1.5W, il gasesti 100% in carrefour. Tragi in sus de cilindrul ala alb si iti iese soclul cu tot cu Beculet.

 

 

salut

 

am reusit ...intradevar era vb doar de un singur surub ...nu credeam ca e atat de simplu :) am dat de el dar..naiba sa-l ia ca nu merge...l-am pus pe cel nou dar tot nu se aprinde si am verificat ledul nou, e bun... nu pot sa imi dau seama de la ce poate fi...am sa ma mai uit maine..multumesc mult de ajutor..aici lumea chiar imi raspunde la un topic :) tks all

Link to comment
Share on other sites

Nu exista Led-uri in tot e36-ele, Becul e de forma asta si nu conteaza cum il bagi in soclu. http://www.autobulbsdirect.co.uk/r286-dash...1-pr-16363.html

Si eu dupa ce l-am schimbat nu mi se aprinde decat cand pun contactul desi inainte se aprindea odata ce puneam pozitia, si la mine e o intreaga ciudatenie si nu i-am dat de cap, poate la vara cand o fi mai cald.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Nu exista Led-uri in tot e36-ele, Becul e de forma asta si nu conteaza cum il bagi in soclu. http://www.autobulbsdirect.co.uk/r286-dash...1-pr-16363.html

Si eu dupa ce l-am schimbat nu mi se aprinde decat cand pun contactul desi inainte se aprindea odata ce puneam pozitia, si la mine e o intreaga ciudatenie si nu i-am dat de cap, poate la vara cand o fi mai cald.

 

 

intradevar ziemez

arata exact asa cum e pe linkul postat ...si intradevar nu am incercat pe contact, am incercat fara pt ca restul bordului se aprinde..acu abia m-am trezit :) ,ma dezmeticesc un pic si ma duc sa vad pe contact daca merge ...ciudat oricum sper sa mearga macar asa ca... parca nu am stare pana o rezolv :)

Link to comment
Share on other sites

Nu exista Led-uri in tot e36-ele, Becul e de forma asta si nu conteaza cum il bagi in soclu. http://www.autobulbsdirect.co.uk/r286-dash...1-pr-16363.html

Si eu dupa ce l-am schimbat nu mi se aprinde decat cand pun contactul desi inainte se aprindea odata ce puneam pozitia, si la mine e o intreaga ciudatenie si nu i-am dat de cap, poate la vara cand o fi mai cald.

 

 

 

salutare

 

ziemenz am rezolvat ms mult , asa e pe contact merge, si cica asa trebuie sa fie , l-am intrebat pe fratemiu si mi-a zis ca la el la Bora e la fel se aprinde acolo indifirent daca e pe 0 sau pe pozitii cand pune contact se aprinde numai acolo probabil sa se vada seara de unde aprinzi farurile (cred ca asta e explicatia :) ) multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.