Jump to content

Probleme Climatronic E36


Recommended Posts

Dragi colegi de forum,

 

Astazi am observat, de fapt am observat de mult dar nu m-am gandit ca ar fi o defectiune dar astazi am observat lucrul acesta...

climatronicul este setat la 21 gc in stanga si la fel si in dreapta.....dar mie pe la sofer imi baga caldura de mor iar pe la pasagerul din dreapta baga racoare...

Am dat la 28 gc la pasagerul din dreapta si nimic... nu inteleg??!! de la ce ar putea sa fie??? si nu baga nici pe sus pe la parbriz nici pe cele doua gauri din st si dr airbagului pasager... cele de deasupra torpedoului...pe acolo perfect racoare..

 

Ce pareri aveti despre asta? modelul este un bmw 320i din 1995 cu climatronic digital, e posibil sa se fi stricat termometru din masina? daca este "bizonica" nu ar trebui sa aibe 2 termometre?

 

Astept raspuns pentru ca" eu ma coc si prietena ingheatza"

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Mama da chiar nu stie nimeni despre chestia asta sau s-a mai discutat undeva ca eu tot caut de 1 zi si nu gasesc nik...

 

Astept in continuare..

nu stiu exact,dar exista niste palete care se deschid,inchid redirectioneaza fulxul de aer,banuiala mea e ca una nu mai lucreaza cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

Mama da chiar nu stie nimeni despre chestia asta sau s-a mai discutat undeva ca eu tot caut de 1 zi si nu gasesc nik...

 

Astept in continuare..

nu stiu exact,dar exista niste palete care se deschid,inchid redirectioneaza fulxul de aer,banuiala mea e ca una nu mai lucreaza cum trebuie

 

 

mai mult ca sigur voletii de dirijare aer la aeratoarele dreapta sunt blocati. tocmai de aceea baga aer rece indiferent de setarea temperaturii.

deci ........desfacut bord sau torpedou si vazut voletii aia.

sau ar mai o solutie- sa ne dai noua fata ca la noi nu ingheata.

hai nu te supara, este doar o gluma.

spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Mama da chiar nu stie nimeni despre chestia asta sau s-a mai discutat undeva ca eu tot caut de 1 zi si nu gasesc nik...

 

Astept in continuare..

nu stiu exact,dar exista niste palete care se deschid,inchid redirectioneaza fulxul de aer,banuiala mea e ca una nu mai lucreaza cum trebuie

 

 

mai mult ca sigur voletii de dirijare aer la aeratoarele dreapta sunt blocati. tocmai de aceea baga aer rece indiferent de setarea temperaturii.

deci ........desfacut bord sau torpedou si vazut voletii aia.

sau ar mai o solutie- sa ne dai noua fata ca la noi nu ingheata.

hai nu te supara, este doar o gluma.

spor la treaba

 

 

LOL :) :) cum sa ma supar frate ce naibi...stiu f bine de gluma... uneori chiar mai mult decat trebuie :)

Am inteles cu volanta aia ... o sa pun o poza sa imi ziceti daca aia e ce-a la care te referi

post-19493-1230068049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pot sa fie mai multe motive.

 

Robinetul de caldura din dreapta sa fi ramas blocat pe inchis, daca clima e bizonala. Sau paletele de redirectionare sa fi ramas blocate. Sau senzorul de temperatura din dreapta sa se fi stricat. Sau calculatorul sa se fi stricat.

 

 

Din cate am cautat eu online bine ce-i drept la robinetu de caldura din dreapta nu m-am uitat sa vad care cum e, dar paletele stiu unde sunt, dar senzoru nu stiu unde e si nu dau de el eu am zis ca poate senzoru e cel de pe fata climatronicului ca fata are 2 cercuri cu grilaje mici.. cel din stanga este astupat si cel din dreapta este gaurit si se obs ca un microfon ascuns ceva acolo... si am crezut ca ala e termometru..ma insel cumva? climatronicu nu are cum sa fie stricat pentru ca daca il opresc se opreste tot ....si uneori mergea alteori mai facea figura asta....poate o fi de la paleti dar ajutati-ma sa ii gasesc...ca nu stiu care sunt ...am postat o poza mai sus ...daca-s aia zice-ti-mi...

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema asemanatoare.

Daca dau la sofer 20 grade de ex (adica racoare) si la pasager 28 grade la pasager tot racoare baga.. adica controlez ambele zone cu rotita de la sofer (e clima manuala, cu rotite)

am zis toata vara ca desfac pe acolo sa vad ce are, dar n-am apucat.

 

Este doar un termometru din cate stiu eu, in panoul de la clima.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Robinetii de care vorbesc ar fi astia:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=18

post-1853-1230126275_thumb.png

 

Poti sa vezi simplu daca deschid inchid fiecare in parte, te joci la temperatura de pe panou stanga-dreapta, maxim-minim si ar trebui sa auzi un clic in robinetul respectiv. Sau poti pune o surubelnita pe el si se si simte vibratia cand inchide /deschide, asta pe langa sunet. Daca inchid / deschid atunci sunt buni, si buba e in alta parte.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Robinetii de care vorbesc ar fi astia:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=18

post-1853-1230126275_thumb.png

 

Poti sa vezi simplu daca deschid inchid fiecare in parte, te joci la temperatura de pe panou stanga-dreapta, maxim-minim si ar trebui sa auzi un clic in robinetul respectiv. Sau poti pune o surubelnita pe el si se si simte vibratia cand inchide /deschide, asta pe langa sunet. Daca inchid / deschid atunci sunt buni, si buba e in alta parte.

 

 

Uou aici deja ma depaseste ...nu ma apuc sa umblu la bord ca mi-e frica sa nu imi ramana mai multe piese...o sa vad la cine merg sa imi verifice instalatia...

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Pai astea nu sunt in bord, sunt in compartimentul motorului inspre bord si probabil au un plastic de protectie deasupra lor. De ajuns la ele si de verificat e simplu. Succes oricum!

 

 

Mda merci frumos...am uitat sa spun ca mai devreme am mers pana la unirii si am verificat daca baga cald p-acolo si uimitor baga cald....!!!!???

Deci ma gandesc ca robineti merg bine...si e posbil sa fie de la ventilatorul ala sau de la termometru?sensor adica?

Link to comment
Share on other sites

din ce-mi mai aduc io aminte, asa facea numai cand robinetul era deschis pe caldura, adica daca la sofer setam 32 grade si la pas din dreapta 28 grade la mine era cald in dreapta baga frig chiar si daca setam pana la 31 grade Daca erau amandoua setate pe 32 baga caldura peste tot.. Daca lasam caloriferul inchis adica pe rece si setam diferite temperaturi, atunci se simtea diferentele intre stanga si dreapta in sensul ca aerul venea rece sau foarte rece in functie de gradele setate. io zic ca nu e nimic stricat.
Link to comment
Share on other sites

din ce-mi mai aduc io aminte, asa facea numai cand robinetul era deschis pe caldura, adica daca la sofer setam 32 grade si la pas din dreapta 28 grade la mine era cald in dreapta baga frig chiar si daca setam pana la 31 grade Daca erau amandoua setate pe 32 baga caldura peste tot.. Daca lasam caloriferul inchis adica pe rece si setam diferite temperaturi, atunci se simtea diferentele intre stanga si dreapta in sensul ca aerul venea rece sau foarte rece in functie de gradele setate. io zic ca nu e nimic stricat.

 

 

s-ar putea sa ai dreptate ca uite de 2 zile temperaturile le am setate la fel in ambele parti si cand cresc si cand scad le las egale..si baga caldura sa aer rece si colo si colo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.