Jump to content

BMW vs RATB


gbu

Recommended Posts

In fine, tot ce vreau sa va datzi seama e ca sa opresti de la o viteza cu 40km/h in plus itzi ia o distanta enorma. Si asta e o oprire de la orice viteza. Nu ma credetzi facetzi calculu :blink:

69406[/snapback]

 

ma xr6, sunt de acord cu tine pe topicu asta. da' fii si tu mai moderat, ca pe alte topicuri zici ca faci curse, ne innebunesti cu masina ta de 850 de HP si acuma ne zici sa nu depasim limita de viteza cu 20km/h ca intram in parnaie? adica alege si tu: alba, neagra sau gri. da nu alba si neagra in acelasi timp.

 

god save the queen. and the gov'nor. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

din pacate sunt prea multe maimute pe strada :blink: unul chiar in cazul BMW Vs RATB :)

 

Itzi dai seama daca scapa ala pe stradutze pe langa scholi? sa se dea mai mare la studente de ce in stare? defapt in mintea lui sar da la eleve

 

 

69406[/snapback]

 

 

ai probleme fiule :)

Link to comment
Share on other sites

ma xr6, sunt de acord cu tine pe topicu asta. da' fii si tu mai moderat, ca pe alte topicuri zici ca faci curse, ne innebunesti cu masina ta de 850 de HP si acuma ne zici sa nu depasim limita de viteza cu 20km/h ca intram in parnaie? adica alege si tu: alba, neagra sau gri. da nu alba si neagra in acelasi timp.

 

god save the queen. and the gov'nor.  :blink:

69409[/snapback]

 

 

Curse si cerculetze fac in fiecare weekend, insa nu pe strada, http://www.queenslandraceway.com.au/ costa cam 50$ pe zi

 

Nimeni nu te oreste sa pleci ca din pusca de la lumini pana la 80Km/h sau care e limta e strada aia, la fel nima nu te oreste sa nu iei curbe la viteza care e marcata e drum.

 

nu e 20km peste sa intri la parnaie, si cum am mai spus poate cand copiii tai o sa ajung sa conduca copii lor o sa fie atat de safe pe strada cum sunt copiii de aici in ziua de azi.

 

Voi stitzi ca in la fiecare strada care e langa scholi unde e zebra de trecut drumu este un om/femeie cu un lollypop (un batz cu plansa rotunda sus cu STOP pe ea) si mere tanti ala nenea ala primu odata ce sau oprit masinile lasa copiii sa treaca apoi pleaca la loc? asta o 2 ore dimi 2 ore dupa amiaza.

 

I call this safety, ce e la voi cu cerculetze pe strada I call epoca de piatra

Link to comment
Share on other sites

ia cititi aici putin si va minunati

 

Australienii = some of the world worst drivers

 

pentru cine n-are chef sa-si bata capul cu australienii spicuesc eu o fraza:

 

"Australian men (and women; let's not be sexist) in general, and Victorians in particular, are some of the world's worst drivers. Unskilled, uncharitable and just plain uninterested, they adopt a standard of driving that falls well short of the mark."

 

Asta ca sa intelegem si noi mai bine de ce trebuie sa le bage cineva lollypopul in ochi la trecerea de pietoni.

Asa ca probabil cei cere-i apreciaza pe australieni tre sa fie si mai prosti soferi decat ei nu? :blink:

Link to comment
Share on other sites

"Povestile astea prevazatoare sunt din cronicile "si Mutu invelea cocaina in staniol" "

Doamne ferestes sa-ti pierzi prieteni din cauza unui viteaz care crede ca tot drumul este al lui:

http://www.tion.ro/engine.aspx/page/tion-a...im-timis_expres

Am condus si eu dacia aia rosie din accident cand lucram la berg. Cei din masina erau fosti colegi. Inainte de accident poate as fi fost si eu mai indulgent. Acum mi se pare inacceptabila orice abatere...

Pentru cei care credeti ca cerculete pe drumul public sunt "fun", sper sa nu ajungeti sa invatati "the hard way".

Link to comment
Share on other sites

ia cititi aici putin si va minunati

 

Australienii = some of the world worst drivers

 

pentru cine n-are chef sa-si bata capul cu australienii spicuesc eu o fraza:

 

"Australian men (and women; let's not be sexist) in general, and Victorians in particular, are some of the world's worst drivers. Unskilled, uncharitable and just plain uninterested, they adopt a standard of driving that falls well short of the mark."

 

Asta ca sa intelegem si noi mai bine de ce trebuie sa le bage cineva lollypopul in ochi la trecerea de pietoni.

Asa ca probabil cei cere-i apreciaza pe australieni tre sa fie si mai prosti soferi decat ei nu?  :)

69448[/snapback]

 

 

In primul rand citeste bine istoria Australiei si datzi seama ca in Melbourne (capitala statului Victoria) populatzia anglo-saxona este sub 30%, restul sunt sarbi, greci, italieni, nemtzi, romani, vietenamezi (foarte multzi), taiwanezi.

 

Toti stim cum conduc chinezi mai ales femeile

 

Si in al doilea rand nu ne compara cu Romania/China/Taiwan/Grecia/Albania/sarbia deci stai linistit :blink:

Edited by XR6
Link to comment
Share on other sites

Un citat de pe net, inca mai rad cu crampe la burta!

 

 

Driving in Romania is horrible, and driving in Bucharest is worse. The German in me despairs of the continuous ignoring of street signs, lines on the street, other traffic, traffic rules, and common sense. After over a year of driving in Bucharest, though, I'm quite adjusted to local standards, so when shuttling the kids to school or making a grocery run, I just unleash my inner barbarian. It's not pretty.

 

However, I observed and I learned and I found there are rules that people are sticking to. They are just different from rules anywhere else. So, here are The Rules for Driving in Bucharest for you.

 

Traffic lights

 

Observation: The unexpected fact is, Romanian drivers stop at red lights. Mostly. There is a subspecies of drivers that doesn't but I'll explain the various categories of Romanian drivers later. In any case, as soon as the green light turns orange, most people stop.

 

Sort of.

 

They stop, and then they inch forward. A little bit. And a little bit. And some more. If you are a pedestrian in the crosswalk, this is more than a little unnerving. It's like walking past a cage of hungry hyenas: you're pretty sure the bars will hold, but you can't like the way they're looking at you.

 

Then, the light turns green.

 

Nothing happens.

 

For about five seconds or so, nobody moves. Then, somebody honks and everybody gets moving.

 

Rule: Green lights aren't actually green until five seconds have passed. This is to make sure the traffic light isn't bribed by crossing traffic and suddenly morphs back into being a red one.

 

Left turns

 

Observation: Left turns are immensely popular here, especially when they are forbidden. Romanians love left turns. In fact, they love them so much, that there usually is too little space to accommodate all those fans of left turns. So they ingeniously line up in rows. Four, five cars side-by-side at a left turn are no uncommon sight. Since they all have to merge into a single or double-lane road after making the turn, it can be a bit tricky not to be cut off by other drivers making the turn.

 

Rule: Never give in. Never leave a space big enough for another car to fit into. Honk at everyone. Ignore traffic lights and oncoming traffic. Watch your left side, always.

 

 

Roundabouts

 

Observation: Roundabouts are busy and Romanians love to take them at high speed. Roundabouts are great for enforcing your dominance on the road -- the bigger and stronger you are, the further left you drive, especially when you want to make a right turn, like, now. Those pesky drivers who are in the middle lane and want to go straight, heaven knows why? They will yield if you just honk very loudly.

 

Rule: Everybody can make a right turn, even those in the innermost lane. Stand your ground. Honk back.

 

Overtaking

 

Observation: If there is so much as an inch on your left side, you will be passed. Tram tracks are just a rather bumpy pass lane.

 

Rule: There is none. Regard that dent in your car as a rite of initiation. Don't cry.

 

Honking

 

Observation: Everybody honks. You honk to remind the idiot in front of you that he is napping at a green light. You honk to make the pedestrian scamper a little faster. You honk because your car is bigger. You honk because your kids are screaming in the back. You honk because you are.

 

Rule: Honking is OK. Don't get hung up on it. Only exception: buses. Never, ever honk at buses. You may even honk at one of the four hummvees that are driving around town because they have to stick to The Rules too. Buses don't. And they are much bigger than hummvees.

Link to comment
Share on other sites

eu am adus la cunostinta ce a spuns David Morley( contributes to The Age's Drive section and many other motoring publications. He has driven all over the world.)

 

si faptul ca in romania se circula aiurea nu schimba cu nimic faptul ca tu idolatrizezi niste australieni considerati a fi printre cei mai prosti soferi si ne spui cum e pe acolo pe post de exemplu pozitiv. De asemenea nu are nici o importanta insotria australiei la treaba asta. Indiferent ce amestecaturi sunt, toti conduc acolo dupa aceleasi reguli. Oricum daca vrei istorie deschidem un topic separat dar discutam despre cea a romaniei, amebele variante: comunismele din manualele scolare sau istoria scrisa de cronicari. Pana atunci iti recomand o rapida trecere in revista a Letopisetului :blink: Istoria Australiei oricum se fumeaza repede si apoi ne plictisim :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce facem noi in romania, dar ala cu Chargerul era prea tare, chiar daca e din film.

Sa nu mai comentam treaba asta, ca toti suntem de acord cu o singura chestie, ala cu BMW face bine ce face, dar nu a gasit un loc bun, de fapt deloc bun.

Acum lasatil sa traiasca ca acum sughitza prea mult, si mi-e sa nu faca atac de inima.

Link to comment
Share on other sites

Un citat de pe net, inca mai rad cu crampe la burta!

Driving in Romania is horrible, and driving in Bucharest is worse. The German in [...]

69460[/snapback]

HAhahahaha ce caterinka !!! Acum serios imi aduc aminte aveam 19 ani de abia terminasem perioada de incepator in Bucuresti cind am plecat prin Europa si vreau sa zic ca nu am avut nici o problema de trafic in capitalele care am fost (ce-a mai aiurea Parisul)Deci.....asa cum e in Romania..eu zic ca sintem cei mai buni driveri,ce testul elanului,sa vina la noi sa faca testul gropilor,pietonilor neatenti etc..IF YOU CAN DRIVE THERE ,YOU CAN DRIVE ANYWERE !!!!IN BUCHAREST THAT IS hahahhahhaa

Link to comment
Share on other sites

Curse si cerculetze fac in fiecare weekend, insa nu pe strada, http://www.queenslandraceway.com.au/ costa cam 50$ pe zi

 

 

69433[/snapback]

Cind vom avea si noi posibilitatea de a tura motoarele pe circuite,sa facem cerculetze saptaminal poti fi sigur ca nu ar mai face nimeni pe strada.Gindeste-te ca la noi nu prea exista absolut nimik organizat unde sa te duci si sa-ti omori masina....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
daca omul are incredere in masina si in fortele proprii de ce nu?bravo lui ca sa descurcat in asemenea situatie.putin dintre voi sunteti in stare de asa ceva iar cum la noi nu sunt inca lucuri special amenajate pt asa ceva unde in alta parte sa ne mai tratam si noi de hipoadrenalina?oricum prin faza aia o dat peste nas la multi soferi ai iadului de prin iubita noastra tarisoara. :blink:
Link to comment
Share on other sites

daca omul are incredere in masina si in fortele proprii de ce nu?bravo lui ca sa descurcat in asemenea situatie.putin dintre voi sunteti in stare de asa ceva iar cum la noi nu sunt inca lucuri special amenajate pt asa ceva unde in alta parte sa ne mai tratam si noi de hipoadrenalina?oricum prin faza aia o dat peste nas la multi soferi ai iadului de prin iubita noastra tarisoara. :blink:

77617[/snapback]

n-ai inteles nimic din ce s-a discutat aici. trist. :)

Link to comment
Share on other sites

da ai vazut filmul?

astia il condamna pt cateva cerculete.

77622[/snapback]

ma repet. nu ai inteles nimic. am vazut filmul. il condamna nu pentru cerculetze ci pentru ignoranta, egoismul, prostia (si ma opresc aici) de a le face acolo unde le-a facut. si eu sint de acord cu ei.

Link to comment
Share on other sites

ma repet. nu ai inteles nimic. am vazut filmul. il condamna nu pentru cerculetze ci pentru ignoranta, egoismul, prostia (si ma opresc aici) de a le face acolo unde le-a facut. si eu sint de acord cu ei.

77624[/snapback]

prin locatia aleasa el a dovedit de ce este in stare si cum se fac cu adevart cerculetele.ai vazut cat de sigur era pe volan si cum controla masina.asa mai zic si eu, nu ca altii care au la dispozitie o intreaga parcare si tot prin gard dau cu masina in incercarea lor de a se da mari.

Link to comment
Share on other sites

prin locatia aleasa el a dovedit de ce este in stare si cum se fac cu adevart cerculetele.ai vazut cat de sigur era pe volan si cum controla masina.asa mai zic si eu, nu ca altii care au la dispozitie o intreaga parcare si tot  prin gard dau cu masina in incercarea  lor de a se da mari.

77628[/snapback]

imi pare rau pentru tine. nu pricepi nimic! prin locatia aleasa a dovedit doar ca este un prost arogant si egoist si si-a batut joc de siguranta altora. mie sa nu imi vina nici un mucos si/sau increzut sa faca chestii care sa imi puna viata (a mea, ca participant la trafic sau a oricarui altuia, de exemplu nevasta-ta, fiica-ta, maica-ta), chiar daca el se simte sigur pe el. sa faca asta acolo unde daca ii scapa controlul o secunda nu pateste nimeni nimic (in afara de el, evident). lasa ca o sa cresti mare, si o sa se mai schimbe (sper, ca altfel cautam fringhia de pe acuma) cum gindesti.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.