Jump to content

Cei cu e36 care aveti asa ceva..o explicatie


Guest mar33

Recommended Posts

Salut..cei care aveti e36..ce este chesti incercuita din bord? Ca eu nu am asa ceva..banuiesc ca e un computer de bord ceva..Si daca nu am..se poate pune? Multumesc!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

era un baiat aici pe forum cu un e36 turing care avea obc cum este ala incercuit in poza si care cauta obc cu 16 sau 18 butoane. Chiar titlu era ca schimba obc cu nu stiu cate butoane cu obc cu 16 sau 18.

 

De aceea am dedus ca ala ar fi obc ( probabil ala mic)

Link to comment
Share on other sites

O sa vina cineva la mine dupa sarbatori cu un E36 fara nici un fel de OBC sau alte chestii. L-am intrebat daca are doua mufe in spate (mufele unde se leaga OBC-ul) si a zis ca sunt.

O sa-l imprumut pe al meu 5 minute sa vedem daca-i merge de proba pt ca si el vrea sa-si cumpere.

Va tin la curent daca merge sau nu.

 

Eu zic ca ar trebui sa mearga. Mufele alea sunt doar legatura spre senzori (si alimentare), Km/h din cardan spate, sonda rezervor, Voltmetru, temp exterioara, sonda apa parbriz, sonda lichid racire, faruri ... si restul de functii gen consum, ora, data etc le calculeaza si le tine minte el, ca doar de asta e Comp de Bord.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

O sa vina cineva la mine dupa sarbatori cu un E36 fara nici un fel de OBC sau alte chestii. L-am intrebat daca are doua mufe in spate (mufele unde se leaga OBC-ul) si a zis ca sunt.

O sa-l imprumut pe al meu 5 minute sa vedem daca-i merge de proba pt ca si el vrea sa-si cumpere.

Va tin la curent daca merge sau nu.

 

Eu zic ca ar trebui sa mearga. Mufele alea sunt doar legatura spre senzori (si alimentare), Km/h din cardan spate, sonda rezervor, Voltmetru, temp exterioara ... si restul de functii gen consum, ora, data etc le calculeaza si le tine minte el, ca doar de asta e Comp de Bord.

Daca nu ai deloc, este foarte greu de montat obc, eu am avut cel cu 7 butoane si am legat conexiuni o zi intreaga.

Crezi ca e totul tras?

Nu e nici un motiv pt care fabricantul a pus senzor de temperatura exterioara daca nu ai obc.....sau macar ala cu 7 butoane.

Sa-l puna pt ce? sa traga la greutate?

:)

Oricum, bafta sa fie.

Link to comment
Share on other sites

O sa vina cineva la mine dupa sarbatori cu un E36 fara nici un fel de OBC sau alte chestii. L-am intrebat daca are doua mufe in spate (mufele unde se leaga OBC-ul) si a zis ca sunt.

 

Inseamna ca a avut inainte OBC si cineva i-a pus ceas, desi nu cred ca merge ceasul cu mufa de la OBC. Sau poate se refera la alte mufe.. Nu vin trase firele din fabrica.

Eu am avut cel cu 11 butoane din fabrica si nu aveam 2 mufe.

 

roco123, in manual decat ala mare se cheama OBC..

Ala e doar ceas cu termometru cu functie de check control :)

Computer de bord inseamna viteza medie, consum mediu, range, etc..

Link to comment
Share on other sites

am si eu termometru ala cu ceas dar mie imi arata tot timpul -37 grade F sau -32 grade C ar putea fi stricat senzorul se temperatura? unde se afla el pe masina?

 

este defect senzorul de temperatura, undeva in bara fata (la mine are un orificiu langa proiector).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.