Jump to content

Sunt diferente de performante si fiabiliate intre producatorii de debimetre?


Recommended Posts

Se da senzorul greu jos? Dar as da jos si admisia, sa o curat si sa vad starea clapetelor. Ma intereseaza daca pot sa o spal cu jetul!?

 

Dai jos suportul filtrului de habitaclu, desurubezi 18 si tragi afara 17.

 

Pentru admisie exista niste spray-uri speciale. Solutia pulverizata face spuma din abundenta; apoi speli/clatesti cu diluant sau benzina.

 

tot ca idee, nu se resofteaza masina ci calculatorul de injectie :)

ÂŞtiu. :)

 

ĂnsĂŁ majoritatea cred cĂŁ debitmetrul ĂŽn sine se resofteazĂŁ.

 

Nu e vorba de aÂşa ceva, debitmetrul este doar un senzor, nu se poate resofta.

 

Daca masina are softul updatat nu mai este nevoie de nici o resoftare a calculatorului.

Link to comment
Share on other sites

Nu costa mult, este vorba de pana in 200 ron. La mine au fost exagerat de corecti: au pus masina pe tester, au constatat ca am ultima versiune de soft si nu a fost nevoie de resoftarea calculatorului de injectie. Asa ca mi-au sters niste erori reziduale si nu m-a costat nimic. In plus, mi-au reglat gratuit farurile - a fost oferta.
Link to comment
Share on other sites

Nu costa mult, este vorba de pana in 200 ron. La mine au fost exagerat de corecti: au pus masina pe tester, au constatat ca am ultima versiune de soft si nu a fost nevoie de resoftarea calculatorului de injectie. Asa ca mi-au sters niste erori reziduale si nu m-a costat nimic. In plus, mi-au reglat gratuit farurile - a fost oferta.

 

 

Foarte tare !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Au existat cazuri când, dupã resoftare, au apãrut unele probleme cauzate de soft.

 

Probabil cĂŁ aceste probleme au dispĂŁrut ĂŽn cazului seriei 3 E46, ĂŽnsĂŁ alte modele mai recente au fost lovite de ele.

 

De exemplu, la E60, fãceai update de soft ºi nu se mai aprindeau sprâncenele de pe faruri, sau doar unele leduri de pe sprâncene.

Sau geamurile nu se ĂŽnchideau complet.

Link to comment
Share on other sites

de acord :)

 

sunt masini destepte si serioase (gen logan Dci) care si pt o schimbare de injector are nevoie de un nou soft :)

Si la bmw se resofteaza daca nu schimbi toate injectoarele odata.

Resoftare - improrpiu spus dar trebuie introdusa valoarea de corectie pentru injectorul respectiv, care e trecuta pe injector.

Asta se datoreaza faptului ca injectoarele nu se pot fabrica cu parametrii identici dar se testeaza ulterior si se sorteaza.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.