Jump to content

E36 325i coupe individual


No-X-Cape

Recommended Posts

Nici E36 nu a fost neapărat gândită ca o maşină sport ĂŽn comparaţie cu E60, este mai degrabă diferenţa de ani şi de tehnologie.

E60-ul este mult mai bine insonorizat, este normal să simţi mai mult viteza ĂŽn E36, o maşină mai slab insonorizată.

Ăntr-un E92 nu simţi viteza şi puterea maşinii ca ĂŽntr-un E36 tocmai din acest motiv.

Maşinile moderne sunt mult mai bine insonorizate.

 

trage foarte bine dar cam ce a spus roco123 este adevarat pe a 3-ea E60 ( 218hp stock ) nu rezista la 2.5 + soft, daca mai e si blocant pe E36 cred ca lucrurile sunt mult mai clare, din pacate teste nu am facut cu blocant pe masina.

 

Autoblocantul nu-ţi dă un demaraj mai bun dacă ai pus un diferenţial identic ca raport.

 

Autoblocantul te poate ajuta la plecările de pe loc doar dacă ai ĂŽntr-adevăr o maşină foarte puternică şi este foarte greu să pui puterea pe asfalt.

Nu este cazul unei maşini de aproximativ 200 cp.

Dacă ai jante late şi pneuri ĂŽn stare bună, pleci perfect şi fără autoblocant.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

depinde si de motor/sofer de pe e92 cred . eu am mers cu un 335i cu soft,un 0-240km/h agresiv si pot sa spun ca urla . pe de alta parte un e93 330ci cabrio mi s-a parut extrem de silentioasa. poate 335-ul urla datorita cresterii de putere/flux de gaze ?

in 530 mi se pare ca plutesti...senzatie de cuplu doar, nu de viteza, daca nu te uiti la kilometraj nu prea simti cat de tare mergi.

diferenta aia de ani trebuie sa isi spuna cuvantul nu ? ar fi cam nasol sa nu fi evoluat masinile din 93 pana in 2009 :)

la o plecare "tare" ajuta si blocantul un pic , chiar daca e vorba de "doar" 200 de cai

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

la o plecare "tare" ajuta si blocantul un pic , chiar daca e vorba de "doar" 200 de cai

:lol:

 

 

ajuta mai mult Ciupanezu nu recunoaste :)

 

@calinbmw2000 - vor veni si filmulete

Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

depinde si de motor/sofer de pe e92 cred . eu am mers cu un 335i cu soft,un 0-240km/h agresiv si pot sa spun ca urla . pe de alta parte un e93 330ci cabrio mi s-a parut extrem de silentioasa. poate 335-ul urla datorita cresterii de putere/flux de gaze ?

in 530 mi se pare ca plutesti...senzatie de cuplu doar, nu de viteza, daca nu te uiti la kilometraj nu prea simti cat de tare mergi.

diferenta aia de ani trebuie sa isi spuna cuvantul nu ? ar fi cam nasol sa nu fi evoluat masinile din 93 pana in 2009 :)

la o plecare "tare" ajuta si blocantul un pic , chiar daca e vorba de "doar" 200 de cai

 

335i nu are nici o legătură cu un E36 325i. :lol:

 

Am condus şi E92 335i şi 330i E93.

335i-ul se aude mult mai sportiv.

 

Autoblocantul ĂŽmbunătăţeşte demarajul doar dacă este mai scurt decât diferenţialul original al maşinii.

 

Ăn rest, plecarea ţine de şofer şi de pneuri.

 

ajuta mai mult Ciupanezu nu recunoaste :)

 

P L A C E B O. :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu am blocant 3.15 si gume noi pe spate 245/40/17 dunlop sp 9000. daca plec de la 5000rpm, le fluiera de pe rupe pana la 60km/h

 

Cam la 3000 pot pleca eu cel mai bine...si atunci le fluier minim 5 metri. Recunosc ca nu sunt expert la plecari.

Plec prin metoda dump nu slip.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Eu am blocant 3.15 si gume noi pe spate 245/40/17 dunlop sp 9000. daca plec de la 5000rpm, le fluiera de pe rupe pana la 60km/h

 

Cam la 3000 pot pleca eu cel mai bine...si atunci le fluier minim 5 metri. Recunosc ca nu sunt expert la plecari.

Plec prin metoda dump nu slip.

 

 

5000RPM e foarte mult ...la 3000RPM faci o plecare buna, eu la anvelopele mele 225 plec ideal in 2800RPM

 

@ciupanezu - explica-mi te rog de ce de la trecerea diferentialului 3.15 open la S3.15, 0-100 scot timp mai bun cu aceleasi anvelope, acelasi tip de carburant, aceeasi greutate pe masina ...?????

 

@amaBMW - multumesc de aprecieri, nu am sa stric nimic poate doar inbunatatiri sa-i aduc dar ea saraca nu asa a fost lasata de fabrica, ma rog acum depinde la ce te referi :)

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legĂŁturĂŁ faptul cĂŁ nu am autoblocant pe maÂşinĂŁ cu ceea ce scriu.

Autoblocantul dã un demaraj mai bun doar În situaÞii de aderenÞã scãzutã când Într-adevãr este mai uºor sã pleci tare cu autoblocant decât cu diferenÞial normal, Însã pe asfalt uscat conteazã mai mult skill-ul tãu de ºofer ºi pneurile.

 

@ciupanezu - explica-mi te rog de ce de la trecerea diferentialului 3.15 open la S3.15, 0-100 scot timp mai bun cu aceleasi anvelope, acelasi tip de carburant, aceeasi greutate pe masina ...?????

 

Ăine de tine ca Âşofer nu de autoblocant.

 

Eu vorbesc cu argumente. :)

Link to comment
Share on other sites

@ciupanezu - crede-ma ca imi cunosc masina mai mult ca orice, stiu cum/cand sa plec pentru a da tot din motor, blocantul a venit ca un upgrade si crede-ma ca il simt din plin pe treptele 1 si 2 si dupa cum am spus timpi obtinuti 0-100 sunt mai buni decat cu diferentialul open degeaba nu vine in dotare standard pe modelel M, locatia in care s-a testat a fost aceeasi si tot eu in postura de sofer.

 

Cu maxime respecte

Link to comment
Share on other sites

@ciupi ( daca imi permiti ) promit cum ajung cu prima ocazie la bucuresti esti invitatul meu la o tura ca sa vezi live cum sta treaba si cu plecarile si cu manevrabilitatea, eu nu ma contrazic cu tine ca e asa sau nu ..doamne fereste, placerea mea o sa fie sa-ti demonstrez, si asa vreau sa ajung la o intalnire BMWclub Bucuresti deci ar fi funny :) Edited by No-X-Cape
Link to comment
Share on other sites

@ciupi ( daca imi permiti ) promit cum ajung cu prima ocazie la bucuresti esti invitatul meu la o tura ca sa vezi live cum sta treaba si cu plecarile si cu manevrabilitatea, eu nu ma contrazic cu tine ca e asa sau nu ..doamne fereste, placerea mea o sa fie sa-ti demonstrez, si asa vreau sa ajung la o intalnire BMWclub Bucuresti deci ar fi funny :)

 

Nu e nevoie sĂŁ-mi demonstrezi mie ceva. :lol:

 

Mersi de invitaÞie, Însã eu nu vin la Întâlniri.

 

Se vede din poze cĂŁ ai o maÂşinĂŁ foarte frumoasĂŁ Âşi ĂŽntreĂžinutĂŁ, ĂŽn fond asta conteazĂŁ. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.