Jump to content

demontare bara fata E36


Recommended Posts

salut! am dat search dupa "demontare bara" si nu am gasit nimic... vreau sa dau jos bara din fata ca sa pot scoate intercoolerul pt ca vreau sa-l curat... imi poate spune cineva cum se face??? ce suruburi trebuie sa desfac si pe unde se afla acestea???
Link to comment
Share on other sites

pei cred ca bandourile sunt prinse in niste cleme si cu grija si cu atentie incepi dintr-un capat si cu ceva ascutit incerci sa le scoti, dar fara sa le deteriorezi... ceva in genul cum scoti bucatica aia de bandou unde trebuie sa infiletezi chestia aia pt tractat :)
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

nu e chiar ca bara fata!

cel putin la coupe nu...

in primul rand trebuie sa desprinzi piesa de plastic de deasupra evacuarii care se intinde dintr-o parte in alta a intregii bari ("deflector de vant" am mai auzit ca ii spun unii)... incet si cu grija cu o surubelnita pentru a nu o deteriora. este prinsa in clipsuri si in extremitati are 2 "nituri" de plastic - mare grija la astea ca se rup.

odata ce ai reusit sa scoti acest plastic te bagi sub masina si te uiti dupa suruburi. ar trebui sa fie usor de observat - sunt in dreptul amortizoarelor de impact daca imi aduc eu bine aminte. le desfaci.

apoi desurubezi aparatoarele de noroi care sunt prinse in bara de spate cu niste surubele autoinfiletante.

dupa toate cele enumerate mai sus cheama pe cineva sa te ajute sa scoti bara pentru a nu o zgaria. ar trebui sa poti sa o tragi foarte usor afara.

 

multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut,Cronos observ ca te mai pricepi asa la masinile astea,vroiam sa te intreb masca aia din fata unde sunt prinse ''narile'',cea care se continua in parti , care e deasupra barii fata mai exact,cum se demonteaza?am mai facut un topic pe tema asta dar nimeni nu mi-a dat un raspuns exact,adica trebuie sa dau bara jos ca sa demontez masca?si difera ca lungime de la coupe la sedan e36?
Link to comment
Share on other sites

din nefericire modul in care a fost gandita masca nu denota inginerie nemteasca :)

inainte sa incep povestea de masca trebuie sa iti spun ca NU se potrivesc cele de pe sedan la coupe si invers. in schimb poti sa iti pui varianta de facelift ('96+) care intra fara probleme (la fel - coupe la coupe, sedan la sedan).

 

bun,

pentru a desface masca trebuie intr-adevar sa scoti bara fata. ai grija sa nu rupi surubelele care tin aparatorile de noroi (eu am rupt vreo 3 prima oara :lol: - din cauza ca erau ruginite)

apoi trebuie sa scoti plasticul de deasupra ei. este prins in niste surubele de plastic (daca imi aduc aminte bine).

acum nu stiu ce sfat sa iti dau - mai este un plastic care duce ed la nari in radiator acolo... eu cand am scos masca il aveam spart - deci... nu stiu daca trebuie scos (revenim)

masca este prinsa in cate 1 surub de fiecare aripa in extremitate cam deasupra ghidajului pe care se prinde bara fata si in 4 suruburi AUTOFILETANTE (o sa injuri cand o sa trebuiasca sa le scoti si sa le pui la loc, crede-ma) 2 in stanga si 2 in dreapta narilor - unul deasupra celuilalt care vin dinspre extremitatile masinii spre interior. o sa trebuiasca scoase si astea. cele din dreapta sunt mai tricky pentru ca acolo este si o "teava" care trage aer spre filtrul de aer. este dintr-un cauciuc mai tare... eu am reusit sa o demontez / montez fara sa scot piesa.

pasul final - tragi masca afara uimindu-te cata rugina are dedesubt :lol: - cel putin asta a fost cazul meu

 

montarea este putin mai complicata.

in principiu este acelasi procedeu ca si demontarea INSA trebuie sa ai mare atentie (in conditiile in care este o masca noua - care evident ca vine fara gauri pentru cele 4 surubele) sa o aliniezi perfect cu capota. de ce e asa de complicat? pentru ca nu poti da gaura cu bormasina ci trebuie sa autoinfiletezi fix pe ea... (nu am incercat... da incearca tu sa dai niste gaurele mai mici decat suruburile si apoi sa infiletezi in alea) + acea teava care duce la filtru... grav.

tin sa mentionez ca mie nu mi-a iesit masina la linie :) - urmeaza sa schimb grila cu una facelift curand.... sper sa am mai mult noroc.

pui la loc piesa care directioneaza aerul de la nari, piesa de plastic de sus si bara fata si te bucuri :)

 

p.s. nu e bine sa iti ramana suruburi. :D

p.s.2 nu incerca sa scoti narile decat daca ai neaparata nevoie - risti sa rupi clemele si e nasol

Link to comment
Share on other sites

Salut man,in primul rand multumesc,deci trebuie masca fata luata tot de pe un coupe,dar din explicatie e foarte greu sa schimb masca aia fata dar voi incerca impreuna cu un amic,vroiam sa o iau de pe un sedan masca dar zici ca nu se potriveste la mine,nu stiu o sa incerc e cam complicat dar o sa ma ajute un amic presupun la treaba asta,mi se pare aiurea chestia asta amplasata acolo,de ce or fi mai pus ei asta nu stiu,adica trebuia bara,farurile imediat si intre faruri ''narile'' amplasate intr-un suport,aiurea,fitze si din cauza fitelor cand se iveste o asfel de problema te chinui de iti faci un pachet de nervi,m-am gandit ca merge aia de sedan ca se ivise o ocazie sa o iau de la unu,un mesaj pt. domni ingineri care poate acum sunt batrani,pt. echipa de ingineri care a proiectat aceste accesorii pt. acest model de masina,fratilor mai bine schitele le facea-ti pe o hartie igienica,salut man,inca odata mersy,o sa incerc.
Link to comment
Share on other sites

Eh....doar nu o fura o bara sau o capota....e prea de tot,ce mai dispar de pe e36 datorita unor nemernici cu mintile lor,bandouri bari,proiectoare,dar ce fac fratilor cu masca asta ca daca stiam o treaba o luam de la tipul asta si o duceam la cineva la vopsit, ca de pus tot chinul eu cu un amic al iau,el se mai pricepe are si el e36 ca altcineva nici o sansa sa o puna pe aici,nu stiu cred ca trebuie luata cu tot cu narile alea ca alea,am inteles ca sunt greu de scos,aoleoo....nu stiu,nu stiu,nu stiu o sa vad......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.