Jump to content

Super-control electronic?!?


Romulus

Recommended Posts

inca ceva despre comentatorii auto de la tv (o sa ziceti ca am ceva cu ghitan). in general sunt oameni de formatie profesionala incerta ce pot avea ca hobby auto sau le plac masinile (cui nu-i plac?) dar fara experienta notabila in domeniu. ma refer la experienta reala in curse, fabricare, tuning...orice. pot crede ce spune unul ca dan nastase despre motociclete, probabil ca nici el nu mai stie cati km a facut si pe cate motoare dar majoritatea sunt mai mult show-men nu autoritati in domeniu. asa ca lasati ce zice x sau y si credeti ce simtiti voi care circulati zilnic cu o masina sau alta nu 30' la un test prin bunavointa dealerului. Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

[...]

asa ca lasati ce zice x sau y si credeti ce simtiti voi care circulati zilnic cu o masina sau alta nu 30' la un test prin bunavointa dealerului.

69967[/snapback]

 

De unde s-o fi ajuns la discutia asta, nu stiu. Eu spuneam ca era o greseala indusa intr-o emisiune TV, care vroiam sa o corectez intr-un fel sau altul. Nu vroiam ca generatii de copii sa traiasca cu ideea asta. Eu sunt sigur ca nu avea dreptate.

 

A spus cineva pe aici ca asculta si crede cu strictete ce spune televizorul?

 

Ovidiu Ghitan are experienta in domeniul auto. Are si umor. Mie-mi placea foarte mult cum scria. Acum nu l-am mai citit de mult. Emisiunea imi place, dintre emisiunile romanesti. Dar mie-mi place mult si Top Gear, chiar daca intotdeauna citesc dincolo de oamenii care o prezinta. Chiar si de aia imi place...

Link to comment
Share on other sites

si oricum, in general e bine sa auzim si parerile neprofesionistilor, caci daca ne bazam pe niste piloti de raliu sa ne spuna care e treaba cu masina x sau y s-ar putea sa ramanem dezamagiti definitiv, intrucat ei au niste standarde mult mai ridicate decat un sofer obisnuit fie el si foarte experimatat. S-ar putea ca o masina catalogata destul de puturoasa de catre un pilot, sa rupa asfaltul pt multi dintre noi. Asta ca examplu.
Link to comment
Share on other sites

la 7 nu pot, tot ce se poate e sa se cupleze dtc, cica te ajuta sa faci ceva balet la viteza mica. am sa incerc la x5. oricum mie imi place cu toate sistemele alea, parca as avea un omusor linga mine pe care incerc mereu sa-l pacalesc, sa-l prind ca doarme si sa derapez nitel. cum e nitel umed cum iau toate curbele cu becurile galbene licarind. toata lumea incearca sa faca din masini/motociclete ce nu sunt. am observat si la moto, toti vroiau sa faca din bmw 1200gs tourer, din 1150r cruiser si tot asa. la masini vad ca se chinuie sa le faca mai proaste decat sunt. de ce nu va luati frate subaru sau altceva fara sisteme de control? ma rog si ala are dar iti da senzatii daca vrei. repet, e bine ca bmw are toate sistemele alea si nici nu-mi trece prin cap sa le anulez. am circulat mult iarna din 90 incoace cu tot felul de bmw si mercedes, e o tragedie fara sist de control. daca nu puneau astea imi luam audi sau ceva tractiune fata sau 4x4 pt iarna. am facut drumuri de 1000km pe gheata lucie si nu va pot spune cat de obosit ajungeam la destinatie. bmw-urile normale sub 3000i inclusiv nu sunt sa faci circ cu ele, poate 330i asa nitel. diselul nici nu se pune, asa ca lasati-le frate in pace si bucurati-va de ele nu ca baiatul ala de a rupt pomul si masina langa herastrau pt ca a fost smecher si nu a avut sisteme de control.
Link to comment
Share on other sites

nenea a facut referire la sistemele de siguranta sau electronica in special ???? de ce nu afirma ca dintre toate masinile cu electronica la "kg"/ bmw-ul e una dintre cele mai fiabile.... de ce nu se uita in ograda la noul E-klasse.... ca toti pe care ii stiu au schimbat ceva module electronice.... de ce un prieten pe c-klasse 320 de 65mii euro i'a picat calculatorul de lumini/ i s'a rupt scaunul soferului.... are si el un sistem de bielete anti ruliu deficitar pt romania ..... si nu stiu ce altele ....

 

ar trebui sa facem comparatie intre masini cu multa electronica integrata si sa le clasam pe baza de fiabilitate...

 

Referitor la sistemele de control a tractiunii/stabilitatii mi se pare ca BMW-ul are cel mai adevarat asemenea sistem.... sta acolo de veghe parca prevede, actioneaza, dar te mai lasa un pic sa tragi de ea ( de masina) ... sa'ti dea un fel de placeri nebunesti la limita .....eu sunt foarte foarte multumit de electronica de control a stabilitatii/tractiunii la BMW ! aoleuuu sunt curios cum e si active steering asta al lui romulus sau cine mai are... sunt curios care e senzatia cu volanul >???? cum se simte ???

 

Eu stiu ca pot dezactiva ASCul .. sau scot sigurantele - vorba lui test-driver. am mers la panarama si cu el dezactivat asta iarna dar cu mai multa precautie....

 

Eu imi aduc aminte de o emisiune a lui nea de care e vb .... am murit de draci cand a criticat BMW seria 7 ! dar am stat sa'l ascult.... acum parerea mea ca la masini din clasa BMW/Mercedes si alte marci, cand faci o reclama/critica trebuie sa o faci cu o diplomatie deosebita... nu poti sa'ti permiti sa apari la post TV sa zici ca e cel mai urat bmw facut vreodata ca nu esti zeul masinilor... aici trebuie aratata clasa de bun reporter si de bun cunoscator al masinilor... diplomatia doar - salveaza romania !! Vreau sa vad si eu prezentatori de televiziune sa faca cu masina ce fac alte J Clarkson si colegul lui .... adika de bine de rau stiu ce fac ...

 

Daca Jeremy Clarkson o mai da in bara de mai zice de unele masini ca sunt cele mai nu stiu cum ...... o drege asa de frumos ca aproape ai uitat ce a zis initial !

 

Vorba lui de butonul M : Most Annoying car in the world/ Most Amazing car in the world ! :blink:

 

oricum.... zica lumea ce o vrea, tot BMW-u e masina mea :)

 

Acum pe bune sunt constient ca sunt masini mai puternice la jumate de bani, masini mai luxoase la aproximativ aceeasi bani sau mai ieftine.... dar nici o masina nu imbina asa de bine .... feelingul pe care'l ai cand esti in BMW, confortul bun ( nu mi se pare deloc o masina obositoare ci dincontra). ergonomia comenzilor ( ma feresc un pic sa fac afirmatii legate de iDrive ca nu stiu cum functioneaza prea bine... m'am jucat la Bavaria cu iDrive mi se parea ok )..... referitor la ce am zis e un topic pe undeva ... si s'a zis acolo ca BMW e ca un drog.... e ceva ce'ti intra in sange si ramane acolo/ e un prieten de nadejde... sta acolo si la bine si la rau ( doamne ce'mi iese din minte la ora asta matinala ).....

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.