Jump to content

Ambreiaj blocat


adrian121

Recommended Posts

Salut, baieti. Am ramas la tara zilele astea din cauza ca mi-a ramas ambreiajul blocat la jumatea cursei cand m-am dus la tara si nu pot baga in viteza deloc, de la jumatatea cursei e tare rau pedala! Stie cineva ce sa ii fac? S-a uitat un mecanic autohton la ea, dar nimic. Incerc sa gasesc o solutie, ca sunt departe de Bucuresti...
Link to comment
Share on other sites

Salut, baieti. Am ramas la tara zilele astea din cauza ca mi-a ramas ambreiajul blocat la jumatea cursei cand m-am dus la tara si nu pot baga in viteza deloc, de la jumatatea cursei e tare rau pedala! Stie cineva ce sa ii fac? S-a uitat un mecanic autohton la ea, dar nimic. Incerc sa gasesc o solutie, ca sunt departe de Bucuresti...

69872[/snapback]

 

Exact acelasi lucru l-am patit la 30 de km de Constanta in drum spre Bucuresti

Am facut frumusel drum intors spre CT schimband vitezele fara ambreiaj (cam nasol ca tre sa-i nimeresti turatia la care poti schimba fara ambreiaj)

 

Am un 320d si la BMW CT am comandat KIT ambreiaj (disc, placa si rulment) la 280 EURO plus manopera

 

BAFTA

Link to comment
Share on other sites

De abia am ajuns acasa, adik am facut exact ce mi-ati spus voi si a mers, am schimbat vitezele la turatia motorului la care se schimba fara ambreiaj... si a mers cat de cat , mai greu , dar ok. Acum maine tre sa ma duc la service... Daca a mers asa in seamna ca o fi doar cilindrul sau tot kitul de ambreiaj oare? cred ca nu am sa dorm asta noapte, am sa stau pe net... sa vad ce se mai posteaza, poate ma mai linistesc un pic... :blink:
Link to comment
Share on other sites

se poate schimba viteza la turatia foarte mica a motorului pt treapta de viteza respectiva. am fost la un service idiot si aia mi-au zis ca tre schimbat tot kitul de ambreiaj. o fi asa? chiar tot kitul?

7.800.000 luk sau luc si 7.100.000 saks parca daca am scris bine +2 milioane montajul :blink:

vi se pr in regula?

cu ce o fi echipat el din fabrica, cu ce marca? :)

Edited by adrian121
Link to comment
Share on other sites

Daca s-a stricat placa de presiune nu prea ai ce sa faci.Daca este doar cilindrul de ambreiaj defect,poti sa schimbi vitezele la turatia motorului,fara ambreiaj.

 

In cel mai rau caz o pui pe platforma.

69898[/snapback]

 

deci din cate vad ca ai scis tu, Bavaria, ar in semna ca la mine nu are cum sa fie placa din moment ce pot sa schimb vitezele la turatie f joasa, dupa care o ia bine de tot... din ce zici tu ar trebui sa fie cilindrul.. astia de la bmw ma pot face sa schimb totul sa am pe ce da banii, desi nici nu s-au uitat la ea bine...

eu cand plec cu vit intai tremura putin masina, nu are mare putere dupa care tre sa schimb la o turatie f joasa fiecare viteza. ce zici? :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci din cate vad ca ai scis tu, Bavaria, ar in semna ca la mine nu are cum sa fie placa din moment ce pot sa schimb vitezele la turatie f joasa, dupa care o ia bine de tot... din ce zici tu ar trebui sa fie cilindrul.. astia de la bmw ma pot face sa schimb totul sa am pe ce da banii, desi nici nu s-au uitat la ea bine...

eu cand plec cu vit intai tremura putin masina, nu are mare putere dupa care tre sa schimb la o turatie f joasa fiecare viteza. ce zici?  :blink:

70222[/snapback]

 

 

Nu m-am exprimat corect :)

Poti sa schimbi vitezele si daca este placa de presiunde defecta.Uneori nu merge :)

 

Si eu ma gandesc ca este tot ambreiajul defect.Dupa ce se va da cutia jos vei afla cu siguranta.

 

Pentru celelalte intrebari ,ti-am raspuns la pm :)

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am exprimat corect :blink:

Poti sa schimbi vitezele si daca este placa de presiunde defecta.Uneori nu merge :)

 

Si eu ma gandesc ca este tot ambreiajul defect.Dupa ce se va da cutia jos vei afla cu siguranta.

 

Pentru celelalte intrebari ,ti-am raspuns la pm :)

70304[/snapback]

 

thanks guys.. se pare ca ma indrept catre cumpaparea unui kit de ambreiaj.. desi poate o placa de presiune mi-ar fi suficienta...

Link to comment
Share on other sites

cumpara tot kitul pt ca e mai sanatos si totodata vei primi si garantie.

si cumpara sachs

70324[/snapback]

 

Asa am facut azi, baieti! Am fost la Augsburg unde am platit kitul de ambreiaj sachs cu 6.600.000, maine urmeaza sa ma duc sa il iau. Mai ieftin cu 1 milion decat la alti bijnitari. Chestia ca am auzit zvonuri ca e posibil sa schimb si volanta ca aia ar putea fi de vina. Aia costa 24 milioane tot acolo, ceea ce e enorm!!! Eu nu inteleg cum nu se poate sti sigur ce este, dar in fine.. Eu ma gandesc ca daca ar fi volanta ar trege mororul in gol, dar din moment ce cupleaza asa prost, dupa aia cuplul e destul de bun, adica trage si nu in gol... problema e cand schimb... ca nu prea pot sa schimb :blink:

Link to comment
Share on other sites

cati Km are masina? volanta nu cade prea usor daca esti trecut de 40-50de mii dar nu ai depasit 150 nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme.

bafta la demontat ca atunci vei afla sigur.

70394[/snapback]

 

masina are 195 de mii de km, dar merge ca si noua si nu dau deloc in ea talpa toata ziua, decat atunci cand ma supar si nu sunt suparat prea des:)

evident, cum zicea si Bavaria trebuie sa verific si volanta cand dau jos cutia. dar... daca ar fi fost doar volanta o luam doar pe aia, fara kit de ambreiaj, tinand cont ca kitul e 6,5 milioane si volanta doar ea 24 milioane, ambele sachs... nu? asa am platit deja kitul si daca e si volanta tre sa dau si pe aia, nu?

Link to comment
Share on other sites

de abia astazi l-am schimbat, se pare ca merge bine, volanta sper sa nu fie cazul sa o schimb, asta ninge de rupe si era sa intre si vreo 2 dobitoci in mine pe drumul de la service catre casa, deci nu am avut unde sa ii dau mai mult de 30 km/h:( dar schimba vitezele parca... a aparut alta belea care nu am observat-o pe loc, ma voi duce maine cu masina inpoi... cand apas usor pe acceleratie de la relanti aud un zgomot ca si cum ar vibra o tabla sau ceva sub ea, a fost foarte mult de demontat si montat la loc si ma gandesc sa nu fie ceva pe acolo nepus cum trebuie...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.