Jump to content

E36, cateva intrebari...


pyu

Recommended Posts

Am o intrebare legata de partea electrica la masina mea.

Se poate face diferenta intre usa/usile care sunt deschise?

Doresc sa realizez un modul (care sa aiba bineinteles un display cu caractere sau LCD), care sa "stie" mai multe lucruri.

Unul dintre ele ar fi afisarea pe acel display a usii care nu este inchisa.

Pe langa aceasta, va mai afisa si temperatura motorului, temperatura din exterior, si temperatura din interiorul masinii.

Tinand cont ca masina mea nu are asa ceva, ma gandesc serios sa construiesc asa ceva, nu neaparat din necesitate, si mai mult din placere :)

Link to comment
Share on other sites

Aha... Deci daca iau un fir de la fiecare din usi, si il pun la intrarea unui microcontroler, acesta ar trebui sa primeasca un impuls de la una din usile care nu sunt inchise. Daca intradevar este asa, e de bine :)
Link to comment
Share on other sites

Am zis asa, nu stiu daca chiar conteaza, dar ma gandesc ca are legatura cu inchiderea.

Daca ai imobilizator si se inchid/deschid geamurile cand ti cheia in broasca de la usa soferului intr-o parte.

 

later edit: acum vad ca masina e din 96.. deci ai.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Da, se inchid chiar si geamurile daca tin cheia in iala mai mult. Parca de deschis nu se deschid geamurile, dar nu mai stiu sigur.

 

M-am gandit sa pentru inceput sa folosesc un display ca cel de mai jos, iar mai tarziu sa-i fac upgrade la un LCD color.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am nevoie de 3-4 senzori. Tot ce conteaza este ca acesti senzori sa fie de la un sistem care arata si distanta (ori grafic prin niste bare colorate, ori prin cifre). Vreau sa ii folosesc pentru modului meu cu microcontroler, deci nu prea conteaza daca se potrivesc de la un sistem la altul <_<

Am gasit separat, foarte buni senzorii (aici), dar prea scumpi, si nu se merita.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Da. Dar ma gandesc in felul urmator. Daca unitatea cu tot cu sonzori si display costa 150 lei, asta ar insemna ca pretul celor 4 senzori sa fie maxim 80 ron. Dar nu stiu ce senzori folosesc aia, ca sa caut si eu. Si nu as vrea sa cumpar tot sistemul, in primul rand nu stiu daca arata distanta pentru fiecare senzor, iar afisarea acesteia pentru fiecare senzor individual, o pot face eu foarte usor.

 

Din ce am vrut sa realizez mai sus, in acest moment am doar temperatura afisata pe LCD <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.