Jump to content

cutie de diesel pe benzinar?


danybmw

Recommended Posts

tind sa cred ca nu prea se poate, cutia de diesel ar a trebui sa aiba alte raporte, cred ca exista o corelatie si intre turatia motorului si cutia de viteze .La diesel merge pana in 5k ture pe cand la benzina poate merge pana in 9k ture, la diesel sunt plajele mai lungi la cutie fata de benzina .Acum modificari teoretic se pot face cu nemiluita
Link to comment
Share on other sites

tind sa cred ca nu prea se poate, cutia de diesel ar a trebui sa aiba alte raporte, cred ca exista o corelatie si intre turatia motorului si cutia de viteze .La diesel merge pana in 5k ture pe cand la benzina poate merge pana in 9k ture, la diesel sunt plajele mai lungi la cutie fata de benzina .Acum modificari teoretic se pot face cu nemiluita

nici mie nu mi-a venit sa cred chestia asta,dar nu i-am zis nimik omului!oricum mai astept pareri

Link to comment
Share on other sites

tind sa cred ca nu prea se poate, cutia de diesel ar a trebui sa aiba alte raporte, cred ca exista o corelatie si intre turatia motorului si cutia de viteze .La diesel merge pana in 5k ture pe cand la benzina poate merge pana in 9k ture, la diesel sunt plajele mai lungi la cutie fata de benzina .Acum modificari teoretic se pot face cu nemiluita

nici mie nu mi-a venit sa cred chestia asta,dar nu i-am zis nimik omului!oricum mai astept pareri

 

la diesel nui altul diferentialul??? si cutia e alta???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Desii exista unele cutii/masini pe care se pot face astfel de adaptari (la BMW nu m-as risca) !

 

Eu stiam de dacii 1310 cu motor de golf 2 diesel, cutia ramanand de la motorul pe benzina. De cutie de diesel cu motor pe benzina nu am auzit, dar nici nu pot sa infirm ca ar exista asa ceva <_<

Link to comment
Share on other sites

salut!cutie de diesel pe benzinar?am auzit pe cineva ca ar avea pe un e46 316i 2000!se poate?au acelasi sistem de prindere,nu difera nimic?obtii ceva avantaje?

 

 

Salut

Haide sa-ti spun ca eu am avut asa ceva pe o masina care am avut-o mai inainte.

Am cumparat masina de la un gagiu care nu mi-a zis prea multe despre ea. sincer sa fiu mi-a placut cum arata si m-am incantat foarte repede, defapt era primul meu BMW. eram super incantat. Am plecat cu ea de pe loc , prima data am oprit motorul. dau sa plec a doua oara , constat ca o turam si pleca destul de greu, zic ma ce are in mintea mea asa sunt bmw-urile au rapoartele mai lungi ca sa fuga mai bine. In momentul in care plecam cu ea de pe loc se simtea exact cum asi fi plecat cu orice alta masina cu a2-a de pe loc deci trebuia tinuta din ambreiaj nu gluma si in ciuda faptului ca eu aveam bmw la semafor si restu dacii, eu reuseam sa plec ultimul. buuunnnn

Treaba buna si frumoasa pana cand m-a lasat ambreiajul. cand dau sa-l schimb, mecanicu zice... ma tu ai modificare aici, uite cutia nu este prinsa in toate suruburile de motor defapt nu vine la toate suruburile si la alea la care a venit este prinsa doar. cand da cutia jos axu de la timonerie fusese scurtat, taiat si sudat ca sa vina maneta de viteze in pozitia N pe mijloc. M-am dus mi-am luat cutie de la dezmembrari ptr modelu meu de masina cu tot cu timonerie am montata-o impreuna cu un set de ambreiaj nou si cand am scos-o i-am zis mecanicului da-mi sa var cum merge.

Vreau sa va zic ca era sa ma invart cu ea in loc, bine ca i-am dat si tare cum eram eu obisnuit ca sa plec cu ea si la modul ala am vrut sa plec si in tromba.

Dupa aceea masina mea si-a revenit si ea la normal si pleca de pe loc cu viteza 1 exact cum pleaca orice alta masina.

mentionez ca am avut un 1.8iS si cutia care o aveam pe ea cand am luat-o cred ca era de un diselar ceva ca avea rapoarte foarte lungi

 

daca proprietarii de dinainte ai masinii care su spart cutia - cred- la cercuri sau drifturi sau ce au reusit ei sa faca cu ea, au putut sa monteze o astfel de cutie inseamna ca se poate pune si pe un E46, dar eu unu sincer, nu recomand la nimeni, chiar nu este afacere si pe langa asta va transforma masina intr-un cotetz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.