Jump to content

e46 zgomot la accelerare


danybmw

Recommended Posts

nu e ala motorul,poza aia am gasit-o cel mai repede,eu am marcat locul aproximativ de unde se aude!!!masina e e46 318i din 2000,87kw.deci ce se afla in zona aia?ce clapeta e aia?

am inteles ca ar fi o galerie si are o clapeta,dar nu stiu exact!oricum o demontez bucata cu bucata sa vad ce are.

uite poza

post-22724-1233236228_thumb.jpg

Edited by danybmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu e ala motorul,poza aia am gasit-o cel mai repede,eu am marcat locul aproximativ de unde se aude!!!masina e e46 318i din 2000,87kw.deci ce se afla in zona aia?ce clapeta e aia?

am inteles ca ar fi o galerie si are o clapeta,dar nu stiu exact!oricum o demontez bucata cu bucata sa vad ce are.

uite poza

 

 

Salut aceeasi proboema o a am si eu ! daca ai gasit o rezolvare te rog spune-mi si mie ! MULTUMESC !

 

SI O ALTA PROBLEMA DE ZGOMOT SA SPUN ASA , CAND E RECE IN FATA RADIATORULUI SE AUDE UN ZGOMOT TARE ENERVANT SI DACA GATUI ACEL FURTUN ... NU SE MAI AUDE ! CE AR PUTEA FI ? E 46 PREFACE LIFT 1999 ... MULTUMESC .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salut!am desfacut capacul de la galeria aia si acolo se afla disa.si are joc clapeta aia,iar cand turezi motorul se aude clapeta.dar se poate din cauza clapetei,care nu inchide bine sa ai o pierdere de putere,cuplu,ceva de genul?am schimbat si furtunul acela din spatele tavitei de la filtrul de polen,era topit si tragea aer fals,dar nu se cunoaste nimic,nu e nicio schimbare.ma gandeam ca poate e valva pcv dusa,am si o scadere de turatii la relantii.afecteaza DISA si PCV CUPLU,PUTEREA,CEVA DE GENUL ASTA???
Link to comment
Share on other sites

salut!am desfacut capacul de la galeria aia si acolo se afla disa.si are joc clapeta aia,iar cand turezi motorul se aude clapeta.dar se poate din cauza clapetei,care nu inchide bine sa ai o pierdere de putere,cuplu,ceva de genul?am schimbat si furtunul acela din spatele tavitei de la filtrul de polen,era topit si tragea aer fals,dar nu se cunoaste nimic,nu e nicio schimbare.ma gandeam ca poate e valva pcv dusa,am si o scadere de turatii la relantii.afecteaza DISA si PCV CUPLU,PUTEREA,CEVA DE GENUL ASTA???

sunetul pe care il descrii este unul facut de aer ? vis a vis aer fals ..? Ai si lag ? <_<

Link to comment
Share on other sites

Lag Înseamnã Întârziere Între momentul apãsãrii acceleraÞiei ºi accelerarea propriu-zisã.

cred ca da,am observat chestia asta acum cateva zile ca nu ar raspunde imediat la apasarea acceleratiei,mi s-a parut ca ar fi o mica intarziere.care e cauza?

Link to comment
Share on other sites

Acelasi zgomot il are si motorul meu......am schimbat si disa si valva pcv si nu a disparut total........ceea ce ma intriga e faptul ca daca scot mufa din Disa nu mai face de loc....In schimb motorul merge perfect.......trage normal chiar si la peste 6000 rpm.....
Link to comment
Share on other sites

la mine are si un moment cand schimb treapta,la vreo 4000 si un pic de rotatii,parca ii da in nas.sa fie de la clapeta DISA?ce furtune mai trebuie sa verific?pe unde mai e posibil sa traga aer fals?ca vreau sa schimb DISA si PCV si sa nu am surprize!
Link to comment
Share on other sites

post-2375-1237920453_thumb.png PIESA 7 Adjuster unit ... cand accelerez din relanti cu cate 500-700 RPM deci relativ scurt ... imi tremura unitatea si se aude un suflu de aer cu lag in acceleratie. Ce pot face ? Edited by mrx
Link to comment
Share on other sites

Am exact aceeasi problema ... am inteles ca poate de aici ... o fisura cevapost-2375-1237748639_thumb.jpg

nu cred sa fie deacolo, ce ai pus tu in poza e debitmetru si furtunele care duc la filtru de aer si nu cred ca pot avea legatura cu lagu si nici cu zgomotu

Deci problema poate sa fie din mai multe locuri ...ieri am observat ca mie mi se aude din Adjuster unit (DISA) ... dar mai poate fi coroborata si cu ceva de genu ...post-2375-1237982836_thumb.jpgpost-2375-1237982870_thumb.jpg

post-2375-1237982897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.