Jump to content

casco E90


marss

Recommended Posts

eu am la UNITA Âşi plĂŁtesc cu rata lunarĂŁ. am rata lunarĂŁ de 130 euro. am toate opĂžiunile ĂŽn poliĂža de CASCO, ĂŽn afara furtului ĂŽn strĂŁinĂŁtate. trebuia Âşi asta pentru cĂŁ deÂşi nu ies des din ĂžarĂŁ, e chiar foarte bunĂŁ. De, a fost fĂŁcutĂŁ de frati-miu, mĂŁ consolez cu ideea. de la anul o sĂŁ optez Âşi pentru opĂžiunea asta.

vroiam sĂŁ schimb parbrizul cĂŁ are o micĂŁ fisurĂŁ, dar bĂŁiatul la care plĂŁtesc lunar a zis cĂŁ ĂŽn momentul reĂŽnnoirii poliĂžei dacĂŁ apar ĂŽn baza lor cu daune plĂŁtesc 10% ĂŽn plus, dacĂŁ nu am daune plĂŁtesc 10% ĂŽn minus. deci ĂŽl schimb dupĂŁ reĂŽnnoire.

deci o sã plãtesc 117euro când o s-o reÎnnoiesc.

ei lucreazã direct ºi cu Bavaria, deci sunt mulÞumit pânã acum, deºi n-am avut niciun beneficiu pânã În prezent.

Link to comment
Share on other sites

De obicei este bine sa va faceti casco si in locuri unde aveti cunostinte, pile pentru ca asa se vor rezolva problemele mai repede si mai bine. Eu am studiat oferta de casco de pe piata la o valoare asig de 18.000 euro si se incadrau intre aprox 800 si 1700 euro, fara furt (mai e inca 1,.. % din valoare).

@trafic2k: E clar ca o sa-ti creasca casco-ul, cu cat depinde de la firma la firma (poate vreo 10%).

 

@IulianC: Parerea mea ca nu are rost sa platesti si furt in strainatate (poate vreo 100euro in plus) decat daca umbli in fiecare luna, altfel eu procedam la plata acestei optiuni doar pe perioada in care plecam.

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Poti verifica putin si pe net preturile. Alliantz are un desfasurator tare fain cu toate optiunile masinii, dar sunt si cei ma scumpi.

Mare grija la ce ofera fiecare - unii ofera vandalismul in pret, altii separat - ex zgarieturi in parcare, geam spart cu piatra etc...

Link to comment
Share on other sites

@shimano: dacã zici cã merge sã plãtesc pentru perioada În care plec pentru opÞiunea de furt În afara Þãrii atunci merg pe varianta asta. am sã discut asta la reÎnnnoirea poliÞei.

dacã e diferenÞã de 100euro doar pentru opÞiunea asta nu meritã pentru cã ies o data maxim de 2 ori din Þarã pe an.

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare normal pentru cei care au daune in decursul anului mai mici decat valoare politei sa li se mareasca prima. e o nesimtire din partea firmei de asigurari. astia merita facuti numai cu daune d'alea grase ca sa simta si buzunarul lor ceva <_<

 

eu cunosc pe cineva care a avut pe casco o dauna minora ( furt oglinzi ) si si'a rupt oglinzile cu bata de baseball ( avea si un capac crapat si un motoras nu'i mergea in conditii optime ), a aranajt la service, sa'i puna in plus la factura, din care a facut 100eur fransiza si restul a ramas alora. pacat ca asiguratorii astia nu fac un regulament clar si echidistant, atat pentru client cat si pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
a aranajt la service, sa'i puna in plus la factura, din care a facut 100eur fransiza si restul a ramas alora

Fransiza o platesti tu, nu este un prag peste care iti deconteaza asiguratorul! (daca ai dauna de 150Euro, platesti tu 100E si firma de casco diferenta de 50E, iar asta pt FIECARE dauna). Ce spui tu acolo nu prea se leaga <_<

Link to comment
Share on other sites

eu am la bcr 401e in 4 rate .

am avut o dauna de 7500e la care am platit RSA ~2mil si in plus mi au mai adaugat vreo 10e :unsure: deci mi se pare foarte putin pt o asemenea dauna ii recomand [ pe mine au inceput sa ma cunoasa :))) si asiguratoru si inspectorii :bashwall:)) ]

 

e ok la bcr ......generalii nu recomand <_< acolo am o franciza de 350e / eveniment .

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

eu am la bcr 401e in 4 rate .

am avut o dauna de 7500e la care am platit RSA ~2mil si in plus mi au mai adaugat vreo 10e :unsure: deci mi se pare foarte putin pt o asemenea dauna ii recomand [ pe mine au inceput sa ma cunoasa :))) si asiguratoru si inspectorii :bashwall:)) ]

 

e ok la bcr ......generalii nu recomand <_< acolo am o franciza de 350e / eveniment .

ce e RSA ???

Link to comment
Share on other sites

eu am facut casco la CLAL ROMANIA, e super ok 449E pe an la un E46 din 99 si platesc in 4 rate, fara franciza, am si furt si vandalism

daca nu ai pagube in al -2 lea an iti scade cu 10% + ca valoarea de catalog scade de la an la an , deci scade si valoarea asig anuala.

Edited by Alex_E46 318
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.