Jump to content

ce se intampla daca schimb dimensiunea rotilor


dextercos

Recommended Posts

M-am intrabt mereu daca schimbi diametrul rotilor mai indica bine viteza in bord?Teoretic daca pui roti mai mari iti va indica mai putin si invers.Sau are obc vre-o functie care calculeaza viteza functie de altceva decat turatia rotilor?

 

au mai fost discutii pe tema asta.

ce dimensiuni ai standard si ce vrei sa pui ???

Link to comment
Share on other sites

Marimea rotilor pe care poti sa le pui pe masina, este cam aceeasi indiferent de marimea gumei sau a jantei. Ca, de ex, nu ai cum sa-ti montezi pe e46 jante cu diametrul de 18" si cauciuc cu talonul de 65. Diametrul ROTII (deci inaltimea ei) va fi prea mare ca sa intre sub aripa. De aceea cu cat creste diametrul jantei, cu atat scade "grosimea" cauciucului. Ca sa se pastreze marimea rotii. Oricum, tot apar mici diferente. Vezi site-ul indicat mai sus, este foarte usor.
Link to comment
Share on other sites

Da stiu cum se calculeaza, functie de circumferinta suprafetei de rulare adica de patratul razei, dar ma gandeam k poate viteza este calculata ca functie de alta marime decat turatia rotii.Mc oricum m-am edificat se poate inchide topicul :)

 

Chiar tare site-ul ala.Merci baieti :)

Link to comment
Share on other sites

Da stiu cum se calculeaza, functie de circumferinta suprafetei de rulare adica de patratul razei, dar ma gandeam k poate viteza este calculata ca functie de alta marime decat turatia rotii.Mc oricum m-am edificat se poate inchide topicul :)

 

Chiar tare site-ul ala.Merci baieti :)

 

Nu e un topic de matematicieni/fizicieni, dar lungimea cercului este egala cu patratul razei? Eu parca sa zic ca era egala cu 2*3.14*r (r fiind raza)

Link to comment
Share on other sites

nush care ar fi diferenta intre marimi si nu cred ca este foarte mare la viteza ....cum a zis cineva mai sus cu cat creste garda cu atat scade si guma in inaltime ...calculatorul masini vede viteza dupa senzorul din cutia de viteze nu de la roti ...poti sai pui orice roti tot aceasi viteza iti arata in bord ...doar sa te opreasca radaru sa iti zica cu ce viteza mergi si sa compari cu ce iti arata tie in bord <_<)))
Link to comment
Share on other sites

uite aici iti calculeaza diferenta de viteza ,in cazul schimbului de dimensiuni diferite de cele din talon

 

http://www.webtire.eu/index.php?p=meretkalkulator

 

 

Am facut testul aici...la roti 225 / 50 / 16 care le am acum pe masina si vreau sa pun 225 / 45 / 17 la 100 k pe ora reali o sa-mi arate pe bord 95.5 km pe bord...in opinia mea e destul de mare diferenta pentru ca nu am detector radar si de obicei merg la limita ( + 8-10 km peste limita ).

Link to comment
Share on other sites

si daca senzorul e in cutie de la ce vine diferenta de viteza afisata?.. daca este vreo diferenta.

 

 

 

si unde iti arata tie cand schimbi rotile diferenta de viteza ???ca mergi mai tare sau mai incet ?? ..mai poti vedea si din bord cu funtia 7 cum a zis mai sus , care acolo iti arata viteza reala fata de acu' din bord diferenta cu 5-10 km mai mica fata de viteza care arata pe cadran (asta in functie fata de viteza cu care mergi )

Link to comment
Share on other sites

fara suparare, dar n-am prea inteles-o pe-asta cu vazutul vitezei la alte masini pe langa care treceai... cum reusesti? :)

 

sau cu radarele politiei... <_<

 

ai facut teste cu aia "nenea, ma lasi si pe mine sa vad cat prind la ora?"

 

nu prietene, mergand pe autostrada cu masina constant langa un prieten cu alta masina (am zis ca mergeam paralel nu treceam pe langa ei) si tinand legatura prin telefon asupra vitezei care ii arata lui si care mi-o arata mie. iar cu radarele politiei, faptul ca nu m-au oprit cand stiam ca e radar in fata mea de la detectorul de radar, mergand la limita legalitatii (+10 km/h permis in plus fata de cat e legal), sau cand am muscat-o, mi-a fost comunicata viteza.

 

Pun pariu ca la lucrurile astea nu te-ai gandit nenea :bashwall:

 

Dar cel mai concludent ramane gps-ul, evident ca m-am jucat si cu ala ca altfel nu era concludent testul, asa ca pot spune cu mana pe inima ca nu e diferenta de viteza in ce iti arata pe bod si cat ai de fapt, in cazul meu evident.

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Pun pariu ca la lucrurile astea nu te-ai gandit nenea <_>

 

tu pune pariu, ca-l pierzi! :)

 

ON TOPIC: daca faci schimbarea de dimensiuni la roti/anvelope, macar asigura-te ca sunt prevazute de fabricant ca variante alternative la dimensiunile standard...

 

eroarea de viteza a fost prevazuta de fabricanti in alegerea dimensiunilor alternative... (mai exact in Directiva 93/34/CEE a Consiliului European din 14 iunie 1993)

Link to comment
Share on other sites

salutare baieti am vazut ca este vb despte cardane si planetare am si eu o problema cu masina mea am un e46 316/2000 cand bag in viteza zi vreau sa plec de pe loc se aude o bufaneala si mai am o problema imi sta becul cek sau cum se numeste aprins ,l-am resetat de doua ori si ala cu testarul mi-a zis ca este eroarea 171 nu a stiu sa imi zica ce semnifica eroarea aia pt ca pe testar scria in engleza , dupa 1 saptamana mi s-a aprin iar ce poate sa fie .
Link to comment
Share on other sites

salutare baieti am vazut ca este vb despte cardane si planetare am si eu o problema cu masina mea am un e46 316/2000 cand bag in viteza zi vreau sa plec de pe loc se aude o bufaneala si mai am o problema imi sta becul cek sau cum se numeste aprins ,l-am resetat de doua ori si ala cu testarul mi-a zis ca este eroarea 171 nu a stiu sa imi zica ce semnifica eroarea aia pt ca pe testar scria in engleza , dupa 1 saptamana mi s-a aprin iar ce poate sa fie .

 

 

salut ..un e46 316 din 2000 am avut si eu ...exact aceasi eroare imi dadea si mie ..171 ..ceva cu amestec prea mic sau mare de combustibil sau oxigen daca nu ma insel <_< /...era debitmetru dus ...mai mult de 160 pe utostrada nu lua ..la 3500 de ture imi dadea in nas ..nu se ducea mai sus ..iesi pe autostrada sau undeva unde poti sai dai blana si vezi cum se comporta ..daca se duce pana la turatie maxima in toate vitezele si daca ia 190-195 (mai mult nu se duce tio zic eu ) ....daca se intampla si tie sa ti se intample la fel sa nu se duca la turatie maxina intro viteza scoatei mufa de la debitmetru si vezi daca se duce dupa aia ..daca da e debitmetru dus ...13 milioane nou:( ata am dat eu pe el acum 3 ani ..

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca eu i-am dat in germania 200 iar in romania probabil cu benzina mai proasta doar 190, asta inainate de a incepe sa mi se aprinada becul si inca ceva sa stii ca imi cam da in nas la turtii mai mari o sa incerc sa fac ce mi-ai zis tu sa vad ce face si mai spunemi de ce imi oscileaza relantiul , dac stii?

Sa stii ca demult asteptam un raspuns concret de la cineva care a avut un 316 sau are mersi mult. <_< :)

Edited by florin_2285
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.