Jump to content

miroase a ferodo in panta


Recommended Posts

buna seara

sunt membru nou in forum si in primul rand doresc sa ii salut pe toti membrii acestui forum si pe toti pasionatii de bmw!

am un 316i e46 motor 1895/77kw benzina din'99 si am o problema. cate odata cand urc cate o panta in viteza (cand il fortez in panta) miroase ca a ferodo incins. ambreiaju nu cred ca patineaza ca nu smuceste nu se tureaza anapoda nici la 3 4 5000rpm iar placutele de frana nu sunt calde.ce ar putea sa fie? help please!

va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

mai am o fisura mica la radiatorul d racire(in plastic) si am incercat fel si fel de solutii de lipit dar tot degeaba

oare sa folosesc "stop leak"?nu se infunda si ce nu trebuie ex gauri racire, chiulasa rad incalzire....sfat! va rog

mai bine nu folosi nimic schimba radiatorul ca pana la urma tot acolo o sa ajungi si mai bine mai devreme decat sa faci o prostie si sa-ti infunzi circuitul de racire.
Link to comment
Share on other sites

Din cate zici cred ca e vorba de vasul de expansiune. Mai bine il schimbi, ca nu stiu cat de bine rezista o lipitura la presiune si temperaturi ridicate.

E cam 2-300 RON, acum cu EURO-ul asta cel nou <_<

http://i200.photobucket.com/albums/aa124/f...iken/2328OH.jpg

 

In ceea ce priveste ambreiajul nu stiu ce sa zic: si eu am patit la fel cand urcam pe transfagarasan cu masina plina. Dupa vreo 10K Km am facut o verificare mai atenta si intr-adevar discul de ambreiaj era uzat aproape de tot.

Dupa ce l-am schimbat tot miroase a ferodo incins cand o fortez mai tare in panta, ce-i drept nu asa ca inainte.

Tind sa cred ca e normal sa miroase putin, mai ales ca mereu cand vad vreo masina oprita sa admire peisajul pe vreun pisc la munte, miroase un pic a ferodo de la ei..

 

Ce e nasol e ca nu e prea comod sa verifici starea ambreiajului inainte sa il schimbi.

Link to comment
Share on other sites

post-23157-1233010239_thumb.pngpost-23157-1233010239_thumb.png

Din cate zici cred ca e vorba de vasul de expansiune. Mai bine il schimbi, ca nu stiu cat de bine rezista o lipitura la presiune si temperaturi ridicate.

E cam 2-300 RON, acum cu EURO-ul asta cel nou <_<

http://i200.photobucket.com/albums/aa124/f...iken/2328OH.jpg

 

In ceea ce priveste ambreiajul nu stiu ce sa zic: si eu am patit la fel cand urcam pe transfagarasan cu masina plina. Dupa vreo 10K Km am facut o verificare mai atenta si intr-adevar discul de ambreiaj era uzat aproape de tot.

Dupa ce l-am schimbat tot miroase a ferodo incins cand o fortez mai tare in panta, ce-i drept nu asa ca inainte.

Tind sa cred ca e normal sa miroase putin, mai ales ca mereu cand vad vreo masina oprita sa admire peisajul pe vreun pisc la munte, miroase un pic a ferodo de la ei..

 

Ce e nasol e ca nu e prea comod sa verifici starea ambreiajului inainte sa il schimbi.

nu e vorba de vasul de expansiune fisura este la radiator in"bazinul" radiatorului pe lateral in partea stanga sus a radiatorului... da' cred ca o sa il schimb sa am probleme ma tarziu

referitor la ambreiaj il mai las sa vad ce se mai intampla

Link to comment
Share on other sites

[salut ....la fel am si eu miros la ambreiaj...dar la mine miroase mai mult cand merg prin oras asa bara la bara...dar dak nu patineaza nu trebuie schimbat, probabil lai fortat putin cam mult si aku incepe sa se uzeze...schimbal doar cand simti ca patineaza...noroc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.