Jump to content

Se poate sa pun asa ceva la mine?


Guest mar33

Recommended Posts

Pe masina mea , e36 din 1997, am sub panoul de clima, ceas cu ace, analog, si un spatiu de depozitare, as vrea sa pun o unitate ca cea din poza, nu ma intereseaza altceva, stiu ca nu e posibil, dar macar ceasul daca mi-l arata si se aprinde in ton cu bordul e ok, decat sa stau cu ceasul ala vechi cu ace..Se poate ..sa mai cumpar sau nu? Edited by mar33
Link to comment
Share on other sites

aha...merci..hai ca incerc sa vedem ce iese..

Nu ai mai avut tu un topic asemanator?

cel putin poza aia am mai vazut-o undeva.

Daca nu ai deloc OBC, NU poti pune.

fiindca nu ai senzor de temperatura exterioara, etc etc.

Nici ceasul nu va merge, fiindca cel full cu 18 butoane se alimenteaza de la 2 mufe, sunt o gramada de tutoriale pe net.

Si eu am facut modificarea, merge, de la 7 butoane sau 11, spre 18.

Daca nu ai deloc, uita de el, nu ai cum...

 

Am gasit.

Aveai topic despre chestia asta:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=48794&hl=

 

Ti s-a explicat acolo ce si cum, si florin83 si eu ti-am spus aceleasi lucruri....

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

nici macar ceasul????

Ceasul e built in, la toate.

Insa daca nu ai alimentarea data de cele 2 mufe mari, nu se aprinde modulul.

Eu am avut cu 7 butoane, avea numai o mufa, avea si curent in mufa aia ca doar alimenta cel cu 7 butoane.

Cand am bagat mufa aia in cel cu 18 butoane, nici nu s-a aprins, deci are nevoie de 2....

Poti sa te chinui daca nu ai deloc sa pui, insa este foarte, foarte greu,mult de munca, si multe functii nu-ti vor merge.

Printre care, check, outside temp,

In primul rand ai nevoie de obc, care e destul de scump, cam la 70 de euro, plus mufele cele 2 (alb si negru), mai ai nevoie de vreo 50 m de fir sutire, cum vor avea mufele, si se face,numai asteapta-te sa-ti ia timp, mult timp...

Mai ales ca nu ai nimic acolo...

Cand zicem ca NU merge, spunem fiindca e foarte greu, fara sa ai macar cel mai prost obc din fabrica, care nu e nici macar obc.

Insa daca chiar vrei, eu am facut complet operatiunea, am pus o mufa ce nu o aveam, daca eu am pus una, poti sa le pui pe amandoua daca nu le ai, firele se trag in bord, ai de 2x mai multe fire de legat ca la mine,despre care din pacate NU SUNT TUTORIALE.

Eu am avut tutorial ce imi spunea, ce fir vine exact unde....

Link to comment
Share on other sites

Roco, eu cred ca isi poate pune obc-ul ala cel mai simplu, la care sa fie functional doar ceasul. Presupunem ca are obc-ul si o mufa, pt ca ala cel mai slab are o singura mufa. Eu nu sunt expert, dar sunt sigur ca un electrician poate sa traga alimentare in mufa aia. Ceasul are nevoie doar de alimentare. Temperatura iti va arata in schimb mereu -40 daca nu ai senzor legat.
Link to comment
Share on other sites

Roco, eu cred ca isi poate pune obc-ul ala cel mai simplu, la care sa fie functional doar ceasul. Presupunem ca are obc-ul si o mufa, pt ca ala cel mai slab are o singura mufa. Eu nu sunt expert, dar sunt sigur ca un electrician poate sa traga alimentare in mufa aia. Ceasul are nevoie doar de alimentare. Temperatura iti va arata in schimb mereu -40 daca nu ai senzor legat.

Asa e, si eu il pot lega, am si modulul de 7 butoane...dar daca tot pui.... de ce sa nu pui ala mare de 18....

Si cu temperatura ai dreptate.

Eu sa fiu in locul lui, as face pe dracu in 4 sa pun ala de 18....se prea merita.

Numa ca atunci trebuie sa schimbe si manete de semnalizare, cu una cu functia OBC...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e mult prea complicat si nu stiu daca merita sa-l pui pe ala mare. El nu are in afara de ceas nimic tras. De la ala cu 11 butoane la cel cu 18 (cum am facut eu) sunt vreo 7-8 fire de tras prin masina.

Nu vreau sa ma gandesc cate trebuie trase daca nu ai deloc obc. Defapt cred ca stiu cate trebuie.. ~40 fire cat au cele 2 mufe <_< + diferite module sau senzori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.