Jump to content

mi s-a ars un bec la frana...


ionut_10nut

Recommended Posts

vezi ca poate nu e ars. e posibil sa fie fututul ala de contact care poate fi ars si face scurt in mufa aia care intra in stop.

si eu cred la fel insa de desfacut tot trebuia desfacut <_<

 

Am cãutat bec de frân la toate benzinãriile, la Bricostore, Carrefour ºi Billa ºi nu am gãsit. :)

 

mai bine incercai direct la piese auto

Link to comment
Share on other sites

pai, prinzi cu mana capatul surubului ala de plastic de pe interior, rotesti cam 2 cm si cand se desface, tragi spre interior si ramai cu soclul cu becurile in mana.

 

Huh ? <_<

Vorbim despre acelasi lucru ? La E46 se scoate intreg panoul din spatele stopului...

Ce surub, e o clema care permite eliberarea panoului.

post-1921-1233700204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu incearca de becuri si la benzinarii.La agip gasesti numai becuri Philips,cam toata gama.Daca nu ,poti incerca aici www.aspad.ro,ei sunt importatori si din cate stiu au cele mai bune preturi.Pacat ca sunt cam departe de noi dar poate cine stie ai drum pe acolo

@Bobo cred ca este o neintelegere.La e46 2003 acea clema de care spui se actioneaza ca un surub.Acesta este din plastic iar partea de care apuci este aproximativ triunghiulara.Intradevar dupa ce desfaci acel surub ramai in mana cu panoul din spate pe care sunt integrate si soclurile becurilor <_<

Edited by ro_jamess
Link to comment
Share on other sites

nu cred

chiar am ...

este un E 46 din 2000 de 1.9L, 116cp. Daca mai are careva modelul asta, poate confirma. <_<

 

probabil ai luat-o modificata ca a mea nu are nici un bec pe dreapta spate de ceata. numai pe stanga. e tot e46 nfl din 2000 2l 150cp. deci nu pot confirma. revenind, se poate pune? a facut cineva operatiunea asta? ceva sfaturi ar fi utile daca puteti da chiar ma intereseaza sa pun.

Link to comment
Share on other sites

Am sa verific si eu daca am 1 sau 2, ca nu mai stiu.

 

0.7 lei un bec? Super oferta! Eu am luat de la magazinul ala de piese auto de pe splai, langa facultatea dimitrie cantemir: 3 lei, dupa 2 saptamani am mai luat unul cu 2 lei, si dupa inca cateva zile am mai luat unul cu 1 leu <_<

Mai sunt magazinele alea in autovit. Chiar trebuie sa ajung si eu acolo, ca nu am gasit pe nicaieri becuri d-alea mici portocalii (pentru lucasuri transparente). Peste tot alea mici sunt doar "albe" (cum am si eu p masina), dar nu-mi plac ca se vede aiurea cand semnalizez.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat. Am un singur bec pentru ceata, pe partea stanga. Eu nu mi-as pune 2. Ma intreb de ce nu au pus ei din fabrica asa? Imi raspund singur: probabil vor sa poata fi facuta diferenta intre lumina de ceata, si niste stopuri pur si simplu mai luminoase. Daca merg pe ceata, sau pe fum (cum am patit asta`vara pe A2, in timpul zilei) si vad in fata o masina cu un singur stop mai luminos, imediat imi dau seama ca este un pericol (fie vizibilitate redusa, fie un accident in fata, fie o coloana (masini oprite), etc). Pe cand daca-l vad pe unu` cu 2 lumini puternice pe stopuri, ii iau hoitu` la alergat ca de ce si-a pus becuri asa puternice, si poate o si calc sa-l depasesc (caz in care e posibil sa dau nas in nas cu pericolul pe care incerca el sa il semnalizeze).
Link to comment
Share on other sites

lol nu te supara dar in conditii pe care tu le descrii mai sus nu are nici o legatura ca e pe partea stanga sau pe amandoua. ba chiar daca e pe amandoua se vede mai bine si mai puternic, in fond si la urma urmei asta e scopul lor in conditii de vizibilitate redusa sa bata mai departe decat stopurile. pentru situatii speciale foloseste avariile. daca e un pericol ceva in fata eu dau drumul si merg pe avarii ca sa ii avertizez pe cei din spate sa o lase mai moale, nu dau drumul la bec-ul de ceata ca nu cred ca o sa inteleaga cineva ceva ce inseamna bec-ul ala de ceata aprins. poate l-am uitat asa. daca vad pe unul cu becurile de ceata aprinse mie nu imi zice absolut nimic. motivul pentru care vreau sa imi pun si pe dreapta e ca arata f bine la non face lift, cu un singur bec e aiurea asimetria aia. am vazut la cineva si ii prelungea stopurile foarte fain cu becurile alea de ceata. e adevarat is mai puternice dar nu ma intereseaza sincer de ochii aluia din spate, sa schimbe banda sau sa depaseasca, nu il pun eu sa stea lipit in fundul meu. e ca si carligul ala de remorcare pe care il au unele masini iesit din bara spate, cand il vezi pastrezi o distanta ceva mai mare <_< sau eventual puse niste becuri ceva mai slabe, nu atat de puternice, si e ok atunci.

 

Revenind, nu a facut nimeni operatiunea asta???

Link to comment
Share on other sites

e adevarat is mai puternice dar nu ma intereseaza sincer de ochii aluia din spate, sa schimbe banda sau sa depaseasca, nu il pun eu sa stea lipit in fundul meu.

 

Tu chiar 'gandesti' asa? Sau doar ai vrut sa-mi dai peste nas?

 

Ma roade o intrebare: cat de des folosesti stopurile de ceata? Ca vad ca iti pare atat de rau ca te vede lumea cu un singur stop, in timp ce 2 s-ar vedea mult mai misto. Tu mergi tot timpul cu stopul de ceata aprins? Ai antecedente cu luatul pe la spate (ma refer la accidente, desigur) incat vrei sa-i tii pe toti departe de bara ta din spate? In cazul asta mai eficient ar fi un carlig. Zic si eu..

 

scuze daca am devenit offtopic.

Link to comment
Share on other sites

e adevarat is mai puternice dar nu ma intereseaza sincer de ochii aluia din spate, sa schimbe banda sau sa depaseasca, nu il pun eu sa stea lipit in fundul meu.

 

Tu chiar 'gandesti' asa? Sau doar ai vrut sa-mi dai peste nas?

 

Ma roade o intrebare: cat de des folosesti stopurile de ceata? Ca vad ca iti pare atat de rau ca te vede lumea cu un singur stop, in timp ce 2 s-ar vedea mult mai misto. Tu mergi tot timpul cu stopul de ceata aprins? Ai antecedente cu luatul pe la spate (ma refer la accidente, desigur) incat vrei sa-i tii pe toti departe de bara ta din spate? In cazul asta mai eficient ar fi un carlig. Zic si eu..

 

scuze daca am devenit offtopic.

 

chriss <_<) nu am vrut sa iti dau peste nas. nu folosesc deloc farurile de ceata pentru ca nu imi place cum arata numai cu ala de pe stanga. de aia vreau sa pun si pe dreapta, imi place cum arata, cum imi prelungeste stopurile, si atunci voi merge cu ele aprinse probabil mai tot timpul. nu vreau sa le aprind ca sa ii tin pe cei din spate la distanta, ci doar imi plac cum arata, desi trebuie sa recunosc ca singurele mele evenimente rutiere de 2 ani incoace au fost cu 3 blonde care au intrat din spate in mine. fara sa exagerez sau sa par misogin, toate 3 blonde. si nu e vorba ca pun eu frana brusc, pentru ca nu fac asta. chestia cu orbitul aluia din spate...am zis ca nu il pune nimeni sa stea in spatele meu, poate schimba banda sau depasi daca il deranjeaza, nu ma intereseaza ca sunt mai puternice si ii incomodeaza pe altii din spate pentru ca daca ai sa te uiti pe strada cand mergi sunt o gramada de masini (in special loganuri si taxiuri) care au farurile fata reglate aiurea si te orbesc, si alea sunt de 2 ori mai deranjante ochiului decat becurile mele de ceata de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.