Jump to content

Airbagul si Gropile


test_driver

Recommended Posts

si daca ai un copil de 8 ani 50 de kile ?:blink:)) ... cum detecteaza el ca e adult/copil.... dupa greutate ??/

72466[/snapback]

50 kile la 8 ani... :) ...ma rog...in cazul asta senzorul considera ca e adult si actioneaza in consecinta...dar nu recomand sa-ti asezi copilul de 8 ani pe scaunul din fata ...cu sau fara child seat...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Locul din dreapta era ocupat :blink: vad ca am uitat sa raspund la intrebarea asta.

 

Inca am probleme cu asigurarea, de la ASIROM. Nu sunt ei foarte lamuriti de gropi si "airbage", asa ca intai vorbesc cu cei de la Bavaria, daca este posibil, si daca aia spun ca nu este posibil am cam puso, am munca de lamurire in program, dar intai sa aflu raspunsul. Oricum deja m-au degustat destul de mult. Nici nu-mi mai vine sa vorbesc cu ei, imi vine sa o repar singur. nesimtiti.

Link to comment
Share on other sites

si pe langa asta ma fac sa ma simt si nesimtit ca vin la ei sa-i mint, ceva de genul am venit sa-mi repar defectele la masina pe carca lor, ca si cum eu am umflat airbagurile voluntar :blink: . Oricum, mai astept pana Joi sa vad ce au de gand, joi ma duc acolo, si las politetea deoparte. Ca m-am saturat de jeguri, asteptari si alte alea.
Link to comment
Share on other sites

si daca ai un copil de 8 ani 50 de kile ?:blink:)) ... cum detecteaza el ca e adult/copil.... dupa greutate ??/

72466[/snapback]

 

 

Nu numai dupa greutate.Senzorul identifica si zonele unde greutatea este mai mare,astfel diferentiaza intre un copil si un adult.

 

Nu cred ca genul asta de senzor este instalat in masinile pentru Europa.

Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la ASIROM, si ce credeti? Patania mea a fost defectiune de masina. Expertul a constatat ca daca am luat groapa cu cauciucul din stanga nu avea cum sa sara airbagul din dreapta, desi logic mie asa mi se pare corect, deoarece masina tinde sa se rastoarne pe dreapta, nu? oricum, azi am contactat un Expert auto din pagini aurii. Am fost si la Bavaria si nu le venea sa creada ce aude de la mine, apoi a zis ca ASIROM e de 2 bani (vechi :blink: ). Sa vad acum ce zice noul Expert, ca cel vechi sigur a fost mituit, altfel nu vad logica. Or fi zis ca sunt pustan prost, dar.... vedem luni continuarea.

 

wish me luck!!!!

Link to comment
Share on other sites

La bavaria au spus ca este normal,

73196[/snapback]

 

 

Roaga-i sa sune la firma de asigurari,sa le explice fenomenul.

Poate te ajuta ei cumva.Scoate raportul de diagnoza,este posibil sa existe o eroare ,gen:"crash detection".Astfel poti demonstra ca airbagul a sarit in urma unui soc.

Nu are foarte mare importanta ca ai lovit masina pe partea stanga ,si airbagul lateral a sarit pe dreapta.Nu a fost o lovitura laterala,a fost sub masina.Pentru ca un airbag sa se declanseze trebuie ca cel putin doi senzori sa "fie de acord",in acelasi timp.Senzorii laterali nu proceseaza nici o informatie,doar trimit un semnal computerului de airbag.Acesta din urma proceseaza informatia.Din motive de securitate orice modul de airbag contine un senzor mecanic (safing sensor).Numai daca aceste senzor este activ in timpul unui accident ,impreuna cu un alt senzor,airbagul se va declansa.

 

Probabil socul primit in roata din stanga a provocat o vibratie puternica in partea dreapta a masinii,astfel senzorul lateral( din dreapta )a trimis o informatie corespunzatoare detectiei accidentului.

Computerul de airbag este mai sensibil la un accident lateral ,decat la unul frontal.Este si firesc.

Datorita acestui lucru ,uneori ,computerul de airbag reactioneaza foarte repede la semnalele primite de la senzorii laterali.

Sunt convins ca testele au inclus si drumuri proaste(din cauza asta am zis ca nu este normal sa sara nici un airbag),probabil nu au incercat sa "cada" cu masina intr-o groapa. :)

 

Asigurarile trebuie sa plateasca dauna.Ai asigurat masina in Romania :blink:

 

ps

Dupa ce termini balciul si schimbi tot ce este de schimbat,sa ii rogi pe cei de la service sa iti recodifice computerul de airbag(asta daca nu il schimbi) :)

Link to comment
Share on other sites

of Bavaria si tocmai credeam ca esti impotriva mea. huh. Cu aceste informatii ma ajuti foarte foarte mult. Mersi mult.

 

Azi am fost la un prieten si i-am aratat "Expertiza" de la ASIROM. A ras de mine juma de ora, si dupa ce mi-a explicat ce este aia o expertiza, mi-a spus ca expertul nu are cum sa faca o expertiza fara prezenta mea, fara prezenta masinii mele, si fara a cunoaste exact locul faptei (ASIROM inca nu stie locul faptei exact, si nici politia, nu a fost nimeni cu mine pana acolo). Asa ca m-a sfatuit sa ma duc luni la ASIROM, si sa-i rog frumos sa-mi repare masina, iar daca nu vor sa o repare cu prima vorba frumoasa ii pot da in judecata pt diverse treburi, in afara de faptul ca nu-mi repara masina, expertiza lor era un act de intimidare, probabil fals, etc. NISTE PORCI. si cand te gandesti ca scrie ASIROM Bucuresti pe hartia aia.... sfatul meu evitati asiromul... Si eu credeam ca sunt buni, si le mai faceam si reclama...

Link to comment
Share on other sites

Asirom sant cei mai naspa. Cred ca au indicatii clare sa acorde despagubiri minime chiar si cu nerespectarea legii. Sant singurii de la care am auzit recomandari, ba chiar impuneri uneori, sa se foloseasca la reparatii piese second-hand, desi acest lucru este clar si explicit interzis de legea privind asigurarile auto.

Si eu am avut cu ei niste pebleme - ma lovise unul care avea RCA-ul la ei - si pana nu le-am pus in vedere sa respecte intocmai legea sau ii dau in judecata, nu am avut succes.

Tot incercau sa ma convinga ba sa pun bara second-hand, ba sa repar masina la nu stiu ce mizerie de service de unde le pica si lor ceva probabil.

In final am reparat masina la reprezentanta si cu piese originale si nu au comentat. S-au "razbunat" platindu-mi in ultima zi posibila, adica dupa 30 de zile. Merg la intimidare si se bazeaza pe necunoasterea legii de catre asigurati.

Si vad ca peste tot fac la fel, ma gandesc ca asa le cere conducerea....

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

foarte urat cum isi bat joc de oameni.fratele meu avea o dacie acu vreo 2 ani si a lovit-o un idiot

s-a dus la *** de la asirom si i-au spus ca e paguba totala dandu-i un (cenzurat) de 2 feluri pe ea :blink: isi bat joc de oameni cu zambetul pe buze, cand pleci de la ei parca ii auzi "mai poftiti pe la noi cand mai vreti sa fiti prostiti"dai in judecata pe ***

 

ai grija la limbaj te rog

Edited by Dan98
Link to comment
Share on other sites

Oricum luni plec sa le spun ca-i dau in judecata, si vreau si un set de pneuri pt. incercarea de a ma induce in eroare, daca nu fals, uz de fals, trafic de influenta, si refuzul de a-mi repara masina. e buna? oricum nu cred ca aflu raspunsul de la voi decat dupa ce actionez. ai naibi nemernici, se pun cu dracu, or fi zis ca sunt vre-un pustan prost care pleaca cu coada intre picioare.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu lucrezi la tiriac... :blink:. Acolo ma gandesc si eu sa ajung.

 

Am fost azi la ASIROM, am vorbit cu directorul lor, oameni sunt de neinduplecat. Le-am zis ca ii dau in judecata, si nimic, o tin pe a lor. Maine ma duc la tribunal, cred, acolo se da lumea in judecata, nu?

 

Mi-a placut de directorul lor care spunea ca este imposibil, apoi spunea ca el nu se pricepe ca el este pe economie, apoi nu, ca el se si pricepe, dar e pe economie, si.... SI DE CE ATI SEMNAT? daca nu va pricepeti?, "pai sunt economist" si tot asa, a incercat sa scape de mine in toate felurile

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze dar am citit topicu asa din 3-in-3 posturi asa ca poate gresesc.

 

Am inteles ca si cauciucul este stricat/lovit/sau cum e..., asta este e exceptie (cel putin asa a zis cel de la Asiban unde am facut eu casco ( * chiar azi ca la tiriac mi-a puscat o suma fabuloasa de 1,100E/an) - Inainte ai da in judecata citeste cap-coada contractu sa nu ai probleme sau cel putin pune un jurist sa se uite peste el si sa iti zica daca ai sanse de castig.

 

 

Anyway cei de la Asiban au zis ca la cauciuri doar atunci le schimba doar daca e fisurata janta.

 

I-am povesti faza asta mai pe detaliu ,si a zis ca si cu airbagurile el trebe sa faca legatura intre ce ti-a facut tie paguba si masina , asa ca nush daca o sa rezolvi prea multe...nu vreau sa te speri , dar asa mi-au spus cei de acolo , ca i-am intrebat daca as pati eu ce s-ar intampla , i cunosc f bine deci nu is "o persoana necunoscuta" cu ei si mi-au zis pe direct.

 

Anyway good luck.

 

p.s: am recomandat Allianz Tiriac ca stiu ca platesc fara sa se tot invarta :blink: si cu Asirom mai stiu pe cineva care a avut paguba de 8000 RON si nici acum nu a rezovat cu judecata.

Edited by Beldi
Link to comment
Share on other sites

pai daca schimba cauciucul doar daca este fisurata janta, atunci o sa o fisurez in capul lor, si o sa dau si cu cuciucul tot in ei :blink:.

 

nu ma supar pe nimeni, eu doar mutumesc pentru sfaturi.

 

@dan98 cu directorul este poveste lunga, trebuia sa inregistrez si sa pun inregistrarea, ca se dadea cand economist si nu se pricepea la partea mecanica, cand spunea ca el se pricepe la partea mecanica. Si l-am facut sa i se plimbe limba in gura, nu stia ce sa mai zica, dar de reparat tot nu vroia sa repare. Asta este, m-am convins acum ca traiesc in romania. Sper sa nu-mi incurce vreodata procesele care vor urma anumite programe, adica sa cada exact la licenta, sau mai stiu eu ce alt ghinion, ca sunt satul de ghinioane.

Link to comment
Share on other sites

sa ne scuze dan98...... dar asirom sunt de tot *#@$*@& si #@$*@#$ si cei mai jegosi si ordinari asiguratori din tara.... am un prieten care a avut un bmw e36.... masina impecabila.... l'a lovit unu cu dacia in spate pe polei de l'a bagat in pom...... pe 31 dec.... si dupa vreo juma de an de negocieri ..... l'au facut pe ala sa declare la asigurari ca de fapt el s'a rasucit pe sosea si i'a taiat calea samd samd... si ca daa nu vrea sa fie acuzat de una si alta sa renunte... avea dauna de 8000E .....

 

deci ASIROM sunt niste jeguri ordinare si sustin asta pana la final ..... eu de atunci nici nu vreau sa aud de asirom....

 

aveam asigurare pe casa la asirom...ne'au inundat unii.... noroc ca aveam covor foarte foarte gros.... a absorbit enorm de multa apa.... oricum a stricat parchetul ala laminat.... mobila.... si un calculator desktop care era pus pe jos langa birou.... ne'au dat fix promisiuni.... nici un leu.... le'am dus facturi pc/facturi parchet..... si altele.... plus mobila de bucatarie s'a umflat.... o gramada.... am si filmat.... nimic.... nici nu am stat sa'i judecam ca stateam o gramada de vreme...

Link to comment
Share on other sites

In contractele de asigurare e o clauza care spune ceva de genul ca nu se despagubeste cauza care a produs dauna, ci doar efectul. Adica daca fac explozie la roata si intru in ceva si stric bara voi fi despagubit doar pentru bara, nu si pentru cauciucul care a dus la accident. Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

In contractele de asigurare e o clauza care spune ceva de genul ca nu se despagubeste cauza care a produs dauna ci doar efectul. Adica daca fac explozie la roata si intru in ceva si stric bara voi fi despagubit doar pentru bara, nu si pentru cauciucul care a dus la accident.

73765[/snapback]

 

Asta nu-i relativ? Daca dau in groapa si explodeaza cauciucul fara sa intru in pom, nu sunt despagubit pt cauciuc?

Link to comment
Share on other sites

dar el a dat in groapa !!! deci a lovit cu roata de groapa.... si avariile sunt cele enumerate..... deci daca te iau asa nu o sa obtii nimic de la asirom

 

 

iti spun sincer angajeaza'ti un avocat..... or sa te duca cu zaharelu si creaza ei scenarii pt accidentul tau... cum ca nu erai atent..... ca una alta.... si fa'le felul cat mai repede ..... cheltuielile cu avocatul.... daca castigi .... ti le "deconteaza" asiromu...

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Asta nu-i relativ? Daca dau in groapa si explodeaza cauciucul fara sa intru in pom, nu sunt despagubit pt cauciuc?

73766[/snapback]

 

Ba da, vei fi despagubit. Dar in acest caz nu cauciucul a fost cauza accidentului. Ci o cauza externa - groapa !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.