Jump to content

Probleme cod vopsea


Allex

Recommended Posts

poate te ajuta lista cu codurile de culoare.

....

pe al meu scrie orientblaumetalic si e aproape negru.

are reflexii albastru-negru in functie de luminozitatea de afara.

Am Âşi eu lista cu codurile de culoare. Nu-mi dau seama de acolo.

Daca vrei dĂŁ-mi o poza cu maÂşina ta ca sĂŁ-mi dau seama.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

vezi ca in cea de-a 2a poza e sigla BMW, apoi scrie

Made in Germany

730 dA -> modelul masinii

30 6 D1 -> codul motorului

317/5 apoi 2.0 intr-un patrat

semnul de la far si 1.0

Orientblau Metallic -> culoarea

... pe randul din mijloc unde crie 317/5 este codul culorii...

 

PS: la mine culoarea e Cosmoschwrtz Metallic, iar codul culorii e 303/9

@ unvicont de unde ai luat fisierul ala cu codurile pt culori... te rog posteaza aici sau lasa-mi si mie PM daca ai codurile pentru toate nuantele de negru...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

vezi ca in cea de-a 2a poza e sigla BMW, apoi scrie

Made in Germany

730 dA -> modelul masinii

30 6 D1 -> codul motorului

317/5 apoi 2.0 intr-un patrat

semnul de la far si 1.0

Orientblau Metallic -> culoarea

... pe randul din mijloc unde crie 317/5 este codul culorii...

 

PS: la mine culoarea e Cosmoschwrtz Metallic, iar codul culorii e 303/9

@ unvicont de unde ai luat fisierul ala cu codurile pt culori... te rog posteaza aici sau lasa-mi si mie PM daca ai codurile pentru toate nuantele de negru...

 

nu stiu unde este pozitionat abtibildul

 

le: codurile de culoare erau postate undeva ... poate ne ajuta cineva cu un link ca vreu si eu la alb.

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

pei stickerele sunt lipite pe oalele de la telescoape... la mine in partea stanga am un abtibild precum cel din poza de mai sus care contine seria sasiului, modelul masinii, codul motorului, codul de culoare, iar in partea dreapta e un abtibild cu numele culorii, codul culorii si part number

am gasit eu un tabel cu codurile culorilor pe linkul acesta

http://www.uniquecarsandparts.com.au/colour_codes_bmw.htm dar o sa atasez si un tabel cu toate codurile...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

mai jos e tabelul cu codurile culorilor folosite de BMW...

am muncit ceva la el ca sa le aranjez frumos <_< sper sa fie de folos!!!

 

in legatura cu, culoarea colegului Orientblau in tabel am gasit asa:

- culoarea ORIENTBLAU cod 9426 pusa pe masini intre 1993 - 2002 tipul vopselei METALLIC

si

- culoarea ORIENT BLUE PEARL cod 317 pusa pe masini intre 1994 - 1998 tipul vopselei METALLIC

 

...masina e E46 si presupun ca s-a folosit prima varianta de culoare cu codul 9426... totusi de ce pe sticker scrie codul 317?... hmmm ciudat

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

unde anume este scris pe masina codul de culoare ? ca din poza de mai sus nu-mi dau seama .

merci

 

eticheta(la mine e tablita metalica) cu codul culorii si seria sasiului e pozitionat pe aripa interioara dreapta,

aproape de chederul care face contact cu capota.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ăn concluzie, eu nu Âştiu sigur care este Orientblau Metalic, culoarea care a avut-o maÂşina mea ĂŽnainte de a o revopsi, sau cea de dupĂŁ revopsire.

Poate mã lãmureºte ºi pe mine cineva cu niºte poze, cã am cãutat pânã acum de am Înebunit. Pe net, ba gãsesc albastru deschis ºi scrie Orientblau metalic ba gãsesc albastru Închis ºi scrie tot la fel <_<

 

eu pe masina mea e46 am scris f clar, orientblau metallic si am codul 317. culoarea este cea din a 2a poza , cea originala pe care o avusesei tu.

cel mai probabil cei de acuma ti-au "gresit" culoarea...

in mod normal nu ar trebui sa fie diferente de culoare, daca se foloseste strict codul avut inainte... am luat legatura cu vopsitor profesionist si mi-a confirmat ca la bmw daca se foloseste codul original, nu are cum sa fie discrepante de culori, spre deosebire de alte marci de masini, unde s-ar putea vedea diferente...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mersi!

Ăntre timp am aÂşezat maÂşina lângĂŁ alt E46, tot acelaÂşi cod de vopsea cu cel scris pe a mea. Se observĂŁ o diferenÞã, dar nu foarte mare :lol:

Oricum maÂşina o sĂŁ o vopsesc din nou pentru cĂŁ mi-a mai prins-o Âşi grindina :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.