Jump to content

diferential 318is


Ginu

Recommended Posts

salut! am un 318is m42 din 7/93.

m`am uitat la diferential si pe el scrie raport 3.45!

dak dau burn cu ea..trag amandoua rotile deodata..! dak e umed pe jos se invarte..pot sa fac cerculete...etc

dar dak e uscat nu merge deloc..

trag amandoua rotile apoi cand iau de volan stanga sau dreapta...trage doar o roata..nu mai trag amandoua..asta pe uscat!

pe ud se invarte dar in viteza a 2`a.in 1 mai greu..

3.45 este autoblocant(LSD) sau nu???

dak am distantieri pe spate, jante pe 17 si cauciuri mai late pe 235/40 au vreo treaba astea cu invartitu?? <_<

Edited by Ginu
Link to comment
Share on other sites

@roco123 Roti mari si late merita daca tii la aspect mai mult decat la performante.

 

@Ginu Nu faci nimic. Ala e si mai lenes decat al tau. Daca vrei rapoarte scurte iti trebuie un diferential de 4,10 sau 4,25. Cu asa ceva ai rezultate. Reprize scurte si tari, in schimb vei avea viteza maxima mai mica decat o ai acum.

Link to comment
Share on other sites

4.10 sau 4:25?? sau te referi la 3:10 sau 3:25??

eu am intrebat de 3:15 fiindk shtiam k a fost pus pe m3 e36! si ma gandeam k asta ar fi cel mai bun!!

deci sa inteleg k dak il schimb sa inteleg k o sa mearga sa o invart pe uscat, o sa am demaraj putin mai bun dar viteza maxima mai mica decat este acum!!dar mai mica cu cat??aproximativ

am un prieten cu un urs de 1.8is si o invarte de o rupe si pe uscat si oriunde...

Link to comment
Share on other sites

Omule.

la e36 NU exista Diferential peste 3.45

raport scurt= 4.10 de exemplu

raport lung= 2.56...

 

316i are 3.45

318is are 3.45

320i are 3.45

325i are 3.15

328i are 2.96

m3 are 3.15

 

Astea sunt rapoartele de fabrica.

Eu am cautat raport mai scurt, cum au ursii de ex4.10....

nu exista asa ceva la pisica

 

Cu grupul de 3.15 mult mai greu va fi sa invarti masina decat acum....

Eu am pe 320i 3.15 autoblocant, cu roti de 205 pot face donuts lejer....

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

eu am intrebat de 3:15 fiindk shtiam k a fost pus pe m3 e36! si ma gandeam k asta ar fi cel mai bun!!

 

m3-ul are si ceva mai multa putere.. <_<

si alta cutie care sa se pupe cu diferentialul ala..

 

tu ai cel mai scurt diferential pus pe e36, daca nici cu asta nu merge incearca sa pui niste roti mai mici.

Link to comment
Share on other sites

Bun forumul asta.m`am mai lamurit cu niste chestii <_<

am sa incerc cu niste roti mai mici sa vad dak se invarte atunci....si sa`i scot distantierele de pe spate!

ah..si ink o intrebare: in spate la diferential am vazut k este o mufa?de la ce este mufa aia si kre este rolul ei acolo?ce se intampla dak o scot??

Edited by Ginu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.