Jump to content

transplant motor


trink

Recommended Posts

sal all. am si eu cateva intrebari.am un e36 din 95 316i sedan si as vrea sa-i schimb motorul multi ar spune de ce nu iti iei alta masina e mai ieftin bla bla.nu imi iau alta masina pt ca asta e foarte buna o cunosc fb i-am adus si cateva inbunatatiri de masina ramane motorul pleaca... acum sa gasim si motorul potrivit cu tot ce ii trebuie .aici am nevoie si de pearerile si sfaturile voastre eu as opta pt un 323i sau un 320i as prefera unu cu un consum mai redus dar nici asa incat sa scada si performanta totusi nu f mare .in materie de motoare si fiabilitate nu prea ma pricep care ar fi potrivit.as fi vrut unu in 6 desi am auzit f multe si despre 318is multe lucruri frumoase.as vrea un motor fiabil care sa duca si eventual pe viitor un turbo .e36 ramane pt mine printre cele mai frumoase masini facute vreodata. la motoarele astea ar trebui schimbate grupul cardanul si puntea din minimul meu de cunostinte mecanice.acum ramane sa va dati si voi cu parerea iar cei care ati facut ceva de genu si niste costuri sunt constient ca sunt destul de mari si nejustificate dar pasiunea si dragostea pt masina ta sunt nepretuite spuneti-mi nebun dar alb si albatru curge prin vene .
Link to comment
Share on other sites

Sunt cam rare motoarele de 318is, insa poti gasi.

Mai sunt topicuri pe tema asta,depinde ce vrei tu de la masina.

Cam trebuie sa schimbi tot.

daca pui de 320i, diferentialul ramane la fel, fiindca e tot 3.45 raportul.

323 nu se merita, deoarece e motor de 325, mai bine 325 in cazul asta...

Parerea mea e ca 6 cilindrii sunt 6 cilindrii, de aici incepe bmw la e36.

Trebuie motorul cu tot cu instalatie ECU, cutie, cardan, evacuarea completa.

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand 6 cilindri, chiar 323i. Cine iti spune ca merita mai tare 325i ar trebui sa cunoasca mai bine comportamentul celor doua motoare. Toate motoarele de E36 iti vor livra puterea la 6000rpm, pe cand 323 livreaza la 5500rpm. E un motor foarte elastic si cu un cuplu foarte bun la ture joase. E ceva deosebit.

 

Totul depinde de stilul tau de condus si de ce iti doresti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.