Jump to content

BMW E46 Compact M-pack


Nony

Recommended Posts

Salut! Dupa aproape 2 ani de BMW Club m-am hotarat sa-mi fac prezentarea compactului meu, model placut de putini si comentat de prea multi... <_<

 

Masina am cumparat-o in 2006 de la o vecina din Ploiesti, statea in parc la Auto Jile de peste 1 an, femeia isi cumparase un Infiniti Fx si o lasase acolo la vanzare cu un pret astronomic. Masina este un 320 td in 5 trepte din 2002, cand am cumparat-o avea 52000km, carte de service la AB si m-a costat 13800E. Mult, putin, sincer n-a mai contat, a fost dragoste la prima vedere cu atat mai mult cu cat este primul meu BMW si prima masina cu numele meu in acte. :)

 

Numarul mare de optionale m-a incantat de la bun inceput si sincer pana in ziua de azi n-am simtit lipse altor gadgeturi:

Exterior-faruri Xenon cu spalator, proiectoare, senzori parcare, oglinzi electrice incalzite si pliabile electric, eleron portbagaj, lucasuri albe, titan line( bandourile gri, ornamentul dintre proiectoare gri, interiorul semnalizatoarelor si stopurilor gri), manerele portierelor in culoarea caroseriei, trapa sticla, celebra "codita de rechin".

Interior-scaune sport, electrice si incalzite, tapiterie piele+textil, cotiera, volan sport imbracat in piele cu comenzi, schimbatorul si frana de mana in piele, senzori lumina si ploaie, oglinda electrocromatica, 6 airbaguri, climatronic, Minidisc+ magazie 6 CDuri, sistem audio cu 10 difuzoare, cruise control, computer bord , trimuri aluminiu polishat, pregatire telefon, pachet lumini interioare, DSC.

 

Modificarile facute de mine: schimbat numar( era un must :bashwall: ), pachet M exterior, grile si plastice vopsite gri sa se asorteze cu bandourile ramase pe usi, jante 17 pachet M noncompact( pt compact sunt cele pe care le are Alexxx dar n-am gasit) cu anvelope 225/45 fata si 245/40 spate, ornament toba schimbat cu ceva de la Pilot mai consistent, inele cromate pt ceasurile de bord si cam atat...intentionez sa mai pun unele elemente de pachet M: volan, maciulie schimbator, footrest, pedale, ornemant prag dar nu m-am prea ocupat de asta.

In schimb am schimbat toate elementele suspensiei fata, filtru epurator cu un kit care doar se curata, timonerie( fosta proprietara mestecase-n cutie ca-n mamaliga), amortizoare fata/spate, flansa cardan, kit ambreiaj si turbina!

 

Spre rusinea mea nici acum n-am depasit bariera celor 100000km, iarna nu prea merg cu masina asta, spre exemplu acum am scos-o din garaj dupa 4 luni de pauza, in strainatate nu merg cu ea pt ca sunt comod iar in afara de Ploiesti-Bucuresti si cateva drumuri pana la mare n-a prea apucat.

Am avut parte in Bucuresti de toate evenimentele neplacute care ti se pot intampla cu exceptia furtului total sau doar cu geam spart, mi-au furat sticlele oglinzilor in prima saptamana de Capitala, mi-au zgariat-o de 2 ori cap-coada in zone diferite din oras, cauciuc taiat aiurea, fara sa fiu parcat abuziv, de fiecare data am suferit enorm pt ca am investit mult mai mult pe planul emotional decat pe planul financiar. Daca era 325ti n-o mai schimbam niciodata dar imi doresc foarte mult un benzinar cu 6 cilindrii! Aceasta dimensiune de masina este ideala pt mine si pentru nevoile mele cotidiene, nu sunt ipocrit sa spun ca nu-mi doresc un E92 sau macar un E46 coupe dar compactul asta o sa-mi ramana mereu in amintire din foarte multe motive!

Si nu uitati, COMPACT RULES! Cel putin pt mine.... :unsure:

 

Rezultatul finit...

post-4928-1234614202_thumb.jpg

post-4928-1234614215_thumb.jpg

post-4928-1234614232_thumb.jpg

post-4928-1234614446_thumb.jpg

post-4928-1234614648_thumb.jpg

post-4928-1234614687_thumb.jpg

post-4928-1234614709_thumb.jpg

Edited by Nony
Link to comment
Share on other sites

De obicei nu-mi prea place compactul, insa asta mi-a atras atentia de la prima vedere <_< sa ai parte de ea in continuare fara incidente neplacute.

 

Sper sa reusesti sa-ti iei benzinara visata. Probabil daca tot faci saltul, se va merita un E90/E92 sau un E46 coupe foarte bine dotat si intretinut. Din experienta iti spun ca 325i-ul E46 nu te da pe spate, deci poate ar fi o optiune sa mergi spre 330i sau chiar M3 :) oricum faci km putini, n-o sa bagi enorm in benzina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.