Jump to content

jante 18"


E.O

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tot ce stiu este ce s-a intamplat la mine.

Am avut pe e46 318i, cel cu 143 de cai, jante pe 18, 225 fata si 235 spate.

Erau de vara, am schimbat cu jante de 16 205.... si masina....parca e alta,trage mult mai bine, ajung mai repede la 140-160, in depasiri se simte.

Acum, la tine poate e alta, ai motor mai puternic, nu ar trebui sa se simta asa, dar in general se simte, si se simte bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de puterea maÂşinii Âşi de uzura motorului.

Te inteleg, masina in cauza are 100k km reali, motorul trage foarte bine pentru 143 de cai,ce sa zic, pur si simplu imi place cum merge cu jante de 16 fata de jante de 18.

Acum daca ai un 3000 benzina sau 3500 v8, nu simti jantele pe 18....

E normal.

Link to comment
Share on other sites

Va sta mult mai bine pe viraje si vei avea aderenta mai buna, implicit franare mai buna, tractiune mai buna la iesirea din viraje, etc. Din pacate vei pierde putin din dinamica accelerarii. Si asta se simte si la un motor de 3 litrii, daca te gandesti putin e si normal. Alte mase, alta suprafata de rulare, alt diametru al rotilor. Ca sa nu mai spunem ca si consumul va spori putin, in functie de motorizare. Eu am pe 18" si iti spun din proprie experienta ca asa e. Eu am 2-3l in plus la 100km fata de consumul pe care l-as avea cu jantele ei originale pe 16", deci cu un motor de 2 litrii consum cat unul cu motor de 2.5 litrii <_< doar pentru moftul jantelor :) ...insa intr-adevar, arata mult mai bine masina cu ele, iar abordarea virajelor e o placere :bashwall:...si ar mai fii 2 griji...una ar fii hotii, baietii de prin cartier de la mine au incercat zilele trecute sa mi le dea jos de pe masina intr-o noapte.....si a doua e cea legata de intretinerea lor, te doare inima cand iei o groapa sau zgarii cu janta direct bordura la parcarile laterale.

 

.....de scartait in treapta 2....va scartai in continuare, normal, dar dinamica nu va mai fii acceasi....

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Faza cu consumul este cat se poate de reala, mie mi-a scazut pe obc de la 12.7 la 10.9 de cand cu jantele de 16.

Si eu fluier rotile si de 16 si de 18 de le omor, dar masina le simte, cu cat e suprafata de contact a anvelopei mai mare cu soseaua, cu atat rezistenta la inaintare/consumul e mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Ai ramane uimit ce standarde au, si nu vorbesc numai de jante replica ci si de jante aftermarket destul de renumite, te trezesti cu ele facute praf.

 

Okay. Eu m-am lamurit. NO FAKE !!!! Cred ca a fi o cloncluzie sanatoasa. Sunteti totusi putin agresivi cu raspunsurile pe care le dati. Dar asa sunt cunoscatorii...nu tolereaza ignoranta asa ca hai sa nu mai intrebam nimic ca ii suparam pe profesori.

 

RESPECT !

Link to comment
Share on other sites

Eu personal NU cred ca niste replica de calitate sunt mai prejos decat niste jante originale.

Stiu jante replica ce au luat gropi la greu si nu s-au crapat sau mai stiu eu ce.

Sunt si replici oribile, depinde unde sunt facute etc.

Si nu trebuie sa fii plin de sarcasm, pur si simplu s-au pus 2 intrebari la FEL in interval de 20 de minute. S-a si raspuns la ele, apoi a venit altcineva si a intrebat acelasi lucru....

Nimeni nu este robot aici sa raspunda la aceiasi intrebare de 10 ori...

Link to comment
Share on other sites

Eu personal NU cred ca niste replica de calitate sunt mai prejos decat niste jante originale.

Stiu jante replica ce au luat gropi la greu si nu s-au crapat sau mai stiu eu ce.

Sunt si replici oribile, depinde unde sunt facute etc.

Si nu trebuie sa fii plin de sarcasm, pur si simplu s-au pus 2 intrebari la FEL in interval de 20 de minute. S-a si raspuns la ele, apoi a venit altcineva si a intrebat acelasi lucru....

Nimeni nu este robot aici sa raspunda la aceiasi intrebare de 10 ori...

 

Ai dreptate, merci de raspuns ! <_<

 

Am uitat sa va zic..eu am avut aproape 3 ani jante originale bmw cu care al luat masina si au fost impecabilee !!!! Cred ca de maxim 2 ori in toata perioada asta m-a atentionat Run Flat ul ca e nevoie de interventie si atunci a fost un cui si nu mai stiu ce>....asa ca nu vreau sa trec de la asta la niste jante cu care sa am probleme cu atat mai mult cu cat nici nu exista loc in portbagaj de rezerva !!!

 

Asa ca eu concluzionez ca trebuie alese jante originale !!

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vorbiti despre jante si anvelope,am si eu o intrebare.

Eu am un 318i din `93,am primit cand am luat masina 4 jante cu anvelope de vara.Initial nu m-am uitat la marimea lor,dar acum ca iarna aproape trece,am zis sa le verific si am observat ca sunt mari de tot 225/60 r15 si jantele 7jx15(astea sunt jante de 17'?)

Intrebarea e am cum sa le pun astea pe masina sa nu fie nici o problema? Ca mie mi se par prea mari si imposibil de pus.

post-22657-1234768686_thumb.jpg

post-22657-1234768693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am replica, probleme nu am avut deloc cu ele de 2 ani aproape de cand le-am pus pe masina, si am luat destule gropi urate cu ele, le-am zgariat de borduri.....dar se cere o echilibrare acum, cam tremura volanul la anumite viteze.......recomand originale....desi sunt dublu...poate chiar triplu la pret fata de astea....cred ca o sa fac si eu cat de curand miscarea cu unele originale....desi problema e ca eu am vrut jantele de m5 pe ea, imi place foarte mult modelul asta.....iar cele originale nu se potrivesc din cauza de offset si celelalte...de aia am si ajuns sa iau facaturile astea replica de m5 care sa se potriveasca pe seria 3

 

Pt. aleex

225/60/17 cu 7j nu e nimic, ale mele sunt 225/40 zr18 cu 9J, depinde de offset si altele.

post-16187-1234773036_thumb.jpg

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.