Jump to content

M6 vs CL


bknight73

Recommended Posts

Unii care vorbesc aici pe topic nu prea au nici o treaba cu fenomenul in sine.

 

Cum puteti spune ca un CL se compara cu E92 , seria 3 ? Voi nu sunteti normali......CL e facut pe platforma de la S......ce treaba are cu clasa compacta , ca seria 3 ?

 

Cum spune si un fan infocat al marci Mercedes de mai sus , Mercedes e cu 10 clase peste BMW si la sportivitate si la stabilitate si la siguranta si la putere si la confort.

 

Noi suntem niste dobitoci , el e cel mai destept <_<

 

P.S. Din ce stiu eu , e posibil sa ma insel , acel 6 care s-a rasturnat pe Maghera era un 630i cu aripi si evacuare after market de M6 , nicidecum un M6.

 

Esti tu sigur ca un Mercedes nu poti sa il rastorni ? Ai incercat vreodata sau doar vorbesti ca sa vorbesti ?

 

Daca tu cu gura ta spui ca masina ta , Mercedes nu te lasa sa te dai la el ...... ori e defecta ori la capitolul sportivitate este egala cu 0. Orice masina , indiferent ca e BMW , mercedes , audi sau orice altceva , daca ii decuplezi sistemele te dai cu ea peste cap , INDIFERENT DE MASINA/MARCA.

 

P.S. Mercedes vs BMW ...... 6.3l 525cp bi-turbo vs 5.0l 507cp aspirat......no comment :)

 

P.S.2 Nu mai vorbiti vorbe cu 63 AMG BlackSeries......are ceva de genu 630-650cp.....tot vax albin . Hai sa punem bi-turbo pe un M6 stock sa vedem daca acel blackseries mai vede macar numarul de inmatriculare de pe spate :bashwall:

Edited by Stefann
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...aborare-3944927

 

ne simplifica astia alegerea. <_< din punctul meu de vedere cl 63 amg (singurul care suporta comparatia cu m6) si m6 sunt cu totul si cu totul diferite. unul e spre lux, unul spre sport, fiecare are parti bune si parti rele.

mie imi place mai mult designul de la cl, e superb, la 6 e ok, dar nu ma atrage atat d mult.

Link to comment
Share on other sites

P.S.2 Nu mai vorbiti vorbe cu 63 AMG BlackSeries......are ceva de genu 630-650cp.....tot vax albin . Hai sa punem bi-turbo pe un M6 stock sa vedem daca acel blackseries mai vede macar numarul de inmatriculare de pe spate :)

Tu nu gandesti logic .. chiar crezi ca daca cei de la BMW scot 507 CP dintr-un motor mai mic .. cei de la Mercedes nu ar putea sa scoata tot atat dintr-un motor mai mare?

Eu zic ca se poate .. insa ei mai tin cont si de fiabillitatea masinii in timp ..

 

http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...aborare-3944927

 

ne simplifica astia alegerea. :bashwall: din punctul meu de vedere cl 63 amg (singurul care suporta comparatia cu m6) si m6 sunt cu totul si cu totul diferite. unul e spre lux, unul spre sport, fiecare are parti bune si parti rele.

mie imi place mai mult designul de la cl, e superb, la 6 e ok, dar nu ma atrage atat d mult.

Exact ce spuneam si eu...

 

P.S. Din ce stiu eu , e posibil sa ma insel , acel 6 care s-a rasturnat pe Maghera era un 630i cu aripi si evacuare after market de M6 , nicidecum un M6.

Era un M6.

 

ar fi misto sa scoata 1 singur model de masina....doar 1 care sa nu se mai schimbe niciodata...ceva gen CLS la mercedes unic :unsure: cool <_<

CLS-ul e .... e ceva .. nu zic asta pentru ca am eu .. dar e un model deosebit .. ca masina ...

 

Esti tu sigur ca un Mercedes nu poti sa il rastorni ? Ai incercat vreodata sau doar vorbesti ca sa vorbesti ?

NU! Un Mercedes (nu vorbesc de C classe - vorbesc de un Mercedes care are un pret comparativ cu M6-le) NU SE RASTOARNA IN 100 DE METRI!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca laudând alta marca aici e ca si cum ai injura in biserica...

Dar eu nu pot spune ca seria 6 de la bmw e o masina frumoasa.... ca NU e....

Si mai spun ca nu mi-au placut niciodata mercedesurile, tocmai din cauza ca erau emblema pentru unii oameni.

Dar CL 65 AMG e extrem de frumos....pret pe masura, dar nu de asta e vorba.

 

O masina ca asta din poza, pur si simplu nu ai cu ce sa o compari de la bmw, sa fim seriosi, toti de aici suntem pasionati si avem bmw-uri,dar trebuie sa recunoastem cand vedem un model al competitiei mai bun.

Sper sa intre si la bmw era turbo, in care sa se bage pe m-uri TURBO, lasand la o parte chestia asta cu asipratia....

Atunci la capitolul putere, se poate tine cu masini similare.

 

 

Toti spuneti ca mercedesul in cauza, e biturbo, motor mai mare....

Dar ce spuneti de audi r8 care da clasa la m3 e92, oricand, la orice ora, pe orice vreme.

Si au exact atatia cai amblele modele.... 420.

Aici cred ca avea dreptate Tien, parca awd-ul la r8 il impinge inainte mai bine ca rwd la m3...

post-13423-1235009797_thumb.jpg

post-13423-1235009809_thumb.jpg

post-13423-1235009820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu oameni buni .. dar eu cand ma urc in CLS .. mi se pare ca Audi (care are motor de 3 litri diesel modificat cip+turbina aftermarket) cu care fac un X6 3.5i fara drept de apel .... e o caruta.

 

LE: Exceptia de la regula se intampla iarna .. cand "ma dau" cu Audi ... ca e 4x4 ... <_< chiar daca e tractor!

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

Hmm, pai bine buey:

 

1. aia care tineti partea Merc-ului, ia faceti voi rost de un 63 AMG ca fac eu rost de un M6 <_< si hai sa ne dam!

ca pana atunci discutam numai teorii pe hartie!

 

2. Aia cu Audi sa se abtina totusi ( R8 are motorul longitudinal, masina mult mai usoara, mai aerodinamica si mai joasa decat ceea ce compari tu)

Link to comment
Share on other sites

bai time aut

1.BMW marca sportiva si o un picut de lux pe acolo

2.Mercedes marca luxoasa si un picut de sportivitate

3.Audi cate un pic din fiecare

4.Porsche marca sportiva.

Acum ca au mai scos unii sau altii cate o saracie din asta mai ciumeaga e alta problema.ideea care multi o stiu este:

vrei ceva sport+lux+prestanta-Mercedes

vrei ceva lux+sport+injuraturile oamenilor de pe strada-BMW

vrei cate un pic din fiecare si nu vrei sa te injure lumea de pe strada ,nu ai bani de Mercedes -Audi

-ai bani garla te doare in palarie iei Porsche sau o saracie japoneza da nu imi dau seama care Nissan cevax

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

eu am avut placerea sa conduc un CL, cel mai mic din clasa sa CL500 adica doar 388 CP si ce mi-a placut a fost comfortul extraordinar... insa masina aceea e departe de orice urma de sportivitate pentru ca pur si simplu nu simti nimic in ea... avea cutie automata si i-am dat talpa de cateva ori sa vad ce poate si nu pot spune ca m-a impresionat... totusi nu pot spune ca e lenta (datele tehnice sunt impresionante) insa nu ai sentimentul de sportivitate pe care il astepti de la un coupe sportiv... detaliile sunt aici http://www.mercedes-benz.ro/content/romani...nical_data.html

 

totusi, daca as avea 100 000 Euro mi-ar fi greu sa aleg intre seria 6 si CL... daca m-ar interesa luxul si mfortul cred ca ar fi CL si daca as vrea ceva sportiv ar fi un 6... totusi la sumele astea de bani deja intra in discutie si alte masini de la Porsche, Aston Martin, Jaguar... e clar ca diferenta intre aceste branduri este facuta doar de chestii subiective pentru ca ofera niste masini superbe toate...

 

PS- mi se pare totusi o usoara nebunie sa cauti performante super sportive la o astfel de masina care din start e facuta pentru comfort si imagine...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se poate .. insa ei mai tin cont si de fiabillitatea masinii in timp ..

 

 

Eu nu cred ca e atat de relevanta fiabilitatea. Si oricum nu cred ca bmw a dat un car de bani sa faca o masina care sa se strice repede, au totusi unii din cei mai buni ingineri din lume.

Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se poate .. insa ei mai tin cont si de fiabillitatea masinii in timp ..

 

 

Eu nu cred ca e atat de relevanta fiabilitatea. Si oricum nu cred ca bmw a dat un car de bani sa faca o masina care sa se strice repede, au totusi unii din cei mai buni ingineri din lume.

Oricum, mercedesul e mult mai fiabil.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se poate .. insa ei mai tin cont si de fiabillitatea masinii in timp ..

 

 

Eu nu cred ca e atat de relevanta fiabilitatea. Si oricum nu cred ca bmw a dat un car de bani sa faca o masina care sa se strice repede, au totusi unii din cei mai buni ingineri din lume.

Oricum, mercedesul e mult mai fiabil.

 

la ce te referi? la E Klasse care are mai multe probleme electrice decat orice alta masina sau stii tu ceva si nu ne spui? <_<

Link to comment
Share on other sites

eu am avut placerea sa conduc un CL, cel mai mic din clasa sa CL500 adica doar 388 CP si ce mi-a placut a fost comfortul extraordinar... insa masina aceea e departe de orice urma de sportivitate pentru ca pur si simplu nu simti nimic in ea...

Da, intr-un Mercedes CL nu simti viteza...

Insa nu poti spune de CLS dat pe SPORT acelasi lucru ... E atat de agresiva masina incat nu de putine ori am avut surpriza sa ajung in spatele unuia si acesta sa se uite speriat in oglinda si sa traga dreapta instinctiv ...

 

Bine, nu se compara din pct asta de vedere cu un M ..dar eu sunt extrem de multumit de ea ... imi ofera relaxare si sporttivitate

 

Eu zic ca se poate .. insa ei mai tin cont si de fiabillitatea masinii in timp ..

 

 

Eu nu cred ca e atat de relevanta fiabilitatea. Si oricum nu cred ca bmw a dat un car de bani sa faca o masina care sa se strice repede, au totusi unii din cei mai buni ingineri din lume.

Oricum, mercedesul e mult mai fiabil.

 

la ce te referi? la E Klasse care are mai multe probleme electrice decat orice alta masina sau stii tu ceva si nu ne spui? <_<

POFTIM? Am avut E Klasse... nu am avut nici cea mai mica problema cu ea ... :)

Poate astea noi ....

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

eu am avut placerea sa conduc un CL, cel mai mic din clasa sa CL500 adica doar 388 CP si ce mi-a placut a fost comfortul extraordinar... insa masina aceea e departe de orice urma de sportivitate pentru ca pur si simplu nu simti nimic in ea...

Da, intr-un Mercedes CL nu simti viteza...

Insa nu poti spune de CLS dat pe SPORT acelasi lucru ... E atat de agresiva masina incat nu de putine ori am avut surpriza sa ajung in spatele unuia si acesta sa se uite speriat in oglinda si sa traga dreapta instinctiv ...

 

 

sunt convins si nu neg asta... faptul ca inauntru nu simt nu insemna ca masina nu merge tare <_< am vazut ca are un 0-100 de 5 secunde si ceva maruntis (cea condusa de mine) deci e o mica racheta... de asta am spus si eu ca la nivelul respectivelor masini deja nu stiu daca as mai cauta sportivitatea in mod special pentru ca oricum sunt ale naibii de rapide ci mai degraba altii sunt factorii de decizie... chiar mi-ar fi greu sa decid intre Aston, BMW, Mercedes, Porsche, etc....

Link to comment
Share on other sites

la nivelul respectivelor masini deja nu stiu daca as mai cauta sportivitatea

 

exact....la acele masini nu ai nevoie sa intri in curbe cu drifting <_<...sau sa faci cerculete in parcare la carrefour...e penal....acea masina iti ofera o anumita prestanta nu te duci sa te intreci cu B XX BYE :) care scartaie mai tare din roti

Edited by sebie65
Link to comment
Share on other sites

eu am avut placerea sa conduc un CL, cel mai mic din clasa sa CL500 adica doar 388 CP si ce mi-a placut a fost comfortul extraordinar... insa masina aceea e departe de orice urma de sportivitate pentru ca pur si simplu nu simti nimic in ea...

Da, intr-un Mercedes CL nu simti viteza...

Insa nu poti spune de CLS dat pe SPORT acelasi lucru ... E atat de agresiva masina incat nu de putine ori am avut surpriza sa ajung in spatele unuia si acesta sa se uite speriat in oglinda si sa traga dreapta instinctiv ...

 

 

sunt convins si nu neg asta... faptul ca inauntru nu simt nu insemna ca masina nu merge tare <_< am vazut ca are un 0-100 de 5 secunde si ceva maruntis (cea condusa de mine) deci e o mica racheta... de asta am spus si eu ca la nivelul respectivelor masini deja nu stiu daca as mai cauta sportivitatea in mod special pentru ca oricum sunt ale naibii de rapide ci mai degraba altii sunt factorii de decizie... chiar mi-ar fi greu sa decid intre Aston, BMW, Mercedes, Porsche, etc....

Nu stiu .. dar eu unul am trecut de varsta la care sa imi placa o caruta care sa iti zdruncine creierii in cap ...

Vreau in primul rand sa conduc relaxat si sa nu imi pese daca mai fac greseli ...

Link to comment
Share on other sites

la nivelul respectivelor masini deja nu stiu daca as mai cauta sportivitatea

exact....la acele masini nu ai nevoie sa intri in curbe cu drifting <_<

 

 

exact asta doream sa spun... vreau sport imi iau un M3 coupe sau un Porsche sau un AMG C Klasse sau un RS4 dar cand ajung la acele super-coupeuri mi se pare aiurea sa ma mai gandesc ca o sa fac drifturi cu ea... doar cineva care nu s-a urcat in una poate sa se gandeasca la drifturi pentru ca efectiv luxul si senzatia de comfort sunt atat de intense ca oricum nu te mai gandesti in cat scoate 0-100 :)

Link to comment
Share on other sites

la nivelul respectivelor masini deja nu stiu daca as mai cauta sportivitatea

exact....la acele masini nu ai nevoie sa intri in curbe cu drifting <_<

 

 

exact asta doream sa spun... vreau sport imi iau un M3 coupe sau un Porsche sau un AMG C Klasse sau un RS4 dar cand ajung la acele super-coupeuri mi se pare aiurea sa ma mai gandesc ca o sa fac drifturi cu ea... doar cineva care nu s-a urcat in una poate sa se gandeasca la drifturi pentru ca efectiv luxul si senzatia de comfort sunt atat de intense ca oricum nu te mai gandesti in cat scoate 0-100 :)

Stai linistit .. ca merg si in drift .... daca trebuie .. sau daca ai chef .. :unsure:

Pe mine ma mai apuca ... cateodata .. cand e un pic ud pe afara .... cu CLS-ul .. dar prea mare lucru nu pot sa fac cu el ... ca nu ma lasa panarama ... :bashwall:

Edited by bknight73
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.