Jump to content

Probleme cu Politia?Trebuie omologare?


red&bluestar

Recommended Posts

Deci,daca nu am avut pe masina Xenon si Angel-eyes din fabrica si ulterior am pus stiti cumva daca se cere vreo omologare la RAR pt acestea? Mai precizez ca sunt ambele de 8000k si nu am lupe. <_<

 

 

Mai toti de aici aveau rar cand au montat angel ..si atat timp cat nu ai culori nebune gen rosu albastru nu te opreste nimeni in trafic ....Nici la xenon nu cred ca trebuie omologare Important e sa fie reglat corect farul ! 8000 K nu e cam albastru ? vezi ceva cu el ?

Link to comment
Share on other sites

Deci,daca nu am avut pe masina Xenon si Angel-eyes din fabrica si ulterior am pus stiti cumva daca se cere vreo omologare la RAR pt acestea? Mai precizez ca sunt ambele de 8000k si nu am lupe. <_<

 

Nu.

Trebuie doar sĂŁ fie reglate cum trebuie.

 

Xenoanele sunt cât se poate de legale.

Ilegale sunt luminile de alte culori ĂŽn afarĂŁ de alb Âşi galben.

Link to comment
Share on other sites

deci am si eu o intrebare.. Care ar fi ce-a mai optima si "aratoasa"solutie pt un E46 facelift cu faruri normale?

 

Ma gandesc sa pun Xenon, dar as vrea sa am si lupe ca sa se poata focaliza intr-un fel sau altul lumina aia de la xenon; pe langa asta as vrea sa am si angel eyes, si am observat ca daca, cumpar faruri cu lupa (aftermarket bineinteles) ele sunt dotate cu niste inele - nu stiu sigur daca sunt sau nu Angel eyes sau nu, DAR nu imi plac de nici o culoare si am vazut pe e46fanatics niste AE cu totl deosebite pe LED-uri mi se pare...

 

Deci ce ar trebui sa cumpar?

Exista cumva solutia asta all in one? adica sa cumpar de-a gata farurile cu AE (LED) montate si separat sa iau un kit Xenon? Asa mi se pare cel mai simplu..

 

PS: farurile din poza mi se par cam uratele... sau asa sunt toate?

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

E lege europeana cu autoleveling , spalator . Pe 99% din kiturile aftermarket fabricate in UE scrie " FOR OFFROAD USE ONLY !".

Nu se ia politia de tine dar nu ar trebui sa-ti dea revizia periodica.

Pana si Fiat Bravo din 97 cu xenon avea spalator de faruri. ( avea un coleg si m-am uitat cu atentie)

La culoare nu e restrictie (bine excluzand rosu, verde, si alte chestii) numai ca faza scurta trebuie sa bata nu stiu cati metri parca 50, si la ozn-urile albaste de 8000k, 10000k, 32000k, nu cred ca poti sa realizezi performanta asta. Cu cat creste lungimea de unda scade puterea . De aia si becurile OEM sunt pe la 4000-5000k - alb galbui.

 

http://www.szpinhao.com/eng/yeNewsInfo.asp?id=15

E de la chinezi articolul dar explica bine ( in engleza).

 

Din 2012 am inteles ca va fi obligatoriu pentru masinile noi sa aiba lumini de zi, gen angeleyes, instalatie pom de craciun ca la Audi cu leduletze, care sa stea in permanenta aprinse. S-au scos baietii din Vitan ,si nu mai radeti de Loganele cu tuning la faruri ca baietii aplica legea europeana mai repede decat e necesar.

Link to comment
Share on other sites

deci am si eu o intrebare.. Care ar fi ce-a mai optima si "aratoasa"solutie pt un E46 facelift cu faruri normale?

 

Ma gandesc sa pun Xenon, dar as vrea sa am si lupe ca sa se poata focaliza intr-un fel sau altul lumina aia de la xenon; pe langa asta as vrea sa am si angel eyes, si am observat ca daca, cumpar faruri cu lupa (aftermarket bineinteles) ele sunt dotate cu niste inele - nu stiu sigur daca sunt sau nu Angel eyes sau nu, DAR nu imi plac de nici o culoare si am vazut pe e46fanatics niste AE cu totl deosebite pe LED-uri mi se pare...

 

Deci ce ar trebui sa cumpar?

Exista cumva solutia asta all in one? adica sa cumpar de-a gata farurile cu AE (LED) montate si separat sa iau un kit Xenon? Asa mi se pare cel mai simplu..

 

PS: farurile din poza mi se par cam uratele... sau asa sunt toate?

 

Eu am asa

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

E lege europeana cu autoleveling , spalator .

 

dap, asa e...

 

vorbim de Directiva europeana ECE-R37, care reglementeaza conditiile de circulatie pe drumurile publice din cadrul EU, printre care si cele de iluminat auto...

 

se specifica destul de clar ca pentru sistemele de iluminat ce folosesc tehnologia High Intensity Discharge (HID), adica XENON, ar fi obligatorie echiparea din fabrica a masinii cu spalatoare faruri si convectoare de lumina (lupa)...

 

cum romanul intelege ce vrea din legi, se poate deduce ca aceasta directiva e obligatorie doar pentru fabricant?! <_>

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=430136

Link to comment
Share on other sites

deci am si eu o intrebare.. Care ar fi ce-a mai optima si "aratoasa"solutie pt un E46 facelift cu faruri normale?

 

Ma gandesc sa pun Xenon, dar as vrea sa am si lupe ca sa se poata focaliza intr-un fel sau altul lumina aia de la xenon; pe langa asta as vrea sa am si angel eyes, si am observat ca daca, cumpar faruri cu lupa (aftermarket bineinteles) ele sunt dotate cu niste inele - nu stiu sigur daca sunt sau nu Angel eyes sau nu, DAR nu imi plac de nici o culoare si am vazut pe e46fanatics niste AE cu totl deosebite pe LED-uri mi se pare...

 

Deci ce ar trebui sa cumpar?

Exista cumva solutia asta all in one? adica sa cumpar de-a gata farurile cu AE (LED) montate si separat sa iau un kit Xenon? Asa mi se pare cel mai simplu..

 

PS: farurile din poza mi se par cam uratele... sau asa sunt toate?

 

Eu am asa

 

 

Nu prea imi dau seama ce ai tu... in sensul daca ai doar http://www.bmw-shop.ro/produs-581-Faruri_n...2001_2005_.html sau aimai adaugat alte AE pe langa cele din faruri... Apropos, farurile sunt negre la tine?

DAu foarte frumos insa par cam galbioare inelele alea... sau poate e poza de vina <_<

Link to comment
Share on other sites

Da asa am, angelul este galben, eu l-am vrut galben.

 

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Inelele alea apartin farurilor sau le-ai cumparat tu pe post de ANGEL Eyes separat de cele din faruri?

 

Ca asta ar fi pb la mine, daca ar fi sa iau o pereche de faruri cu lupe, si sa nu imi placa inelele din ele, se pot oare inlocui cu alte inele??

 

Gen astea din poza....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.