Jump to content

Probleme cu Politia?Trebuie omologare?


red&bluestar

Recommended Posts

se vorbea totusi de UE... directiva aia ECE-R37 reglementeaza conditiile de circulatie pe drumurile publice din cadrul EU, si face referire inclusiv la iluminat...

 

repet, la o interpretare "rautacioasa" a legii, aparent, aceasta nu obliga decat pe fabricanti sa monteze spalator de faruri si convector (lupa).

 

probabil ca la acea vreme, nu se astepta nimeni sa se gaseasca XENON after-market... sa si-l poata monta fiecare dupa cum doreste...

 

am circulat mult cu xenon after-market in EU si nu am avut nicio problema... conteaza foarte mult sa ai totusi farurile reglate bine.

 

intre noi fie vorba, in Germania am vazut o multime de masini vechi (Golf 2, Vectra A, VW Vento) cu xenon...

 

ebay-ul sa traiasca ! <_>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
sunt masini si din fabrica cu xenon care nu au spalator de faruri

si eu stiu ca nu se poate asa ceva.

 

cel putin pe partea mercedes si bmw cand se configureaza masina si alegi xenon programul de configurare pune automat si sistemul de spalare in faruri, eu unul nu ma stiu asa bine la tuning dar din fabrica va asigur 100 % ca xenon fara sistem spalare la faruri nu exista. Eu din cate am studiat vreau si eu sa imi pun xenon la al meu iar kitul complect pe e-bay pe langa faruri exista cele doua transformatoare(computere) de la faruri si un computer care se monteaza pe sasiul masinii pentru autoleveling si nu stiu daca trebuie schimbat si cablajul... eu am un E90.

Edited by Poly
Link to comment
Share on other sites

Sincer ce ma enerveaza cel mai mult in trafic ,e cand vad masini cu xenon aftermarket fara lupe si cu farurile reglate aiurea.Sunt foarte deranjante.AAA si mai sunt cei care dau drumu la stopurile de ceata cand nu e ceata.Nu mai deosebesti bine luminile de frana intensitatile fiind asemanatoare.

 

In plus mi se pare ca arata a lucru ieftin xenonul fara lupa.

Link to comment
Share on other sites

Da asa am, angelul este galben, eu l-am vrut galben.

 

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Inelele alea apartin farurilor sau le-ai cumparat tu pe post de ANGEL Eyes separat de cele din faruri?

 

Ca asta ar fi pb la mine, daca ar fi sa iau o pereche de faruri cu lupe, si sa nu imi placa inelele din ele, se pot oare inlocui cu alte inele??

 

Gen astea din poza....

pt e 90 stiu ca sunt niste leduri care se ilocuiesc si schimba radical culoarea angelului...dar pt e 46 nu am idee dar cred ca este km la fel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.