Jump to content

pro si contra bmw E90


marss

Recommended Posts

Iti spun eu de suspensie....eu cand am luat masina am dat jos runflaturile si am pus normale (18").Acum am 98.000km si inca nu am schimbat absolut nimic la ea.Masina nu troncane,nu bate,nu are joc la directie nimic.Am gume de vara pe 18 si de iarna pe 16'.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie nu imi place calitatea proasta a plasticului din interior :)... Urasc cand aud cate un scartait.

Nu imi mai place ca imi curge motorina din rezervor cand fac plinul :twoup:

Nu imi mai placea faptul ca imi scartaia bancheta la viteze mici pe drum cu denivelari... dar am uns putin acolo si s-a rezolvat :).

 

In rest.... sunt super multumit de masina.... sta excelent pe drum.... fiabilitate exceptionala....

Link to comment
Share on other sites

Mie nu imi place calitatea proasta a plasticului din interior :)... Urasc cand aud cate un scartait.

Nu imi mai place ca imi curge motorina din rezervor cand fac plinul :twoup:

Nu imi mai placea faptul ca imi scartaia bancheta la viteze mici pe drum cu denivelari... dar am uns putin acolo si s-a rezolvat :(.

 

In rest.... sunt super multumit de masina.... sta excelent pe drum.... fiabilitate exceptionala....

 

chiar, de asta cu plinul si cursul motorinei uitasem, pana la urma care e solutia ?

La restu intrebarilor nu da nimeni un raspuns? :) Exista probleme ? daca nu, macar problemele generale la e90.. :(

Link to comment
Share on other sites

Salut nu a pomenit nimeni de navigatia bussines cara dupa parerea mea nu la prea ajuta la nimic in rest totul este ok

 

Am auzit pe aici cateva diferente intre e90/91 si e60 multe diferente nu sunt singurele diferente pe care le_am simtit au fost spatiul mai mare si diferenta de putere pe care nu o pot compara cu e91 meu care are 163 cp iar e60 de care vordesc are 272cp (cred nu stiu exact) cu motor de 3.5L m pachet(masina de seviciu)

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns eu...bine ar trebuii sa auzi si alte pareri..Orasul in care am facut majoritatea kilometrilor este Timisoara care se stie ca nu are cele mai bune drumuri.

 

Timisoara chiar are drumuri bunicele fata de Dr.Tr. Severin de exemplu, care este PRAF, toate strazile au CRATERE. iar tu mi-ai raspuns doar la intrebarea cu suspensia, de restu nu imi poti zice nimic ? cam cati km ai parcurs cu masina?

Link to comment
Share on other sites

PS: vreau sa trec de la E46 la E90 si vreau sa stiu daca merita adica daca nu are aceleasi "bug-uri" ca E46 :twoup:

daca vrei sa treci la E90 nu stiu ce mai astepti.doar nu o sa spui ca ramai la e46 ca are nu stiu ce probleme noul model.

de probleme generale nu am auzit.

daca pe unul il deranjeaza ca se inchid greu usile,mie imi place.imi da senzatia ca este mai solida masina.

daca suspensia nu place cuiva ca este rigida,mie imi place la nebunie.masina 100% nu a fost facuta pentru ulitele din romania.

si tot asa......mai buna ca e46 este 100%

Link to comment
Share on other sites

Salut nu a pomenit nimeni de navigatia bussines cara dupa parerea mea nu la prea ajuta la nimic in rest totul este ok

 

Am auzit pe aici cateva diferente intre e90/91 si e60 multe diferente nu sunt singurele diferente pe care le_am simtit au fost spatiul mai mare si diferenta de putere pe care nu o pot compara cu e91 meu care are 163 cp iar e60 de care vordesc are 272cp (cred nu stiu exact) cu motor de 3.5L m pachet(masina de seviciu)

puterea de 272cp e corecta pentru 535d, dar motorul e de 3l, nu de 3.5l, doar ca e bi-turbo. Asta e diferenta fata de 530d cu acelasi motor, de o turbina.

Link to comment
Share on other sites

PS: vreau sa trec de la E46 la E90 si vreau sa stiu daca merita adica daca nu are aceleasi "bug-uri" ca E46 :twoup:

daca vrei sa treci la E90 nu stiu ce mai astepti.doar nu o sa spui ca ramai la e46 ca are nu stiu ce probleme noul model.

de probleme generale nu am auzit.

daca pe unul il deranjeaza ca se inchid greu usile,mie imi place.imi da senzatia ca este mai solida masina.

daca suspensia nu place cuiva ca este rigida,mie imi place la nebunie.masina 100% nu a fost facuta pentru ulitele din romania.

si tot asa......mai buna ca e46 este 100%

 

Cam din cauza asta as vrea sa trec la E90, din cauza problemelor la E46, bine asta conteaza foarte putin, dar conteaza. suspensia nu e problema de rigiditate am mai spus, e vorba de fiabilitate, ceea ce la e46 e varza, ma intereseaza ce probleme are si e90, pentru ca e46 are o gramada, si vreau sa stiu daca se merita, sau nu, adica daca si e90 are probleme, gen e46, nu prea vad rostul trecerii, doar pentru o caroserie mai noua si cativa cai in plus..

Link to comment
Share on other sites

Cam din cauza asta as vrea sa trec la E90, din cauza problemelor la E46, bine asta conteaza foarte putin, dar conteaza. suspensia nu e problema de rigiditate am mai spus, e vorba de fiabilitate, ceea ce la e46 e varza, ma intereseaza ce probleme are si e90, pentru ca e46 are o gramada,

 

Merita sa treci la E90 , mai ales la ce preturi au ajuns acum . Am masina de 4 luni si nu pot sa spun ca regret ca nu am luat iar un E46 desi asta cautam :twoup: Spatiu interior mai mare , stabilitate mult mai buna la viteze mari , pana si pozitia la volan se poate regla pe mai multe nivele fata de E46 ,ma refer la inaltime , cu rigiditatea nu e o problema , de obicei cand scapi de RFT s-a cam rezolvat , reviziile si consumabilele se incadreaza exact in acelasi regim de pret , nu sunt ceva deosebit . E hilar cand auzi pe multi vorbind de spatele urat sau de faptul ca bordul e nu stiu cum orientat. Prostii. De la prima cheie si prima curba , accelerare , franare sau orice alt aspect masina te cucereste . E90 e clar un progres si vine cu destule buguri electronice care probabil sunt inevitabile , multi senzori etc etc . Dar nu e ca si cum E46 e printesa de la BMW :) Deci lasa cautatul nodului in papura , daca-ti permiti merita sa treci la E90 .

Link to comment
Share on other sites

daca-ti permiti merita sa treci la E90 .

asta am vrut sa spun si eu mai sus.daca e46 are atatea probleme,cu toate astea nu cred ca 46 are atatea probleme,asta doar ca ai avut tu cu a ta schimba marca......nu plange nimeni,doar e democratie.masina perfecta inca nu s-a inventat

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Salut nu a pomenit nimeni de navigatia bussines cara dupa parerea mea nu la prea ajuta la nimic in rest totul este ok

 

Am auzit pe aici cateva diferente intre e90/91 si e60 multe diferente nu sunt singurele diferente pe care le_am simtit au fost spatiul mai mare si diferenta de putere pe care nu o pot compara cu e91 meu care are 163 cp iar e60 de care vordesc are 272cp (cred nu stiu exact) cu motor de 3.5L m pachet(masina de seviciu)

puterea de 272cp e corecta pentru 535d, dar motorul e de 3l, nu de 3.5l, doar ca e bi-turbo. Asta e diferenta fata de 530d cu acelasi motor, de o turbina.

nu m-am uitat in acte dar sunt sigur ca e de 3.5L

am sa ma uit maine dimineata si iti zic exact ce capacitate are

Link to comment
Share on other sites

daca-ti permiti merita sa treci la E90 .

asta am vrut sa spun si eu mai sus.daca e46 are atatea probleme,cu toate astea nu cred ca 46 are atatea probleme,asta doar ca ai avut tu cu a ta schimba marca......nu plange nimeni,doar e democratie.masina perfecta inca nu s-a inventat

 

are probleme cu trancanitu geamurilor -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=57988&hl=

are probleme cu tremuratul masinii cand e motorul rece -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=42981

are probleme cu suspensia, pica foarte repede, mai ales bratele,bucsile -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=64906

are probleme cu xenon-ul OEM, se duc oglinzile la lupa si nu mai vezi NIMIC, practic ai xenon degeaba ca oricum nu vezi nimic -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=73121

 

Nu mai imi vin acu in cap, mai sunt si altele, iar astea nu sunt probleme care sa imi apara doar mie, sunt probleme generale :twoup:

As vrea o lista gen, si la E90, daca o poate furniza cineva :)

 

PS: sunt sigur ca merita trecerea de la E46 la E90, de asta si vreau sa fac pasul asta, ceea ce vreau sa stiu este daca s-au rezolvat o parte din probleme pe care E46 le are, si daca nu cumva au aparut altele :)

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

vreau sa stiu este daca s-au rezolvat o parte din probleme pe care E46 le are, si daca au aparut altele :)

 

Ia masina si faci tu lista :(

 

:twoup: atunci la dracu am mai intrebat acia ? doar de dragul de a face posturi :))

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns eu...bine ar trebuii sa auzi si alte pareri..Orasul in care am facut majoritatea kilometrilor este Timisoara care se stie ca nu are cele mai bune drumuri.

 

Timisoara chiar are drumuri bunicele fata de Dr.Tr. Severin de exemplu, care este PRAF, toate strazile au CRATERE. iar tu mi-ai raspuns doar la intrebarea cu suspensia, de restu nu imi poti zice nimic ? cam cati km ai parcurs cu masina?

 

Am parcurs cu ea in jur de 98.000km jumate in oras si jumate afara din oras (cam 30.000km afara pe autostrazi).

Link to comment
Share on other sites

Cam din cauza asta as vrea sa trec la E90, din cauza problemelor la E46, bine asta conteaza foarte putin, dar conteaza. suspensia nu e problema de rigiditate am mai spus, e vorba de fiabilitate, ceea ce la e46 e varza, ma intereseaza ce probleme are si e90, pentru ca e46 are o gramada, si vreau sa stiu daca se merita, sau nu, adica daca si e90 are probleme, gen e46, nu prea vad rostul trecerii, doar pentru o caroserie mai noua si cativa cai in plus..

 

Orice masina e buna daca o iei la km putini si ingrijita,daca stai sa umblii dupa masini samsarite la preturi din targ inevitabil vei ajunge la rubrica "probleme tehnice" si vei spune ca e90 este o masina proasta cum fac majoritatea care-si cumpara masini la 200 de mii de km si mai au si pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Orice masina e buna daca o iei la km putini si ingrijita,daca stai sa umblii dupa masini samsarite la preturi din targ inevitabil vei ajunge la rubrica "probleme tehnice" si vei spune ca e90 este o masina proasta cum fac majoritatea care-si cumpara masini la 200 de mii de km si mai au si pretentii.

 

Chiar mai mult, nu doar 200 000 km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.