Jump to content

RADARE DN1


sarpe74

Recommended Posts

M-am gandit ca unora le-ar putea fi de ajutor informatia, mai ales cei care au ruta zilnica sau circula des pe DN 1.

Succes!

66905[/snapback]

 

- la intrarea in Predeal dinspre bucuresti....pe linia aia dreapta unde e borcanul

- la intrarea in Brasov imediat dupa Petrom cum vii dinspre Bucuresti

- In Nistoresti ....greu de explicat :blink:

- Busteni aproape de iesirea inspre Brasov

 

...ma mai gandesc si va zic :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a folosit lista asta :blink:

 

1 Aerogarii stalp consola stanga, intersectia ANTENA 1, aeroport Baneasa, Ion Ionescu de la Brad

2 INMH stalp consola stanga la 50m de intrarea la INMH

3 INMH stalp consola dreapta la 50m de intrarea la INMH

4 Academia Politie stalp simplu 10m pe Erou Iancu Nicolae, in scuar

5 Academia Politie stalp consola colt dreapta, pe DN1 ,cu 25 m inainte de intersectia Gradina Zoologica

6 LUKOIL Otopeni stalp consola partea stanga, la cca 1000m dupa coborarea podului de la centura

7 AGIP Otopeni portal 24m la reteaua de intrare in aeroportul Otopeni

8 Balotesti pasarela existenta in dreptul drumului spre centrul comunei Balotesti

9 Tancabesti stalp AND dreapta, in dreptul statiei particulare de benzina

10 Ciolpani pasarela existenta in dreptul statiei Petrom

11 Potigrafu - la intersectia cu drumul spre Gorgota

12 Puchenii Mari - la iesirea spre Ploiesti

13 Barcanesti portal 19m la raspantia cu drumul de centura,intrarea in Ploiesti (aici era masina cu radar aproape tot timpul)

14 DN1A Rompetrol stalp consola stanga,pe varianta DN1, in dreptul intersectiei cu DN1 A spre Buftea

15 METRO Ploiesti stalp simplu in scuarul sensului giratoriu de la METRO Ploiesti

16 Comarnic - la iesire pe panoul electronic, chiar inainte de serpentinele de pe Posada

17 Sinaia inters. DN Targoviste stalp consola dreapta, la intersectia cu DN7 Targoviste (aici statea masina cu radar aproape tot timpul)

18 Sinaia portal 17m la 100m de intersectia cu DN Targoviste, in drepul primelor hale MEFIN (aici statea masina cu radar atunci cand nu statea la pct. 14 smile.gif )

19 Sinaia Ferdinand (aici este o greseala; este vorba despre Bd.Carol I nu Ferdinand) stalp simplu in centru.

20 Sinaia Ferdinand stalp consola la iesire Sinaia, intersectie cu varianta spre gara (aici statea un echipaj de politie aproape permanent)

21 Busteni stalp consola dreapta, bld. Marasesti, in dreptul drumului spre Gura Diham

22 Azuga stalp simplu dreapta,in dreptul caii ferate

 

Radare :

 

INMH

Balotesti

Ciolpani

Puchenii Mari

Barcanesti - pasarela

Comarnic

Sinaia intersectie cu DN Targoviste

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dorule, ma fac ashtia cu articolul sa ma sui in mashina si sa ma duc pana la camerele astea (stau aproape de cele din Sinaia - Intersectia DN1 cu Targovishte)....

 

De unde dreaq senzori in asfalt??? Trec zilnic de 3,4 ori pe acolo, asta de 6 ani de zile... Am vazut forfoteala cu montatul stalpilor, cablurilor, camerelor, insa senzori in asfalt... nu cred shi pace.

 

 

O sa verific. Iau mashina unui prieten :blink: , tarnacopul, si caut.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Deci e cam fals zvonu ala ca domne ar calcula la fiecare masina in parte timpii intre camere ca sa se vada daca s-a mers tare intre camere. Eu nu cred in asta si tot nu cred cum s-ar putea face proba. Ca doar nu vine cu integrale si derivate din viteze si timpi... :blink:

73189[/snapback]

 

Sistemul cu calculul mediei vitezei intre camere e functional doar ca nu exista baza legala sa te amendeze pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

nu piuie de loc

73324[/snapback]

:) avem degeaba accesoriile astea? :blink: Inseamna clar ca nu e cu detectie a vitezei in microunde :) Mai raman fiabile accesoriile astea de pe masinile noastre doar pt echipajele mobile :)

Dar cum fiecare problema are si o rezolvare, e o chestiune de timp sa o descoperim :) si sa ne vedem linistiti de vitezele noastre :) cu masinile noastre create pentru viteza :)

Link to comment
Share on other sites

Poate sa apuna cineva cu un detector de radar daca cand a trecut pe langa vreunul din sistemele acelea de detectie a vitezei, daca a piuit, fie si macar putin?  :blink:  :)

73296[/snapback]

radarele functzioneaza pe baza de unde radio. Camarele de filmat te pozeaza doar :) . Adica itzi doua poze la un interval de timp iar distantza se cunoaste. In legatura cu distantza; e foarte simplu de calculat, pe sosea sunt vopsite niste linii la un anumit interval de distantza (0.5-1 metru, nush sigur sa spun) interval care este cunoscut de camera. De acum e doar o chestie de matematica v=d/t. Acel interval de timp este foarte mic => la o singura trecere prin fatza camerei itzi ia viteza de mai multe ori.

Detectoarele de radar nu au cum sa detecteze un aparat de fotagrafit :)

Edited by ciprycus
Link to comment
Share on other sites

radarele functzioneaza pe baza de unde radio. Camarele de filmat te pozeaza doar :) . Adica itzi doua poze la un interval de timp iar distantza se cunoaste. In legatura cu distantza; e foarte simplu de calculat, pe sosea sunt vopsite niste linii la un anumit interval de distantza (0.5-1 metru, nush sigur sa spun) interval care este cunoscut de camera. De acum e doar o chestie de matematica v=d/t. Acel interval de timp este foarte mic => la o singura trecere prin fatza camerei itzi ia viteza de mai multe ori.

Detectoarele de radar nu au cum sa detecteze un aparat de fotagrafit  :)

73337[/snapback]

K, ms pt microunde...dar nu cred in faza cu fotografiatul...pt ca sunt atatea tipuri de masini...fiecare cu forma si marimea...incat nu stiu cat de precise si omologate sunt sistemele astea optice...pai atunci ar trebui ca toate camerele sa poate masura viteza...si nu doar cateva.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

K, ms pt microunde...dar nu cred in faza cu fotografiatul...pt ca sunt atatea tipuri de masini...fiecare cu forma si marimea...incat nu stiu cat de precise si omologate sunt sistemele astea optice...pai atunci ar trebui ca toate camerele sa poate masura viteza...si nu doar cateva.. :blink:

73457[/snapback]

Camera de filmat nu trebuie sa itzi zica ca ai nush ce masina. Trebuie doar sa recunoasca ca e masina. Ca nu trebuie sa imi spuna mie softul (utilizat de camera) daca e bmw sau dacie. Si chiar nu e greu sa programezi o asemenea chestie.

Link to comment
Share on other sites

Camera de filmat nu trebuie sa itzi zica ca ai nush ce masina. Trebuie doar sa recunoasca ca e masina. Ca nu trebuie sa imi spuna mie softul (utilizat de camera) daca e bmw sau dacie. Si chiar nu e greu sa programezi o asemenea chestie.

73461[/snapback]

Nu, eu ma gandeam ca trebuie sa existe un reper comun care sa fie luat in consideratie pentru comparatie intre doua foto la aceeasi masina si resp la doua foto la masini diferite...si ma gandeam ca nu au metoda tehnica precisa de calcul sau de masura a timpului dintre 2 sau mai multe fotografii...pt a putea scoate de acolo viteza de deplasare :)

Si da, pot baga un soft pt recunoastere a marcii...ce merge sub 70km/h e dacie...ce merge peste 150 km/h e BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ceva interesant:

 

Cele 7 camere cu radar sunt, in ordinea Buc - Brasov :

Metro Baneasa, Balotesti, Ciolpani, Puchenii Mari, Barcanesti, Comarnic,

Sinaia inter. DN Targoviste

Camerele sunt de tip GTC-D (Gatso Traffic Camera- Digital)

 

Senzorii sunt de tip DS2 si au 2 bucle cu

inductie magnetica pozitionate cam la 1-1.5m distanta intre ele.

La trecerea unui vehicul fiecare senzor creeaza o semnatura magnetica unica

pt fiecare categorie de autovehicule. Daca semnatura celor 2 senzori coincide se masoara defazarea semnaturii in timp pt aflarea vitezei, iar daca aceasta depaseste limita prestabilita se activeaza camera.

Cel mai interesant aspect gasit in aceste articole (si care in mod cert nu

a fost destinat publicului larg ci mai degraba ar face parte din specificatiile tehnice)

este :

"An illegal measurement, caused by a vehicle changing lanes for example, is

automatically ignored"

Adica aceste radare ar putea fi evitate trecand intre benzi, caz in care

semnatura magnetica difera intre cei 2 senzori sau nu se incadreaza in specificatii, deci fiind ignorata ! ! !

Sau puteti proceda astfel :

http://www.speedcam.co.uk/gatso2.htm

Edited by alecsutzu4u
Link to comment
Share on other sites

e de luat in calcul asta cu schimbatul benzilor......dar??!?! senzorii astia merg chiar daca sunt acoperiti de un strat de zapada ??? si sincer eu nu am vazut pana acum cum arata.... puteti si voi sa faceti o poza ...care va plimbati mai des pe acolo !??!?! redcap ?!?!!? te oferi ?
Link to comment
Share on other sites

Am mers pt prima oara cu sageata albastra acum o saptamana (cand am luat de la Brasov X3-ul).

Doamne ce porcarie, ce scaune mici si incomode, ce aglomeratie etc.

 

Nu, nici nu mai vreau sa aud de sageata albastra !

Unde mai pui ca a mers ca ochiul mortului !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pe Valea Prahovei, partea prahoveana, exista si un Logan alb cu aparat radar.

 

LA CARE NESIMTITII AU PUS FOLIE!!!!! :blink: :)

 

Astia au luat-o razna, sau ce? Noroc ca cel cu care eram in masina a cunoscut-o, ca altfel furam o amenda pe la Nistoresti... Nu se mai vede nimic prin parbiz, doar prin lateral (ca are folie legala, daia mai slaba pe fata) se mai observa aparatul... Si e deja prea tarziu.

 

So, be warned!!!

Link to comment
Share on other sites

Pe Valea Prahovei, partea prahoveana, exista si un Logan alb cu aparat radar.

 

LA CARE NESIMTITII AU PUS FOLIE!!!!!  :blink:  :)

 

Astia au luat-o razna, sau ce? Noroc ca cel cu care eram in masina a cunoscut-o, ca altfel furam o amenda pe la Nistoresti... Nu se mai vede nimic prin parbiz, doar prin lateral (ca are folie legala, daia mai slaba pe fata) se mai observa aparatul... Si e deja prea tarziu.

 

So, be warned!!!

249683[/snapback]

 

Pe geamurile usilor din fata nu e legala nici un fel de folie (poate doar 100% transparenta) dar cine sa se ia de ei...

Link to comment
Share on other sites

Deci sunt in ilegalitate, ca aveau folie si pe fata. :blink:

 

Iar pt Iulian... Care detector? :) N-am!

Adica am avut, dar am renuntat la el, ca mi se pare un instrument de dezvoltat paranoia, mai un beep, mai altul, si ajungi sa suspectezi fiecare boschet de intentii daunatoare. Probabil ca nu era nici ceva performant...

 

Desi merg ... taricel :) ... nu am mai luat un radar din vara lui 2003 - parca. P'alea fixe le stiu, puncte pe permis nu am... Vedem cum sta treaba cand s-o imputi!

 

Si asa, se scot in afara legii din nou... Ma gandesc numai la Thebe, care si-a modificat - parca - oglinda retrovizoare... Ce o sa fie la gura lui... :) Numai despre mama lor!

Link to comment
Share on other sites

Ati patit-o pana acum cu radarele astea?

Vreau sa stiu la ce sa ma astept. Ideea e ca mi-au trimis un plic acasa in care imi spuneau ca m-a prins ceva radar prin Barcanesti, ca au si poza si ca rebuie sa le comunic in termen de 5 zile cine era la volan in data de, ora...samd. Ca o fi numai amenda, nu'i problema mare; singurul lucru de care mi-e frica e sa nu ma lase astia pieton cand tre' sa plec in concediu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.