Jump to content

Intretinere vopsea


ionatan

Recommended Posts

Cateva intrebari despre modul cum va intretineti masina:

 

Unde si la ce fel de splatorie mergeti? Folositi ceara?

 

Ati dat-o cu polish?

 

Cat costa aceste operatiuni?

 

Operatiunile le faceti singuri sau la centre specializate de infrumusetare?

 

Eu mi-am luat masina de polishat (profi cred eu) din Italia, pentru prima data am scos de pe haion ceva zgaraieturi mari si o masina la un amic, acum nu mai am pasta de plishat decat foarte putina. Unde gasesc un magazin cu asa ceva pasta si bureti pentru aparatul de polishat in Brasov sau Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

...uite cum e treaba cu spalatu si polishu ...cel putin la mine ( <_< )

 

lucrez intr-un sevice in BV si la noi se spala masinile cu Wapu( ... ) dupa parerea mea e cea mai sanatoasa pt vopsea nu lasa urme ca la o spalatorie automata nu o recomand la nimeni .... cat despre polish cauta produse 3M yo asta folosesc la masini dupa ce ies de la vopsit cand le facem pierderea

Link to comment
Share on other sites

3M nu e un polish ca oricare altul,nu e pe baza de silicon si permite vopsirea masinii dupa folosire,spre deosebire de celelalte polish-uri .

 

 

De unde cumpar 3M? In Brasov e magazin. E cel mai bun polish am testat si eu. 3M am avut din italia cumparat de un amic, dar pe la magazine nu am vazut nicaieri in Brasov pasta. <_<

 

Daca stii pe cineva da-mi un numar de telefon sau adresa caut de mult 3M. Am avut 2 tipuri de pasta una la prima mana si cealalta la a 2-a.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat tot ce trebuie acasa: spalator cu presiune, spuma activa, ceara pentru uscare, masina de polisat, solutii, etc ... imi fac masina singur si iese foarte bine. mai ales acum iarna cum e plina soseaua de sare si clorura de calciu, cum se murdareste cum o spal. in felul asta se intretine si vopseaua mai bine.
Link to comment
Share on other sites

Cateodata nu este timp. Interiorul il fac doar acasa, stau si 2-3 ore, pana luceste tot.

Spalat acasa mai merge din cand in cand vara, dar nu prea mult ca rugineste :)

In schimb, toamna tarziu, iarna, mai bine la spalatorie :bashwall:

 

Nici mie nu prea imi place la spalatorie, uneori mi-au lasat capota murdara, alteori cate o janta <_<

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

Pentru mici retusuri, punctulete albe pe capota de la pietre eu mi-am cumparat un borcanel de 100g cu vopsea dupa cod, asta la un Passat.

Lucrarea a iesit binicel dar tot se vad punticelele aplicate cu pensonul daca esti atent si dupa ce s-a polishat. (eu speram sa nu se cunoasca apoape deloc)

 

Am o niste dungi lasate de bara unuia pe bosajul de la roata spate destul de adanci pana la tabla dar pe suprafata mica. Se pot retusa fara sa vopsesc toata aripa spate?

 

Ceva mai bun decat treaba cu pensonul?

 

Sa vopsesc toata aripa mi-e ca se vede diferenta destul de bine si da impresia ca cine stie ce busitura ai avut cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Cat costa vopseaua dupa cod? Si unde vezi ce cod ai?

 

 

Hmm.. la BMW inca nu am cautat, prin compartimentul motor, am vazut acolo ceva date pe aripa interioara stanga la amortizor (pt E46) nu sunt foarte sigur. La passat era pozitionat un autocolant cu codul in spatiul pentru roata de rezerva. Daca mergi la un magazin unde prepara vopsea intrebi pe baietii de acolo si trebuie sa stie.

 

Vopseaua are pret in functie de cantitate, 100ml nu poate sa coste mult. Depinde si de compozitia vopselei, la masinile noi exista vopsele care au perla si desigur asta urca pretul.

 

Apropo, se pot face si spay-uri cu vopsea dupa codul de culare al masinii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.