Jump to content

e46 320d vs e46 325i


b97bdi

Recommended Posts

ce parere aveti merita sa dau la schimb 320d pe un 325i un pic mai nou si cu ceva mai multe dotari.daca poate cineva sa mi spuna consumul pentru 325i.

 

in buc 16-17

multumesc frumos e bine de stiut

 

7-8 afara mers normal, 14-15+ in oras in trafic.

bunicel consumul in ideea ca oricum nu merg destul de des cu masina mai mult o tin pentru deplasari in afara bucurestiului

Link to comment
Share on other sites

eu am 330i si vara imi consuma 15-16 cu clima (cand e nevoie) iar iarna 16 si ft rar 17 cand merg putin si e si aglomerat (bucuresti), nu merg batraneste dar nici nu scot untul din ea

 

afara consuma de la 8 in sus <_< depinde pe unde si cum mergi cu masina

 

asa ca... un 325 nu are cum sa consume (daca e in mintile lui) cat un 330 sau chiar mai mult

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

eu am 330i si vara imi consuma 15-16 cu clima (cand e nevoie) iar iarna 16 si ft rar 17 cand merg putin si e si aglomerat (bucuresti), nu merg batraneste dar nici nu scot untul din ea

 

afara consuma de la 8 in sus <_< depinde pe unde si cum mergi cu masina

 

asa ca... un 325 nu are cum sa consume (daca e in mintile lui) cat un 330 sau chiar mai mult

multumesc la toata lumea pentru ajutor am decis ca merita sa ma gandesc acum sa vedem daca mai trebuie sa dau ceva diferenta ca sa o capat pentru ca sincer nu as mai vrea sa dau si bani pentru schimb

Link to comment
Share on other sites

vezi sa nu aiba probleme 325i-ul;in mod normal nu se merita schimbul,adica eu cel putin nici nu m-as gandi sa dau 325i pe 320d(poate pt.330d da);daca n-as face fata consumului,mi-as lua o masina mica si ieftina,un Yugo sa zicem pt. traficul aglomerat de oras si as pastra 325i-ul pt.drumuri lungi;de stiut totusi ca daca e varianta automata si x(4x4) in acelasi timp consumul chiar cred ca te-ar nemultumi;alegerea iti apartine.Bafta !
Link to comment
Share on other sites

vezi sa nu aiba probleme 325i-ul;in mod normal nu se merita schimbul,adica eu cel putin nici nu m-as gandi sa dau 325i pe 320d(poate pt.330d da);daca n-as face fata consumului,mi-as lua o masina mica si ieftina,un Yugo sa zicem pt. traficul aglomerat de oras si as pastra 325i-ul pt.drumuri lungi;de stiut totusi ca daca e varianta automata si x(4x4) in acelasi timp consumul chiar cred ca te-ar nemultumi;alegerea iti apartine.Bafta !

e varianta automata intradevar dar nu e 4x4 consuma un pic cam mult e adevarat

Link to comment
Share on other sites

eu as schimba-o daca as fi in locul tau.dar trebuie sa te gandesti si ca daca mergi cu peste 120,diferenta de consum e cam cu 50% mai mare din punct de vedere al costurilor.adica eu cred ca 7-8 e consum la viteza constanta,nu conum mediu,si intre astea 2 e diferenta,mai ales daca iti plac serpentiele <_<
Link to comment
Share on other sites

eu as schimba-o daca as fi in locul tau.dar trebuie sa te gandesti si ca daca mergi cu peste 120,diferenta de consum e cam cu 50% mai mare din punct de vedere al costurilor.adica eu cred ca 7-8 e consum la viteza constanta,nu conum mediu,si intre astea 2 e diferenta,mai ales daca iti plac serpentiele <_<

ai dreptate nu stiu cum o sa ma impac eu cu consumul asta cand cu dieselul merg afara cu 170 si consum 7 si mai ales ca imi plac la nebunie serpentinele si mai ales de ce sa imi mai iau 325 daca merg sub 120 ca sa am consum bun multumesc nu. Raman la tractorasu meu 320da.Multumesc inaca o data pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

325i compact-minim urban 11%-maxim 15% extraurban minim 7,5% maxim 10%

consumuri minine obtinute mergand legal(oras liber seara/ extraurban maxim 130)

consumuri maxime(urban facut 1,5 ore 1 km extraurban mers destul de tare 180 varfuri catre 200-Autostrada Soarelui) masina are 68.000 km(reali cred <_< )

later edit :daca ai drumuri foarte multe de facu in oras recomand diesel ,in general de mers eu merg seara ,si nu fac mai mult de 20 km pe zi

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate nu stiu cum o sa ma impac eu cu consumul asta cand cu dieselul merg afara cu 170 si consum 7 si mai ales ca imi plac la nebunie serpentinele si mai ales de ce sa imi mai iau 325 daca merg sub 120 ca sa am consum bun multumesc nu. Raman la tractorasu meu 320da.Multumesc inaca o data pentru sfaturi

 

Pai dc te intereseaza consumul atunci uita de 325i,autonomia va fi la jumatate fata de 320d.Dupa ce vii de pe 320d si te urci pe 325i ai sa ai un soc atunci cand ai sa observi ca faci doar 300 de km cu un plin in oras.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate nu stiu cum o sa ma impac eu cu consumul asta cand cu dieselul merg afara cu 170 si consum 7 si mai ales ca imi plac la nebunie serpentinele si mai ales de ce sa imi mai iau 325 daca merg sub 120 ca sa am consum bun multumesc nu. Raman la tractorasu meu 320da.Multumesc inaca o data pentru sfaturi

 

Pai dc te intereseaza consumul atunci uita de 325i,autonomia va fi la jumatate fata de 320d.Dupa ce vii de pe 320d si te urci pe 325i ai sa ai un soc atunci cand ai sa observi ca faci doar 300 de km cu un plin in oras.

dureroase statistici in conditiile crizei actuale

Link to comment
Share on other sites

Pe langa partea cu consumul conteaza foarte mult starea masinii, km facuti....la diesel intretinerea este foarte costisitoare, foarte multe piese care incep sa cada dupa un numar relativ mic de km, 100000....piesele sunt foarte scumpe si e enervant sa repari una si sa se strice alta...

Off: aseara am condus un Volvo S40 2.4 benzina, 170CP, din pacate automat...nu-mi mai venea sa ma dau jos de la volan, foarte bine izolata fonic, nu mai tremura schimbatorul ca la diesel, era de vis...consum prin Bucuresti 16-17....

Link to comment
Share on other sites

M54B25 a castigat 2 ani la rand premiul pt cel mai bun motor la clasa 2.0-2.5.Eu am 2.5 si intradevar in orash cam 15% in marea aglomeratie iar in afara.....depinde cum mergi <_<)))

 

 

"The engine wreathed in glory is the M54B25 2494cc, 24-valve, 141 kW, 245 Nm unit that powers a variety of X3, 325i, Z4 Roadster and 525i models, crowned best in the world between 2.0 and 2.5-liters capacity."

Edited by miulm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.