Jump to content

E36,cum baga caldura fata


Recommended Posts

Salut,am o nelamurire,cum baga caldura in fata la e36?deci pe la parbriz baga cald cald,pe jos baga cald,cald si cand dau prin fata imi baga rece asa....nu cald,cald,am incercat sa o potrivesc degeaba,nu inteleg ce sistem....au facut la e36 iara au vrut sa faca ceva fitos am impresia si a iesit nepractic,macar la e30 stiu ca roteai butonul acela si ati arata unde vrei sa bagi caldura, arata sageata catre fata potriveam acolo si imi baga caldura inspre mine,si mai la toate masinile asa este,are cineva ideie...cum fac sa al potrivesc sa imi bage si mie caldura inspre mine,daca nu stie nimeni sau asa e din fabricatie sper sa vina primavara mai repede,salut.
Link to comment
Share on other sites

Salut,am o nelamurire,cum baga caldura in fata la e36?deci pe la parbriz baga cald cald,pe jos baga cald,cald si cand dau prin fata imi baga rece asa....nu cald,cald,am incercat sa o potrivesc degeaba,nu inteleg ce sistem....au facut la e36 iara au vrut sa faca ceva fitos am impresia si a iesit nepractic,macar la e30 stiu ca roteai butonul acela si ati arata unde vrei sa bagi caldura, arata sageata catre fata potriveam acolo si imi baga caldura inspre mine,si mai la toate masinile asa este,are cineva ideie...cum fac sa al potrivesc sa imi bage si mie caldura inspre mine,daca nu stie nimeni sau asa e din fabricatie sper sa vina primavara mai repede,salut.

 

 

incearca sa pozitionezi rotita la jumate- intre parbriz si "fata".

Link to comment
Share on other sites

rotita aia e spre cald?

 

nu, rotita prin care stabilesti unde sa fie directionat aerul,nu o dai direct sa iti bata in fata ,ci undeva intre-la mijloc.

daca dai sa bata direct in fata va baga aer rece,daca te uiti pe gradajul de la rotita ai sa vezi ca in dreptul marcajului care directioneaza aerul spre fata este de culoare albastra(adica aer rece)

cel mai probabil acesta este un feature gandit de cei de la bmw...cel mai probabil sa nu te faca sa adormi la volan,alfel nu imi explic.

Link to comment
Share on other sites

rotita aia e spre cald?

 

nu, rotita prin care stabilesti unde sa fie directionat aerul,nu o dai direct sa iti bata in fata ,ci undeva intre-la mijloc.

daca dai sa bata direct in fata va baga aer rece,daca te uiti pe gradajul de la rotita ai sa vezi ca in dreptul marcajului care directioneaza aerul spre fata este de culoare albastra(adica aer rece)

cel mai probabil acesta este un feature gandit de cei de la bmw...cel mai probabil sa nu te faca sa adormi la volan,alfel nu imi explic.

 

nu, cel mai probabil masina nu a avut Ac din fabrica si a fost pus after.

La mine (eu nu am AC) masina este facuta sa nu bage aer cald in fata, merge doar pe dezaburire si picioare.

Acea rotita din poza de mai sus este practic robinetul de aer cald, deci ala ar trebui sa-ti bage aer cald pe fata.

pls check

Link to comment
Share on other sites

caldura prin fata => ceva de genul ...

 

La mine (eu nu am AC) masina este facuta sa nu bage aer cald in fata, merge doar pe dezaburire si picioare.

Acea rotita din poza de mai sus este practic robinetul de aer cald, deci ala ar trebui sa-ti bage aer cald pe fata.

pls check

 

Poti sa ne explici si noua cum ???????? Si eventual de ce ???

1. Din punctul tau de vedere .

2. Din punctul de vedere al unui mecanic.

 

 

doua intrebari simple, maiestre ai cuvantul......................

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

poate are versiunea cu 3 rotite si e posibil sa fie asa.

Si unele modele de E30 baga doar aer rece prin fata, altele baga si cald. E exact acelasi panou, difera anii.

 

Poti "sa pacalesti" daca pozitionezi rotita intre dezaburie parbriz si "fata", sau intre "picioare" si "fata" .

Link to comment
Share on other sites

poate are versiunea cu 3 rotite si e posibil sa fie asa.

Si unele modele de E30 baga doar aer rece prin fata, altele baga si cald. E exact acelasi panou, difera anii.

 

Poti "sa pacalesti" daca pozitionezi rotita intre dezaburie parbriz si "fata", sau intre "picioare" si "fata" .

 

Nu stiu la ala altau dar si eu am observat acest lucru ca degeaba bag pe mine caldura baga rece ! Eu am observat ca ai doar o portiune mica unde nu e marcat cu albastru intre pozitia mijloc de sus dai un pic spre dreapta dar sa nu atinga dunga albastru deschis !

post-23063-1235561765_thumb.jpg

Edited by bmw316sm
Link to comment
Share on other sites

poate are versiunea cu 3 rotite si e posibil sa fie asa.

Si unele modele de E30 baga doar aer rece prin fata, altele baga si cald. E exact acelasi panou, difera anii.

 

Poti "sa pacalesti" daca pozitionezi rotita intre dezaburie parbriz si "fata", sau intre "picioare" si "fata" .

 

Nu stiu la ala altau dar si eu am observat acest lucru ca degeaba bag pe mine caldura baga rece ! Eu am observat ca ai doar o portiune mica unde nu e marcat cu albastru intre pozitia mijloc de sus dai un pic spre dreapta dar sa nu atinga dunga albastru deschis !

 

 

Exact. Asta e tot ce trebuie sa faci, restul il face aeroterma, ventilatorul ala sau ce o fi el.

Link to comment
Share on other sites

Cata, el probabil nu are aer conditionat, si la mine se intampla la fel, dar daca il pui la jumatate intre picioare si fata, iti va baga aer cald si in fata, la mine problema este ca ii dau la rece, adica doar in fata, dar tot imi baga aer cald pe la parbriz, vara ma dispera.
Link to comment
Share on other sites

caldura prin fata => ceva de genul ...

 

La mine (eu nu am AC) masina este facuta sa nu bage aer cald in fata, merge doar pe dezaburire si picioare.

Acea rotita din poza de mai sus este practic robinetul de aer cald, deci ala ar trebui sa-ti bage aer cald pe fata.

pls check

 

Poti sa ne explici si noua cum ???????? Si eventual de ce ???

1. Din punctul tau de vedere .

2. Din punctul de vedere al unui mecanic.

 

 

doua intrebari simple, maiestre ai cuvantul......................

 

mda, atitudine tipica de "vechi pe forum"....

Te invita sambata la intalnire si-ti arat cum nu baga masina mea aer cald pe fata.

In plus mai arata asta si pe plansa de bord, si in manualul masinii.

Dupa ce te edifici, te duci rpd la chiosc si cumperi seminte si suc, ok?

Daca nu este asa iti dau masina mea cadou.

E bine?

Edited by Staticxxx
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am aer,nu am clima,dar Florine o sa ma uit la rotita aia...desi nu prea cred....dar nu stiu.....e stresant.....in cazul in care asa a fost conceputa.....te duci undeva opresti masina,iesi afara ingheti si vi in masina si vrei sa bage caldura la maini....sa ti se incalzeasca asa pana ajunge aerul cald de la parbriz la maini...ehe....mai bine iei niste manusi <_< la e30 era ok...roteam sa imi dea spre mine,si dadea spre mine....cald,simplu,practic si eficient,acum sa vad sa mai umblu la rotitele alea sa vad daca pot sa al potrivesc dar cred ca pana ajung sa al potrivesc vine primavara:).....
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am aer,nu am clima,dar Florine o sa ma uit la rotita aia...desi nu prea cred....dar nu stiu.....e stresant.....in cazul in care asa a fost conceputa.....te duci undeva opresti masina,iesi afara ingheti si vi in masina si vrei sa bage caldura la maini....sa ti se incalzeasca asa pana ajunge aerul cald de la parbriz la maini...ehe....mai bine iei niste manusi <_< la e30 era ok...roteam sa imi dea spre mine,si dadea spre mine....cald,simplu,practic si eficient,acum sa vad sa mai umblu la rotitele alea sa vad daca pot sa al potrivesc dar cred ca pana ajung sa al potrivesc vine primavara:).....

 

Pai zi ma nene asa.

Deci la mine, masina e facuta (din cauza faptului ca nu are A/C) sa nu bage aer cald pe fata si are trapa.

Iar pe panoul de aer, la rotitat de rece/cald, in dreptul semnului de "aer pe fata" este albastru colorat cercul.

Am luat manualul de pe internet si scrie acelasi lucru si in manual.

Am inteles ca trapa impreuna cu acest sistem sunt facute cumva sa compenseze lipsa AC.

 

 

PS: pe grila de ventilatie centrala (de deasupra CD-ului) ar trebui sa ai o singura rotita, aia de on/off.

Asa e?

Edited by Staticxxx
Link to comment
Share on other sites

Pai am incercat sa potrivesc rotita acolo imi baga prin fata dar e claiu asa....nu e fierbinte cun baga pe la parbriz sau la picioare,dar,dar cand baga prin fata chiar daca baga modesc asa ca temperatura in acelasi timp mai baga si un pic pe la parbriz,la e30 de ex. nu era asa,pozitionam sa imi dea aer spre mine si pe la parbriz nu mai dadea deloc si toata masa de aer cald venea spre mine,in fine sa dea si pe la parbriz dar sa vad cum potrivesc sa imi dea prin fata tot fierbinte cum da pe la parbriz <_<
Link to comment
Share on other sites

Daca ai fi atent pe rotita aia...e colorat albastru in zona in care rotita e pe suflat aer in fata........la mine e la fel..da aer rece in fata...probabil ca are ratiune practica...sau tine de siguranta...sa nu adormi la volan cand iti sufla aer cald in fata...deci asa e din fabrica.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.