Jump to content

cum se desface sticla de la oglinzi?


Recommended Posts

am vazut un tutorial DIY pt oglinzile electrice, heliomate si incalzite de la un E36 limousine dar nu dadea nicio explicatie si sau vreo poza despre cum se scot sticlele... Arata decat cum se verifica daca mai functioneaza rezistenta aia care incalzeste oglinzile si ce ar trebui facut ca sa se rezolve problema...

Din cate am vazut pe spatele sticlei e un suport de plastic si are cateva cleme...

Va rog daca a desfacut cineva sticlele de la oglinzi sa-mi zica si mie cum se face pt k nu as vrea sa stric oglinzile!

Link to comment
Share on other sites

daca cumva erau incalzite si acuma nu mai sunt poti incerca urmatorul DIY. Am sa il incerc si in urmatoarea perioada ca am observat ca oglinda dreapta nu se mai incalzeste. Oricum dupa parerea mea este un bug de proiectare sa ai tot timpul oglinzile incalzite fara a avea posibilitatea de dezactivare. <_<
Link to comment
Share on other sites

multam fain pt indicatii... o sa incerc maine cu foarte multa grija si atentie...

 

azi am fost ocupat cu schimbatul bucselor si a bieletelor antiruliu... a fost nasol ca nu am avut prese de scos si de bagat bucsele si a trebuit sa improvizez si mi-a luat cam mult timp...important e ca am reusit... mai bifez inca o schimbare pe lista... job done <_<

Link to comment
Share on other sites

se trage dintr-un colt cu fermitate, dar nu brutal, caci o poti rupe... preferabil dinspre interior, daca e oglinda "cu unghi mort"...

 

deci... ne vedem sambata in targ ?

 

<_<

 

am reusit sa scot sticlele de la oglinzi fara sa le deteriorez...

deci... nu o o sa ne vedem sambata in targ :):P:P

 

am facut exact ca in tutorialul ala DIY si acum se incalzezc oglinzile numai cat pun contactul!

 

partea proasta e ca nu se poate dezactiva chestia asta si nu stiu cat de tare se pot incalzi si daca nu dauneaza sticlelor de a oglinzi...

Link to comment
Share on other sites

ti-ai pus singur incalzire in oglinzi ???

...si de cine/ce iti este frica ???

 

nu mi-am pus incalzire in oglinzi...

 

am oglinzi electrice, heliomate si incalzite.. numai ca nu se incalzeau <_< cred ca s-astricat siguranta aia de pe sticla oglinzii...

...si am facut exact ca in tutorialul ala si acum se incalzesc...

 

mi-e frica doar sa nu crape sticla pt ca nu stiu cat de tare se incalzesc (cand am facut proba am lasat doar vreo 5min sa vad ce se intampla si apoi am scos cheia din contact)

 

PS: stau la tara, la curte... cam slabe sansele sa raman fara ele... doar sa am ghinion cand merg cu masina la bucuresti si o las parcata langa camin... :)

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

am mers vreo 2 ore cu masina si cand am oprit motorul am pus mana pe oglinzi sa vad cat de calde sunt... spre surprinderea mea nu cred ca aveau mai mult de 50-60grade C pt ca am putut sa tin mana pe ele fara sa simt ca ma frige :bashwall:

 

in concluzie modificarea asta este safe :)

o recomand ca o alternativa, pana va luati sticle noi, celor care nu le mai functioneaza incalzirea in oglinzi chiar daca are ca inconvenient faptul ca nu se poate dezactiva... iarna e foarte benefica <_<

 

numai bine!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Trebuie sa fac si eu chestia asta. Cred ca in weekend ma apuc de mesterit. Dar nu am aparat d-ala de masurat rezistenta. Dar improvizez eu ceva ca sa vad daca trece "usor" curentul prin circuitul oglinzii, sau daca intampina rezistenta mare <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut!!! revin cu o intrebare...

 

Afecteaza ceva daca stau tot timpul (cat e contactul pus) incalzite oglinzile??? Ma refer e safe chestia asta sau se pot arde sigurante sau mai stiu eu ce pe acolo pe la relee???

Link to comment
Share on other sites

cand oglinzile erau noi incalzirea era activata din butonul din bord pentru dezaburirea lunetei...

 

se poate face vreo modificare prin care acel buton pentru dezaburire sa functioneze ca un intrerupator (cum de fapt functiona la inceput) astfel cand este deconectat sa inceteze si incalzirea oglinzilor???

 

am mai pus intrebrea asta si la sectiunea de electronica auto...

Link to comment
Share on other sites

cand oglinzile erau noi incalzirea era activata din butonul din bord pentru dezaburirea lunetei...

 

cum adica cand erau noi? daca sunt vechi au alt sistem? <_<

 

Este normal sa stea incalzite tot timpul.

 

pei cand erau oglinzile noi rezistenta aia in forma de spirala de pe spatele sticlei de la oglinada se incalzea odata cu activarea dezaburirii lunetei... in timp acea rezistenta s-a uzat si s-a intrerupt astfel ca nu mai incalzeste sticla cand e activata dezaburirea lunetei...

eu am facut ca in linkul ala DIY si am pus o bobita de cositor pe rezistenta si acum oglinzile stau incalzite in permanenta cat timp e pus contactul...

 

daca functia de incalzire a oglinzilor nu are legatura cu dezaburirea lunetei atunci problema e rezolvata...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.